*

şükela:  tümü | bugün
 • trompetci miles davis'in 1949 tarihli albumu olmasina (ve o albumde kullanilmayan bazi parcalarin da eklenmesiyle 1998'de "complete birth of the cool" diye yeniden adlandirilmasina) ragmen saniyorum ki birth of the cool aslinda cheja'nin dogumu belirten bir kavramdir. hepi börtdey cheja.

  ps. "birth of the cool" ve "complete birth of the cool"un kapaklari birbirinden guzel, ben link vermeye usendim ama siz cdnow'da inceleyebilirsiniz.
 • trompetçi miles davis'in cool jazz'ı özetleyen albümü.
 • içinde move , jeru , moon dreams, venus de milo , budo, deception , godchild, rocker , ısrael, rouge , darn that dream şarkılarını bulunduran miles davis plağı.
 • miles davis'in 1949'da capitol'den çıkardığı albümün adıdır. ama jazz tarihindeki yeri bunun çok ötesine geçmiştir.

  aslında cool, lester young'un müziğinden ortaya çıkan etkileşimle 1945'den beri bebop'un önce yakıcı ama giderek sıkıcı havasından daha serin ve sakin bir müziğe olan yönelimin bir sonucu olup öyle birden pat diye bir albümle ortaya çıkıvermiş değildi. ancak bu albümle jazz'ı bebop ve hard bopun çıkmaz sokağından çıkaran ve zenci hakimiyeti son veren cool jazz akımı kayıt altına alınmış oluyor bir anlamda tescilleniyor ama daha önemlisi kitlelere ulaşıp yaygınlaşıyordu.

  her ne kadar albüm miles davis'in ticari dehasını yansıtsa da mutfakta gil evans ve gerry mulligan gibi klasik müzik altyapısı bulunan beyaz dehalar vardır. cool akımı daha sonraları giderek west coast jazz, yine davis'in dehasının bir başka ürünü kind of blue ile modal jazz ve hatta free jazza evrilerek modern jazz'ın ilk dev adımı sayıldı.
 • 22 yaşındaki miles davis'in cool jazzı tedavüle sokan albümüdür, albümüdür de, ağabey sen müneccim boku mu yedin? vizyon sahibi misin? jazz tarihi için böylesi bir önem taşıyan şu albümü birth of the cool diye adlandırman? hayatımda bikez olsun miles davis kadar net olamadım.
 • birth of the cool: beat, bebop, and the american avant garde olarak yayımlanan lewis macadams kitabı.

  “anybody trying to define 'cool' quickly comes up against cool's quicksilver nature. as soon as anything is cool, its cool starts to vaporize."