şükela:  tümü | bugün
 • bişey anlatıcam bir özgürlük oyunu.

  duygu khk zımbırtısı uyarınca işini yapma özgürlüğü elinden alınmış bir öğretmen. ışıl hoca * 'tiyatro dünyayı değiştirmeye çalışmaktır' der. o da bu yolda sanatla derdini anlatmayı denedi, anlatmaya da devam ediyor. 31 ile gitti, 46 oyun oynadı.

  şöyle diyor duygu:
  “bizde bir umut olmalıydı geleceğe dair, geri döneceğimize dair; bir arada olmaya dair bir umut olmalıydı. çünkü bir sürü haber okuyorduk, işinden atılan, ihraç edilen, bu yüzden inşaat işçisi olup, inşaattan düşen, intihar eden… çok karamsar bir tablo görünmesine rağmen bizler direnmeye, küçük-büyük demeden mücadele etmeye devam ediyoruz. kimisi bir kültürhane açıyor, kimisi sosyal medyadan devam ediyor mücadelesine; kimisi sokağa çıkıyor, kimisi açlık grevinde… biz de dedik, elimizde ne varsa onu paylaşalım, hareketlenelim."

  dertler büyük, dünya büyük, o sadece bir anlatıcı. e ne anlatır, neyi sorgular bu oyun?

  --- oyun hakkında ---

  50 dakika-müzikli masal anlatımı
  "eee kurtulduk mu? ne anlatır.
  bir gün yolunu kaybeden, karnı aç bir fare bir petshopa girer. ordaki yemleri yerken petshop sahibi onu yakalar ve doğru hamsterların kafesine atıverir. özgür fare olur birden tutsak fare. hamsterlar ile kafesin içinde geçen uzun bir sürenin sonunda fare bi gün der ki; “kaçalım mı?”
  -kaçabilecekler mi?
  -özgürlüğü bulabilecekler mi?
  -dev şehirden ayrılacak mı?
  -papaz’a mucize gelecek mi?
  -hamsterlar delikten kurtulacak mı?
  -eee kurtulduk mu?"

  --- oyun hakkında ---

  inanın, duygu iyi biri. daha önce dezavantajlı çocuklar için yaptığı çalışmalardan dolayı 'devlet' tarafından da teşekkür edilmişliği var. yoksul mahalelerde çocuk hakları temalı drama çalışmaları yaptığı için aynı 'devlet' tarafından ihraç edilmiş de olabilir. bu nazım'ın otobiyografi şiirindeki şu dizelere benziyor:

  "otuzumda asılmamı istediler
  kırk sekizimde barış madalyasının bana verilmesini
  verdiler de."

  işin özü. birşeyleri sokakta yıllardır değişmeyen melodiyle slogan atarak değiştirmeye çalışmaktansa, sanatla değiştirmeye çalışmak gereklidir. şili darbesi zamanında son nefesine kadar müzik yapan victor jara gibi belki de. özgürlüğe olan inancımız sürdükçe, içimizdeki umut da tükenmeyecek.

  facebook sayfası
  bi'nevi belgesel