şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bisan alın paranız ülkede kalsın. ekonomiye de can verirsiniz.

  (bkz: düz adam)
 • elektrikli bisiklet almayın. sağda solda sürekli çevirme var ve elektrikli bisiklet sahiplerine takır takır ceza döşeniyor. sanıyorum trafiğin yoğun olduğu yerlerde kendisini kullanmak yasal değil. normal bisiklet alın, zaten isteseniz de trafiğin yoğun olduğu yerlerde binemezsiniz bisiklete. hiç olmazsa hafta sonu dağa taşa vurursunuz kendinizi.
 • bisikleti alırken öncelikle kendinize soracağınız ilk soru; kullanım amacı ve yeri neresi?daha sonra kendi kilonuz ve boyunuza uygun bir kadro seçimi ardından, bütçenizin elverdiği kadarıyla donanım bisikletin ağırlığı ve kadro yapısı.

  ilk olarak kullanım amacına göre;

  1.yol-yarış bisikleti :bu bisikletler daha narin yapılı asfalt için yaratılmıştır bu bisikletler şehir hayatında, kaymak asfaltda ve hızı saçlarımda hissetmek istiyorum diyosanız tercihiniz bu bisikletlerden yana olabilir,dezavantajlar; narin yapıları sebebiyle jant,ic lastik,lastik zedenlenmesi miktarı çok fazladır ayrıca boyunuza uygun bir kadro almazsanız bel-boyun problemleri yaşarsınız.

  ülkemizde donanım yaygınlığına göre shimano,sram,campagnolo başı çeker paranıza göre bu donanımların başlangıç seviyesinden üst yarış seviyelerine kadar seçim yapabilirsiniz üst seviye donanımları genelde titanyum,karbon ağırlıklıdır hafiflik ve sağlamlık baz alındığı için.

  kadro olarak bu alanda piyasada onlarca marka bulabilirsiniz fakat iyi bi ön araştırma gerektirir, bu hususta dikkat edilecek nokta ömür boyu garanti var mı?firma köklü mü?bütçeme en uygun, en hafi,en sağlam kadro?kadro da bütçenize göre tabi başta markaya para verildiğini unutmadan ilk olarak aluminyum alaşım kadrolar yaygın olarak kullanılmaktadır,tabi ki hafiflik göz önüne alınınca kadro alaşımları değişmekte carbon,cro-molly,titanyum gibi seçenekler kullanıcıların tercihine sunulmaktadır eski/vintage kadrolar genelde çeliktir aralarında cro-molly kadrolar araştırıp bulabilirsiniz fakat türünün nadir örneklerindendir.

  2.mountain bike-mtb(dağ bisikleti):genelde arazi kullanımı amaçlı bir veya iki amörsöre sahip bisikletlerdir, tozlu çamurlu, tümsekli yolları severim şehir hayatının karmaşasından uzaklaşıp orman kokusu alayım, arazinin keyfine varayım yada yağmurlu bi havada güzelce çamur banyosu yapayım diyosanız bu tarz vazgeçilmeziniz olacaktır,mtb'leri sadece arazide değil şehir hayatında da tercih edebilirsiniz türkiye'de yol bisikleti kültürünü ve bisiklet yolları ile ilgili herhangi bir çalışmayı belediyelerimiz veremediği için ayrıca köstebek yuvasına dönen her 200 metreye konulan tümsekler için şehir kullanıcısının dostu olmuştur mtb'ler.dezavantajları donanıma göre ağırlıklarıdır,bir yol bisikletine göre ağırlık bazında dezavantajlıdır, eğer ki param var diyosanız kadro ve donanımı karbon-titanyum seçimiyle ağırlık dezavantajını lehinize çevirebilirsiniz,bir diğer husus bu bisikletlerin dış lastikleri arazi kullanımına uygun olduğu için dişli bir yapıya sahiptir ve yol bisikletlerine göre oldukça kalındır şehir kullanıcısıysanız dış lastiginizi slick-düz dişsiz lastik yaparak hızınızı artırabilrsiniz.

  donanım olarak yine shimano,sram ikilisi başı çeker;50 lirayada 500 lirayada bir vites takımı alabilirsiniz tercih paranızın ve aradığınız malzemenin kalitesidir.kadro seçiminde de yol bisikletlerinde olduğu gibi kadro alaşımları yapıldığı malzemeler hemen hemen aynıdır.26inc ve son zamanlarda yeni yeni türkiye'ye girmeye başlamış 29inc olarak iki farklı lastik boyu secenegi vardır.

  shimanoda başlangıç donanımı olarak: altus-acera-alivio
  orta düzey donanım : deore-slx(eski deore lx)-xt-xtr dır
  fiyat performans olarak xt en iyi donanımdır xtr yarışcıların tercihdir,en hafif olmasına rağmen xt kadar uzun ömürlü değildir.

  sramda donanım olarak sırayla x5-x7-x9-xo-xx olarak kalite sıralaması vardır.

  3.city bike-şehir bisikletleri:yol bisikleti ve dağ bisikletlerinin karışımı bi tür;yol bisikletinin narin yapısı city bike'larda daha indirgenmiş mtbler gibi ön maşaya amörtsör seçeneğiyle piyasada bulunabilmektedir,donanım olarak mtb donanımı kullanmakta fakat kadro yapıları yarış bisikletlerine benzemektedir,şehirde bazen asfalt olmayan yollarda fakat mtb kadar zorlu koşullarda kullanmayacağım diyosanız uygun bir tercihtir.
  teker çapları yol bisikletleri gibi 700'lüktür.

  4.dh-down hill bisikletler:zorlu arazi koşulları için tasarlanmış bisikletlerdir,mtblere göre daha sağlam yapılı olup ağırlıkları ile dezavantalıdır adından da anlaşılacağı gibi iniş bisikletidir gözünüze kestirdiğiniz yükseltiden adrenalinin tadına vararak inmek istiyosanız kullanabileceğiniz mükemmel bisikletlerdir,geneli çift amörtsürlüdür arazide zıplama iniş gerilimini absorbe edebilmek ve yumuşak inişler yapabilmek için bu tercihe gidilmiştir,amrtsör yapıları mtblere göre farklıdır standart bi mtb 100mm kullanırken dh'larda 180-200mm kullanılabilmektedir,teker yapısı olarak arazi yüzeyini tutabilmesi için cross motosikletleri gibi kalın-dişli lastikleri bulunur.tercihen ağırlığından ötürü eğim çıkışı için uygun bisikletler değildir.
  dağ bisikleti donanımı kullanmaktadır,fakat shimanano saint gibi daha dirençli donanımlarını dh kullanıcıları için sunmaktadır.

  5.daha özel türler olan bmx,tandem,pedikap,cyclocross,street-dj,recumbent,fixie-single speed olarak çoğaltıbilir bunlar biraz keyif biraz hobi bisikletleridir özel araştırma gerektirir.
 • bisikletten anlayanların, acemilere yardımıdır.

  çevreci olun. karbon kadro alıp da karbon salınımını arttırmayın.
 • (bkz: #23797361)
 • yaptığım hatalardan yola çıkarak;

  - evinize yakın bir noktada bisiklet binebileceğiniz bir alan olmasına dikkat edin. mesela mecidiyeköyde oturuyorsanız ya ben sahile gider orda binerim bişey olmaz demeyin, durduk yere para harcamış olursunuz.

  - ilkbahar ve yaz aylarında bisiklet çok terleten bir spordur, fiziksel kondisyon gerektirir, salt spor yapmak haricinde yok ben işe bisikletle giderim hem yol çabuk biter hem de spor yapmış olurum mantığındaysanız ve çalıştığınız yerde duş alma imkanı yoksa etrafınızdakiler için iğrenç bir durum olur. en fazla birkaç gün kullanabilirsiniz.

  - amacınıza uygun maliyet kriteri belirleyin, bisiklet fiyatlarını araştırdıkça göreceksiniz, eli ayağı düzgün bir bisiklet 300 liradan başlar 15-20bin liralara kadar çıkar. daha fazlası da vardır mutlaka. bu yüzden bisiklet için bir alternatif belirleyin, mesela tam donanımlı bir spor salonuna kaydolmanın yıllık bedeli 1500 liraysa bu parayı bisiklete vermek mantıklı değildir.

  - eğer bisiklete binerken trafiğin içine girecekseniz mutlaka bir kaskınız ve eldiveniniz olmalı. koruyucu kıyafetler de giymek zorunda kalabilirsiniz. çok rahat spor yapacağım, özgürce dolannacağım diyorsanız ve istanbulda yaşıyorsanız bisiklet çok iyi bir fikir olmayabilir.
 • sehir icinde, asfalt yollarda kullanacaksaniz kesinlikle dag bisikleti almayin. ondan sonra lastikleri inceltsem daha hizli gider miyim arayisi icerisine girersiniz. mutlaka sehir /tur bisikleti, ya da yol bisikleti alin. ozellikle yol bisikletinin vermis oldugu surus keyfini, diger bisikletlere bir daha degismezsiniz. tabii istanbul da yollar berbat oldugu icin tumseklere, mazgallara dikkat etmek gerekiyor.
 • -çamurluğu olsun.
  -erkekler de pantolonlarını, eşofmanlarını seviyorlarsa, boğazı uzun çoraplardan giysin, paçaları içine soksun.
  -kaska, koruma ceketlerine gerek yok, yok bi de eldiven alın. motorsiklet mi sürüyosunuz da ne hızla gideceksiniz sanki 150yle mi sürebileceksiniz yaf. güneş gözlüğü ve dikiz aynası yeter.

  zöge: ulan ne salak insanlar var ya, şuradaki kinayeyi anlayamıyor yuh be. bunu eksilemek tamamen sığırlıktır.

  ilk editimi 1/10/13te yapmışım bu müstesna entryimin. şimdi yıl olmuş 2014. ağzını kırıyım ki hala eksilemekte ısrar eden sığırlar var. yeminle anlayamıyorum. kinayelere gelesiniz, tarizlerde boğulasınız, yağmurda bisikletle ıslanasınız ne diyim, sırtınız hep çamur olsun. yeter ya, sabır da bi yere kadar.

  26/6/2014 saat 11:41de yapmışım 162.editimi, kısmette entryyi piyasaya sürdükten 1,5 yıl sonra yapmak da varmis.
  (bkz: bu işte bi sığırlık var)
  not olarak yazabilirsiniz hatayı, hatayliysam 555515'i arayabilir şikayette bulunabilirsiniz; yil olacak 2015 hala anlamıyorum, neyin anlaşilmadigini.
  bisey söliyim mi, ben olsam favlayıp haftabaşlarinda, aybaşlarında, yılbaşlarında, belirli gün ve haftalarda, resmi tatillerde hep eksilerdim. nefes almadan iste.
 • ekşi duyuruya dek ilettiğim destek olayıdır: bisiklet tercihinizi birlikte yapalım

hesabın var mı? giriş yap