şükela:  tümü | bugün
 • bisikletle yapılan trafik kazalarına genel olarak verilen isim. sadece bisikletlinin moronluğu yüzünden olan çeşitleri olduğu gibi, trafikteki diğer objelerin moronlukları sayesinde elde edilebilen çeşitleri de vardır.
 • bayırdan aşağı inerken ön frene basılması halinde kaçınılmaz olan kaza modeli.genelde bireysel kazalardır,iki bisikletin kafa kafaya çarpışmaları nadir görülür zira bunun için çok denyo olmak gerekir.
 • kask ve benzeri koruyucu alet edevat olmayinca olume kadar gidebiliyor sonuclari, test edilip onaylandi.
 • spinapubica kişisinin varlığından haberi olmaması için hep birlikte dua edilmesi, büyü yapılması gereken kaza çeşidi.
 • frensiz surulen bisikleti durdurmak icin yoldan gecen bir adamin secilmesi ve rotanin ona dogru cevrilmesiyle baslayan olaylar silsilesi.
 • genelde bir zemin cesidinden digerine (asfalt-cakil, toprak-camur) gecerken olur, eger dogru dusme sekilleri biliniyorsa birkac siyrikla atlatilir.
 • bolca görülen bir versiyonu da karşıdan gelmekte olan kız topluluğuna hava atmak amaçlı yapılan bisikletin önünü kaldırmak ve bisikleti kaydırmak eylemlerinin amacına ulaşamaması sonucu olayların gelişmesidir.."kızlar bisikletin tekerini kaydıran çocuklara hasta olur" sanılgısı nice dizlerin ve karizmaların çizilmesine neden olmuştur.
 • umut* adlı profesyonel bisiklet yarışçısı karagöl*e antremana gider. dönüşteki inişin mıcırlı bölümünde salar bisikleti; kaydıra kaydıra son sürat inmektedir. karşıdan bir araba virajdan çıkar, bizimki de yoldan. yol kenarındaki doğal duvara çarpar, kaskı yoktur. 3-4 gün komada kalır sonra ölür.

  kasksız bisiklet kullanan güzel kızımız* önüne fılayan bir it yüzünden yere düşer ve hızın da etkisiyel yüzünü yere sürter. o güzel yüzü bir kaç ay bakılmaz hale gelir.

  gecenin bir vakti bisiklet ile konak vapur iskelsine sahilden* ilerlenmektedir. karanlıktır etraf ve bisikletçinin farı yoktur. üzeri mazgal olaması gereken bir çukura girer bisikletçi. sonuç: kaburga zadelenmesi.

  quasm cross country yarışı izlemek için evka3 deki pakurda sote bir yere oturmuş ciğdem çitlemektedir. öyle bir yerdir ki duruduğu bölüm, çoğu kişi düşmekterdir. bir yarışçı yokuşu sağlam bir şekilde iner fakar kotrolü kaybedip çalı yumağı ile karkşı karşıya gelir. asılır frene, durur fakat kilitli ayakkabıları yüzünden yana devrilir ve kafayı kayaya vurur. kaskta 2cclik bir göçük oluşur. sersemler biraz fakat bir süre sonra yarışa devam eder.

  quasm acemilik döneminde, yanından geçen porche 911 carreraya bakacam derken yolun kenarındaki su oluğuna girer bisikletinin ön tekeri. kontrolü kaybeder ve yerde bir kaç takla atıp kafayı vurur kaldırıma. allahtan kaskı vardır. bi halt olmaz.

  2002 baharında quasm ege universitesi bahar şenliklerinde bir akşam eve dönmektedir. yolu* ezbere bildiğinden, karanlığa rağmen abanır. nerden çıktığı anlaşılamayan bir şarhoş yola fırlar. artık yapacak bişi yoktur. quasm kafasını eğer ve bodoslama dalar elemana. eleman sızar orada. quasm yoluna devam eder.
 • genellikle bisikletin sizi değil sizin bisikleti taşımanızla sonuçlanan kazalardır. kazanın başlangıç anında yüksek seviyede adrenalin hissedersiniz. yazın olunca kanlı kabuklu bir hal alır. götünüzün üstüne doğru dürüst oturamazsınız.
 • daha trajik sonuclar icin:
  (bkz: motosiklet kazasi)