• istanbul'da bisiklet yolu üzerine, mangaldan kalan ve halen yanıyor olan közleri döken insanları gördükten sonra, yaygınlaşsa şaşacağım durum.
  • yanlış önermedir.

evet halka tam anlamıyla inememiştir bu ulaşım şekli ancak bisiklet sporuna gönül verenler özellikle pandemi döneminde oldukça artmıştır.

bisiklet yolu falan denmiş ama istanbul özelinde bisiklet yolları zaten yaya yoğunluğundan dolayı bisiklet sürmeye elverişli değil. sürenler sahil yolunun araçların geçtiği kısmında antrenmanlarını yapıyor, hafta sonları ise şehir dışı denilebilecek taşra bölgelere kaçıyorlar.
  • bir yerde çarparlar ve ölünüzü bile bulamayız. korkunç bir ülkede yaşıyoruz çünkü.
  • micra, i10, smart gibi küçük boyutlu arabaların bile trafikte güvende olmadığı bir ülkede bisikletin gelişmesini beklemek yanlış olur.
  • dün akşamüstü bisikletimle işten dönüyorum. sağdan ağır ağır pedal çeviriyorum. karşıdan bir yaya gözümün içine baka baka geliyor. kaldırım boş olduğu halde yoldan yürüyor. gidiş yönünün tersine, bana doğru yürüyor. 50 metre falan göz göze birbirimize doğru ilerledik. hiçbir şekilde kaldırıma çıkmaya niyetlenmedi. çarpışmaya 3-4 metre kala sağ elimi omuzdan geriye doğru açtım ve "şapalağı yersin" dedim. o noktada kaldırıma çıkmasaydı gerçekten gelişine yapıştıracaktım. neyse ki çekildi. hikaye bu kadar.
  • keyifli sürüş yapabileceğiniz güvenli bir bisikletin, güvenlik ekipmanlarının, kıyafetlerinin pahalılığı, terli kıyafet yıkarken kullanılacak su, elektrik tüketimi, eşşek gibi çalışıp daha fazla enerji bulamamak, beslenme yetersizliği, trafik terörü, toplumca spordan uzak yetişme ve konforlu yaşamayı marifet saymak… gibi birçok sebepten yaygınlaşması biraz düşük bir ihtimal. medeni ve gelir seviyesi yüksek, yozlaşmamış toplumlarda yaygınlaşması daha kolay. çöl bedevisi gibi örümcek kafalı halk nüfusunun her geçen gün arttığı bir ülkede ancak bisikletli kurye kullanan çiğ köftecilerin artmasıyla bisiklet kullanımı artar.
  • çok seviyorum kullanmayı da sıcak havada çekilmez çile ya. duşunu alıp çıkıyorsun evden daha gideceğin yere varmadan suyun çıkıyor.
  • bisiklet yolu yok ki yaygınlaşsın dediğim hede.

sahil yolundaki bisiklet yoluna gitmem için 2 tane toplu taşıma aracını kullanmam gerekiyor. e ben ne anladım bu işten?
  • ölüm riskinden dolayıdır. sapa bir mahalleye giderseniz sadece bisikletini aldıklarına şükredersiniz
  • takip edilmek, sırf korkutulmak için üstümüze araç kapısı açılması, densiz sürücüler tarafından sıkıştırılmak, bisiklet yolunu bebek arabası yolu zanneden insanlar, bisiklet sürerken bir anda önüne atlayan ve düşmenden veya yoldan çıkmandan keyif alan magandalar gibi bir dolu sebep yazabilirim. beni bisiklet yolunda sıkıştıran bir turist kadın yüzünden koşu parkuruna uçmuşluğum var. arsız karı üstüme çıkayazdığı yetmez gibi bir de küfür etmişti.
hesabın var mı? giriş yap