şükela:  tümü | bugün
 • bir çoğu anadolu çomarı dolmuş ve taksicilerden dolayıdır. adamlar yolcu diye insan eziyor senin bisikteninin mına koyarlar. kimileri yol ve kural demiş, yol da olsa kural da olsa değişmez. bu ülkede metrobüs yoluna tecavüz eden araçlar var yoldan çıkıp metrobüs yoluna tecavüz eden var. senin skindirik bisiklet yoluna mı tecavüz etmeyecekler.
  kan alırlar kamil kan.
 • bisiklet sürmenin sağlıklı olmasından dolayıdır.

  millet olarak göt göbek büyütmeye alışkınız. yorar bizi öyle bisiklet falan. çocuk işi hem ne gerek var.
 • cahil ve bilinçsiz bir toplum olmamızdan kaynaklıdır. yıllarını bisiklette geçirmiş bir insan olarak başıma gelenleri anlatsam buradan fizana yol olur. o yüzden böyle bir ülkede bisiklet araç trafiğine kapalı mekanlarda binilir. illa bisiklete binecekseniz sizi belgrad ormanına beklerim. trafikte bisiklet ile işe giderim vs diyorsanız henüz bir davar ile daha tanışmamışsınız demektir.
 • gelişmemiş boktan ortadoğu ülkesi olmamızla alakalıdır. ülkede kaldırım yok, olsa da araba park ediyor. bisiklet park yeri bulmanız imkansız.
 • aslında gelişmemesi diye adlandırmak çok yanlış. sektörün içinde olan arkadaşlar gayet iyi bilir. 5-6 yıl öncesine kadar bisiklet bir karne hediyesi iken şuan bisiklet kullanımı gayet iyi düzeye gelmiştir. bisiklete başladığım zaman bir çok bisiklet parçasını yurtdışından getirtiyordum. şuan bu parçaları kendi bisiklet dükkanımda bile satıyorum ve bulunması gayet kolay. aslında bisiklet artık var fakat bir avrupa bilincine hiç bir zaman ulaşamayacağımıza adım gibi eminim.

  edit: imla
 • türkiye bu konuda ilginç bir vaka.

  halk, yakıt pahalılığından, vergilerin ve sigorta masrafının yüksekliğinden, araç satın alınırken ödenen vergilerin maliyetinden şikayetçi. aynı zamanda toplu taşımadaki yoğunluktan, bekleme sürelerinden ve insanların davranışlarından da şikayetçi. tüm bunlarla, halk hiçbir şekilde de bisiklete yönelmiyor. çok ilginç. araştırılmalı...

  edit: aslında bugün bu kadar dikkat edileceğini düşünmeden entry yazmıştım. gündem olması hoşuma gitmedi dersem yalan olur.

  eleştirel kısımlar şehirlerin uygunsuzluğu ve yokuşlar denmiş. hindistan, pakistan, vietnam şehirciliği çok muazzam. yokuş derken farklı örnekler var. yunanistan ve italya dümdüz ovalarla kaplı. dürüst olalım, elbette her yer hollanda değil. test sunsak ve insanları özgürce, hiçbir ön yargı olmadan işaretleyin desek muhtemelen "aşağılanma hissiyatı, eziklik, fakirlik göstergesi, utanma duygusu" duyguları çıkabilir. san francisco'da, mumbai'de bisiklet kullanılabiliyorsa, istanbul'da kullanılabilir. bence yapabilirsiniz bunu. tabii önce komplekslerinden kurtulmak kaydıyla.

  ne zaman ki türkiye'de, kariyerli biri iş görüşmesine veya hoşlandığı kızla ilk buluşmasına bisikletle gider, "oldu bu iş" derim.
 • nasıl yönelmemizi istersiniz?

  yurtdışında çeşitli şehirlerde bulundum. çoğu şehirin mantığı aynıdır. evler şehrin dışında olur. şehrin merkezi çok geniş olmayan bi alandadır. ayrıca şehir merkezleri genelde düzdür.

  bisikletle çok rahat idare edebilirsin.

  şimdi istanbulu ankarayı geç. medeni şehir dediğimiz izmir için soruyorum??

  ben bostanlıda oturuyorum. şimdi bisikleti nerde kullanayım? bostanlı sahilde başka gitcek yer var mı? izmirin merkezi tam olarak neresi? bornova mı? alsancak mı? konak mı merkez? (idari olarak sormuyorum şehircilik anlamında soruyroum)

  bizim şehirlerimizin yapısı farklı. merkez diye bir şey yok. downtown mantığı dahi yok. her şey başka başka yerde.

  türk şehirciliği bisiklete uygun değildir. ha şehirde araba yasaklanır. ya da benzin 20 tl olur. herkes hindistan, tayland vs gibi mecbur kalır o zaman ayrı.
 • bu duruma ülkemizin coğrafi yapısı da destek veriyor doğrusu. ülkemiz bisiklet kullanmamızı istemiyor gibi hissediyorum kendi adıma. yaşadığım yerde her taraf dağ bayır. bayır aşağı ve bayır yukarı bisiklet sürmek de tam bir işkence.
 • benzin 20tl, zorunlu yıllık sigorta minimum 2000 dolar, mtv de minimum 1000 dolar olduğu gün, bisiklet kültürümüz yeşerecektir. çünkü neydi temel kuralımız.
  (bkz: seve seve olmadı sike sike)
 • artık yaygınlaşması gereken tek taşıt bisiklettir. hem keyifli hem sağlıklı hem ekonomik.

hesabın var mı? giriş yap