• bu moloz istanbul sürücüleri varken çok zor. bisiklet ile şehiriçi trafikte potansiyel ölüm kurbanısınız, otomobiller de potansiyel ölüm makinası.

bir de bisiklet yolları daha çok arttırılmalı. abuk subuk yerlere park ediyor araba sahipleri onlara yaptırım uygulanmalı vs. uzar gider bu...
  • eskişehirde kendimi bildim bileli yaygın , darısı diğer 80 ilimizin başına.
  • efendim yol uzun vs bahane. misal almanya saarbrücken. bisiklet yolu var. insanlar bisiklet sürüyor, gerekli gördüğü yerde tren ya da diğer toplu taşıma araçlarına bisikleti ile girerek yoluna devam ediyor. toplu taşımadan iniyor yoluna bisikleti ile devam ediyor. otobüs tren bileti gibi bisiklet bileti de var. bisiklete binenler sadece gençler değil dede neneler de biniyor. yani maddi imkanlar ile mentalite bir olunca sıkıntı olmuyor.
  • bisiklet kullanımına teşvik olmadığı sürece yaygınlaşma da beklenemez..
  • o güzelim sahil yollarinda mangal partileri yapildigi surece yayginlasmaz tabii
  • insanlarımız tarafından saçma bulunması,trafiğin ve yolların durumu,fiyat aralıkları falan derken yaygınlaşmaması çok normaldir.
  • yer yok, yol yok, tahammül yok nereye yaygınlaşıyor?
  • sebepleri gayet basit:

-millet olarak yobaz oluşumuz. bisiklet süren kadınları süzmemiz. erkeğe de bisiklet sürüyor diye çocuk gibi görmemiz.

-trafikte tam bir barzoyuz. trafiği bu kadar karmaşık ve düzensiz bir üllkede bisiklet asla yaygınlaşamaz.

-halkımızın bisikleti bir kompleks olarak görmesi ve götünün rahatına düşkün olması.

-insanların bisiklet hakkında yeterince teknik bilgiye sahip olmaması. karne hediyesi 300 liralık bisiklerle bisikletten uzun vadede zevk alamazsınız. ortalama kalitede bir bisiklete en az bin lira harcamalısınız.

-halkımızın dağ bisikleti merakı!

yahu dağda tepede dolaşmayacaksanız almayın öyle mountain bike. şehir bisikleti alın. tekerlekleri incedir. asfaltta iyi gider. dağ bisikleti ise asfaltta sizi fazlasıyla yorar.
  • yollarda bir sürü şerefsiz araç sürücüsü varken ve bisiklet yolları yokken imkansız gibi bir durum. maddeler halinde sıralarsak;

1 - araç sürücüleri yol ortasında herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda tak diye durabiliyorlar. arkasında kim varmış ne geliyormuş umurlarında değil
    2 - dolmuş şoförleri bisikletler için en büyük tehdit. siz en sağdan düzgün bir şekilde giderken birden en sağa gelip yolcu indirip bindiriyorlar. sizin o an orada olmanız onun için bir engel. gerekirse sizi ezip geçer ve yolcuyu alır.
    3 - yayalar karşıdan karşıya geçerken araçlara dikkat ediyorlar ama bisikletliler bunların umrunda olmuyor. bisikletli geliyor biraz hızlanayım yok. oysa ben dikkat etmezsem ikimizin de başına iş açılacak şekilde sana çarpabilirim.
    4 - belediye otobüsleri (en azından izmir için) kesinlikle trafik kurallarına uymuyor. adamlar göz göre göre kırmızı ışıkta geçiyor. bana yeşil yanıyor ve ben geçerken kendisi kırmızıda geçip üstüne korna çalıyor.
    5 - izmir'de bisiklet yolu çok kesintili. tramvay ve alt geçit çalışması nedeniyle göztepe sahilinden içeri girmeniz gerekiyor (karantina alt geçidine bisiklet girmesi yasak). içeride sağlı sollu park eden araçlar nedeniyle iki araç aynı anda geçemeyecek şekilde bir yol ortamı olduğu gibi siz bisikletli olrak oldukça zor anlar yaşayabiliyorsunuz.
    6 - bisiklet yolunda piknik yapan, yürüyüşe çıkan embesil insan sürüsü. zil çalıyorsun adam tınlamıyor bile.
    taksicinin biri arkadaşımı sıkıştırdı ve arkadaşımın bisikleti pert oldu. arkadaşım canını kurtardığına şükrediyor.
    bisikletten soğumama neden olan ve yayında-yapımda emeği geçenlerin lalah belasını versin.
hesabın var mı? giriş yap