• ucuz bisiklet alma. ilk bisiklet ortalama bir bisiklet olmalı. devam etmek istersen daha iyisini devamında alırsın. temiz ikinci el al.
  • kullanacağınız yere göre bisiklet alın!

dağda gitmiyorsanız dağ bisikleti alıp asfaltta sürmeyin (yine zevk meselesi)

şehir bisikleti alıp dağa çıkıyorsanız onu da almayın.

yolda süreceksinz yol, şehirde gidecekseniz şehir, dağda gidecekseniz dağ bisikleti alın.
  • yol bisikleti alacaklar lastik seçimi olarak 23mm yerine 25mm ile başlarlarsa yoldaki gelecek titreşimleri aza indirerek daha fazla konfor elde edebilirler.
  • canınızı seviyorsanız türkiye'de yapmayın
  • çok derin konu, tavsiye ile bitmez, kategorize etmeli.
  • tayt giymeyin sonra kamyoncular laf atıyor.
  • kask kullanın.

pedli tayt edinin, başlarda utansanız da sonradan götünüzün ağrısına dayanamayıp her türlü giyersiniz.

kırmızı ışıklarda geçmeyin. kaldırımda mümkünse sürmeyin.

strava hesabı açın, bisikletle tuvalete bile gitseniz sürüşünüzü upload edin.

iyi bir pompa, (mesela yer pompası) alın yoksa sürekli lastik patlatırsınız. 10 liralık pompalarla yeterli basınca çıkmak alp d'huezi çıkmaktan daha zordur.

çoğunlukla yolda sürecekseniz yol bisikleti alın. konforlu olması önceliğinizse endurance türünde bir bisiklet alabilirsiniz. vereceğiniz paraya acımayın, her türlü değiyor.

dağ bisikleti dağda kullanıldığında çok zevkli olmakla beraber bir o kadar da kullanması zor ve teknik gerektiren bir bisiklettir.

amatör yarışlara katılın, ortam çok güzel.
  • trafiğe kesinlikle dikkat edilmeli. kurallara uysanizda şoför ve yayalar tehlike oluşturabiliyor mesela çocuklar ellerini uzatabiliyorlar ben pek şehir içinde kullanmıyorum size de tavsiye ederim.
    eğer amatör olarak haftada 1-2 binerim diyorsanız fox gibi üst düzey masalara çok vermeye gerek yok ortalama bir şey idare eder. hidrolik diskin v frene göre daha iyi performans gösterdiği biliniyor ama v fren de bozulursa kolay tamir edilebiliyor elle bile düzeltebilirsiniz, kolay kolay yolda bırakmaz bu yüzden benim tercihim v fren. diğer komponentleri artık butçenize göre belirlersiniz.iyi sürüşler.
  • kasksız ve lambasız yola çıkma, bisiklet gruplarıyla tanış onlar yardımcı olurlar. trafikte tek sürüş yerine grup olarak sürüş yapmayı tercih et daha güvenli.
hesabın var mı? giriş yap