• suporcu yazan yazar sıçmığıdır.
  • gereksiz gördüğünüz o kask, bir arabanın yandan çarpıp havada iki takla attırdığı benim hayatımı kurtarmıştır. hem katlanır, hemde yol bisikleti kullanan biri olarak kask olmadan yola çıkmam.
  • basit dinamik bilgisiyle çürütülebilecek bir iddia.

itme ve enerji hesaplarına girmiyorum. good old momentumun korunumu bile yeterli:

bisikletli: 10 km/sa =~ 2.7 m/sn
    kütle : 100 kg
    momentum : 270 kg-m/sn

otomobil : 60 km/sa= ~ 16,6 m/sn
    kütle: 1500kg
    momentum: ~24900 kg-m/sn

çarpışma öncesi toplam momentum: 25170 kg-m/sn ,

çarpışmadan sonra
    toplam kütle : 1600 kg
    momentum/ kütle = hız
    25170: 1600=15,7 m/sn son hız

bisikletlideki hız değişimi (eğer çarpışmadan önce aynı yönde gidiyorlarsa)
    15,7-2,7=13m/sn (merak edenler için bisikletlinin yeni hızı yaklaşık 46km/sa)

bisikletlinin ivmesini bulalım : çarpışma da 0,1 sn sürdü diye varsayalım:
    13m/sn: 0.1 sn= 130 m/sn^2

bisikletliye etki eden kuvvet: 100kg*130m/sn^2 = 13000 n

bir pediatrik beyin cerrahı yaptığı araştırmada insan kafatasının 2300 n'luk bir kuvvete dayanabildiğini bulmuştu, e artık you do the math! :-)

bir de bu sadece kurallara uyan masum bir otomobil, ortalama 90 la giden kamyon , tır şoförlerinin olduğu ülkedeyiz , hayal gücünüze bırakıyorum

not: dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta da bu hesapta otomobilin 25k civarı olan momentumu yanında bisikletlinin 200 'ü ihmal edilebilir , çünkü kütlesi az . `yani bisikletlinin yavaş olması pek bir şeyi değiştirmiyor` .
    .
  • (bkz: son sözler)
  • pek katılmıyorum.

şu anki bisikletimi ilk kullandığımda - gülmeyin ama - bence nazara geldim ve öyle bi düştüm ki.

ne olur ne olmaz.
    keza ortalık manyak sürücü dolu.
    her şey olabilir.

o nedenle kask gerekli bence.
  • "bassan bassan kaç basacaksın ki?"

(bkz: yazar yaptın bari takip et)
  • özetle benim kafam yeterince kalın diyor adam. haklı da.
  • hem kask hem eldiven gereklidir. yere düştüğünde asfalt derinizi yüzsün istemiyorsanız.
  • 2009 dan beri düzenli bisiklet sürüyorum, 2 kask kırdım ikisi de şehir içinde...

biri beni gördüğü halde mal gibi yola çıkan bir kamyonet yüzünden, diğeri ise belediyenin yola parallel yerleştirdiği su giderleri sayesinde attığım takla yüzünden..

yani asıl şehir içinde takılması gereken koruyucudur.
hesabın var mı? giriş yap