şükela:  tümü | bugün
 • bisiklet kesinlikle rahat bir spor değildir, uzun süre binmek çeşitli ağrılara yol açabilir. bu yüzden sevgi ister. bisikleti uzun süreler kullanan kişilerdenseniz bunun için bir takım önlemler almanız gerekir. bisiklet kıyafetleri de işte bu yüzden vardır.

  tayt ve bisiklet forması dikildiği malzemesinin özelliği olarak vücudun salgıladığı teri dışarı atıp, hava almasını sağlayarak uzun süreli kullanımlarda rahatlık sağlar. bunun yanında testislere kan gitmemesine bağlı rahatsızlıklardan da sakınmak için bisiklet taytı, içerdiği antibakteriyel ped ile buna ilişkin korumayı sağladığından, özellikle uzun süreler bisiklet kullanan her bisikletçinin vazgeçilmezi olması gereken kıyafetlerin başında gelir. yani ilk akla gelen intibanın aksine asıl delikanlı bisikletçi silikon destekli tayt giyer.

  bisiklet taytının esas kullanım nedeni yaygın bilinen bir düşünce olan selenin popoya verdiği zulümün engellenmesi değildir. bu acı daha çok ilk ya da seyrek kullanımlarda yoğun bir şekilde hissedilir, ama bu yalnızca -çok afedersiniz- kıç tabir ettiğimiz bölgenin alışık olmadığı bir baskıya maruz kalmasından ileri gelir. kullanıldıkça kasların da alışmasıyla zamanla azalır ve geçer. tayt yalnızca bu baskıyı hafifletici bir etkiye sahiptir, o acıyı her şekilde çekersiniz.

  şu sıralar şanslıyız ki esasında hala yeteri kadar yaygın olmamasına ve buna bağlı olarak yeterince ucuz olmamasına karşın, artık pek çok şekilde bisikletle ilgili ihtiyaçlarımıza rahatça ulaşabiliyoruz. her sporun kendine göre bir kıyafeti ve aksesuarı olduğu gibi bisikletçinin kıyafeti bisiklet taytı ve forması, en mühim aksesuarları ise eldiven ve kasktır. bunlar olmadan bisiklet kullanmayalım, kullandırmayalım. ya da kullandıralım ne bileyim, bir şey de diyemiyorum şimdi, çok pahalı lan!
 • bisiklete biniyorsanız çevrenizden en fazla yorum aldığınız bisiklet giysisidir, hele ki erkekseniz. genelde geyik yorumlardır bunlar; " o tayt ne oğlum? erkek adama yakışır mı? eki eki!" diyen arkadaşlara tek tek açıklama yapmak zorunda olmak sinir bozucudur(sanki mecburmuşsun gibi). ilk zamanlarda açıklamaya çalışırsınız, " ya sert sele baskısı rahatsız ediyor, bazen 70-80 km. yol yapıyorum, sağlık için şart, ped seni koruyor vb". sonra da vazgeçersiniz zaten. yani bisiklet kaskına bile gülen zihniyete ne diyebilirsin ki?
 • uzun süredir bu olmadan bisiklete biniyorsanız eğer, bunu giydikten sonra bisiklete bindiğinizde kendinizi son derece yumuşak selesi olan bi motosiklete binmişsiniz gibi konforlu hissediyorsunuz.

  gelelim asıl mevzuya:

  * hem uzun hem de kısa olabilen bu taytları giydiğinizde yarım akıllı çevrenizden salak tepkiler alıyor ve canınız sıkılıyorsa eğer, bisiklet taytınızı eşofmanınızın içine de giyebilirsiniz.

  * zaten koca götlü biri olduğunuz için götünüzü daha da büyük göstermesinden çekiniyorsanız eğer, fazla çekinmeyin. o pedler göründüğü kadar pufidik pufudik değil. kaldı ki bisiklete binmeye devam ederken biraz da yediklerinize dikkat ederseniz, o göt yakında eriyecektir.

  * pahalı bi şeydir diye korkuyorsanız, korkmayın. bu aralar ortalama bir bisiklet taytı, kısa ise 40 tl, uzun ise 60 tl civarında falan. alınmayacak kadar pahalı değil yani.
 • bisiklete binerken kasktan sonra lazım olan ikinci giyimdir*. hele de cukurlu ve taşlı yollarda sürerken poponun acımamasını sağlar. alırken paraya acımamak gerekir. insanların coğu sadece bir şeyler diyebilmek için konuşurlar. bırakın konuşsunlar. siz bisikletinizi eğlenerek sürün.
 • altınızı doldurmuş gibi bir his bırakan tayt. gene de eşofman vs'de farkettirmeden giyilebiliyor. kazandırmış olduğu rahatlığa ise paha biçilemez.
 • bildiğin top kıyafetidir. hadi sporcular neyse, koca koca kariyer sahibi adamlar da giyiyor bu şeyi.
 • top kıyafeti değildir, giymeden uzun yola çıkan erkekler top olabilir çünkü sele penise giden damarlara baskı yaparak kan akışını azaltır.
 • uzun süreli ve devamlı sürüşlerde giyilmesi gerekli kıyafet; giyilmediği takdirde (özellikle yol bisikletinde) varikoselinden tut da basuruna kadar her türlü sıkıntıyla karşılaşabilme ihtimali yüksek.
 • iç çamaşırı olmadan* giyilmek için tasarlanmıştır.
 • profesyonel bisikletçi değilseniz (ya da çok uzun yol yapan amatör), giyilmemek için tasarlanmıştır.
  çünkü utanç verici bi' kıyafet.