şükela:  tümü | bugün
157 entry daha
  • toplumun bir kesmi için fetiş olduğunu düşündüğüm yol.

şöyle ki, şehirler zaten bisiklet yolları ile beraber yapılmalıdır. ama istanbul ya da diğer büyükşehirler gibi hali hazırda büyümüş, yerleşmiş şehirlerde, hele ki istanbul, izmir gibi eğimli şehirlerde bu bisiklet yolları ne kadar verimlidir tartışılmalıdır.

yani 120cm kaldırımın yarısına mavi çizgi çekince orası gerçekten bisiklet yolu oluyor mu? çok sıkışık bir trafiğin içinde yarım şerit ayırınca orası gerçekten bisiklet yolu oluyor mu?

bazı uygulamalar sadece yapmış olmak için yapılıyor maalesef. şehirleşme ve medeniyet dediğiniz şeyler gökten bir gecede inmiyor. yahu ülkede bisikletlilerin üzerine araba sürülüyor. bisiklet yarışçılarına camdan sarkılıp küfürler ediliyor. yoğun trafikteki bir yola mavi şerit çekip "burayı bisikletlilere" ayırın demek gerçekten büyük naiflik.

"peki çözüm önerin nedir?" diye sorarsanız, açıkçası ben de bir şey söyleyemem. ama "şehirlerimizde bisiklet yolu bile yok yaaa" romantizmi de yapmam. çünkü sorun bisiklet yolu olmamasında değil, bisiklet yoluna imkân verecek olan şeylerin olmamasında. belki, sert bir şekilde bisiklet yoluna ve bisikletlilere saygı göstermeyenlere ağır cezalar gelirse, toplumumuz bisiklet yolunun ne anlama geldiğini 10 sene içinde seve seve öğrenebilir.

not: yazdıklarımın bir kısmı görme engelli yolları için de geçerli.
  • embesil ve andaval yayalarin tercih ettigi yol. bisikletle giderken benim onlara kufur etmem gerekirken, ben kufur yiyorum. bu halk egitilmezdir.
  • istanbul'un o floryadan yenikapı'ya kadar olan o uzun sahil şeridinde yayalar ve özellikle yazın mangalcılar tarafından işgal edilen yoldur. yolda oturan mı dersin, yolun ortasına mangalını koyan mı dersin, bisiklet sürüyoruz diye bize kızan mı dersin; her türlü hayvanı barındırır. inatla oradan yürüyen yayalardan bahsetmiyorum bile.
  • benim çözüm önerim şehir içinde yolun sağ tarafına otomobil park etmenin yasak olması ve sağ çizgiden içe doğru 60 cm genişliğinde paralel olarak bisiklet yolu olduğunu abartmadan belirtecek şekilde bir çizgi çekmek.

böylece yolun sağından giden otomobil sürücülerinin iki tekerlekli taşıt gördüklerinde onları sollamaya çalışması engellenir.
    şehir içinde trafiğin yoğunluğu bisikletleri diger taşıtlardan hızlı hale getirdiği için zaten sollama ihtiyacı duymazlar.