şükela:  tümü | bugün soru sor
 • on yil önce alamanyaya gitmis olan ben. on yil önce memleketinden çikip giden saf bir anakarali olarak medeniyet dedikleri tek disi kalmis canavarin orta yerine düsmüs, böööyle koskocaman kaldirimlari falan görünce zaten nevrim dönmüs idi. olacak sey miydi yayalara o kadar kocaman yürüyüs alaninin ayrilmasi. biz özellikle anakaralilar olarak tek ayagimiz kaldirimda öbür ayagimiz yerde bir nevi step egzersizi yaparak, bu arada da kaldirima ayni bizim o sirada yürümeye calistigimiz pozisyonda parketmis arabalardan düsmemek icin destek almaya aliskin insanlardik o zamanlarda da tipki simdi oldugu gibi. ama gavurum memleketi öyle miydi ya, otoyollardan daha genisti kaldirim dedikleri yer. ama anlayamadigim bir sey vardi ki ben ne zaman o genis kaldirimlarda yürümeye baslasam karsidan ya da arkamdan gelmekte olan bisikletli bana kendi dilince benim anlamadigim sözcüklerle sövmeye basliyordu. evet bunu bir türlü anlayamiyordum. hem yol dururken kaldirima cikmis gidiyor hem de bana sövüyor diye aklimdan gecirip ben de ona sinirleniyordum. ama bu çok sık tekrarlanmaya baslayinca bu sefer sorunun kendimde olabilecegini düsünmeye basladim. evet gercekten de öyleydi. o kockoca kaldirimin üzerinde kaldirimin üçte birini diğer kismindan ayiran cizgiler vardi ve bu cizgilerin ayirdigi kismin ortasinda da bisiklet resmi vardı. e utanmis ve hayranlikla bana ayrilan seride kaykilmistim kırmizi bir suratla...
 • bostanlı-mavişehir arasındada bol bol görülen genelde 40 yaş üstü insanlar ve zibidi gençlik kesiminden oldukları tarafımca tespit edilen bide ikaz edildiğinde üste çıkmaya çalışan insanlardır... hatta bu insanlardan birini ezmiş ve biri yüzündende düşmüş olmama rağmen sonuna kadar savaşacağım insan grubudur. üste çıkmaya çalıştıklarında verilmesi en makbul cevap sıkıysa çık anayolda da böyle yaya yaya yürü dür.
 • belki de cocukluk yillarinda bir bisikleti bile olmamis insanlarin kendilerini tatmin etme yoludur bu. zaten ülkemizde parmakla gosterilemeyecek kadar olan bu yollari bisikletsiz insanlarla paylasmak problem mi ey bisikletli arkadaslarim.

  (bkz: butun bisikletlere bindim bisana binemedim)
 • hedefe ulaşmak için her yol mübahtır diyen insan modelidir
 • zifnab bisiklet yolunda güzel güzel, keyif içinde bisikletini sürmektedir. ta ki..

  karşıdan yaşlı bir adam ellerini kollarını sağa sola, yukarıya aşağıya doğru çılgınca savurarak zifnab'ın üzerine doğru koşmaktadır (sanırım spor yaptığını sanmakta)
  zifnab : gel, gel. gel de ezeyim seni idiot.
  adam kenara çekilir, zifnab'a yol verir. zifnab adama idiot dediği için bir suçluluk hisseder. ama eşeğe de eşek denilince bunun bir hakaret değil, sadece gerçeği dile getirmek olduğunu düşününce suçluluk hissi geçer.

  (bkz: idiot)
 • zifnab 3 kişilik bir grup halinde bisiklet yolundan yürüyen kadınların arkasından yaklaşır. sert frenler yaparak, grubun kendisini duyup yol vermelerini ümit eder. nitekim duyarlar ve yol verirler. zifnab aynı bisiklet yolunda turladığı için 5dk aralıklarla sürekli aynı kadınlara rastlar. en son seferinde ise zifnab grubu geçtikten sonra arkadan kadınlardan birisinin, diğerine söylediği şeyi duyar.

  - burası bisiklet yolu mu yoksa?

  (bkz: zeka fıskiyesi)
 • yine 3 kişilik bir grup, yine zifnab, yine aynı bisiklet yolu. grup bir erkek, bir kadın ve bir hayvandan oluşmaktadır.

  h : oğlum bin defa geçtin şuradan.
  z : bisiklet yolu burası..
  e : aa, bisiklet yolu mu burası?
  h : (el kol hareketleri eşliğinde zifnab'a hitaben) yaa git işine. aile yürüyor burada, git ortadaki yoldan.

  zifnab bir kaç pedal atmıştır, ama bu lafa cevap vermek için tekrar durup arkasını döner. çünkü kendisi haklıdır.

  z : orası yaya yolu, neden orad...
  h : bak halaa konuşuyorr!

  diğer adam, "sen bakma ona, git git" işareti yapar sessizce.

  h : terbiye kalmamış hiç*.

  zifnab tekrar bisikletini durdurup cevap vermek üzere arkasını döner. bunun üzerine hayvan, zifnab'ın üzerine yürümeye başlar. yanındaki adam ise onu kolundan tutar. zifnab ise hakkın, hukukun olmadığı bu ülkede ya hayvandan dayak yiyeceğini ve bunun hayvanın yanına kar kalacağını yada boşverip gitmesi gerektiğinin bilincinde olduğundan döner ve bisikletini sürmeye devam eder.

  hayvana ne mi olur? bir sonraki turunda zifnab, grubun yaya yolundan yürümekte olduğunu görür.
 • maltepe sahil yolunun ilk yıllarıdır. bisiklet ile sahil yolunda gidilirken arkadan korna sesi gelir. hemen kenara çekilip arkaya bakıldığında bisikletin tam arkasında otomobil olduğu görülür. fazlasıyla olunan dumurun da etkisiyle bisiklet sağa çekilir ve otomobile yol verilir.
 • yeni bmx modelidir.
 • bostancı-fenerbahçe hattında sıkça rastlanan modeldirler. asla taviz vermezler, yürüyüşlerini murlaka bisiklet yolundan yaparlar. hatta çocuklarını da bu yolda yürütürler ki biri gelip rahatça çarpsın.
  arada sırada "ay bu bisikletler de " diye başlayan cümleler kurarlar kendilerince, insanın sinirlerini zıplatırlar.
  kimileri çok kibar olur ama haklarını yememek lazım. çok özür dilerim deyip bir an önce yaya yoluna geçenler de yok değildir ama tabi ki azınlıktır bu modeller.