şükela:  tümü | bugün
 • ters çevrilmesi zevkli bişi.
 • pedal çevirmeden vites değiştirdiğinizde zarar verebileceğiniz parça. hasar görmüş bir zincirle yola çıkarsanız her beş pedalda bir yerinizden sıçramaya mahkumsunuz.
 • sık sık çat çat diye ses yapmaya başladığında mutlaka bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gereken parça, aniden kırılınca pek şahane oluyor yoksa...
 • sürekli olarak ciddi mesafelerde bisiklete biniliyorsa aynakol ve rubleyle beraber senede bir değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • temizledikten sonra kendinizi de degreaserdan gecirmeniz gereken toz camur pislik toplayici. of. ve evet su ozel, fircali zincir temizleme kutucuklarindan kullansaniz bile bombok oluyor her yer.
 • pedal ters çevrildiğinde çok güzel vızıldayan zincir.

  dişlilerden çıktığında ya da koptuğunda, tamiri nedeniyle anne tarafından eve alınmama nedeni aynı zamanda. her tarafı yağ, pas, kir olmuş çocuk gururla gelir eve; çünkü bisikletinin zincirini tamir etmiştir (ya da o öyle olduğunu sanıyordur; acı gerçekle ertesi gün yüzleşilir) ama kapı eşiğinde anne yavrusunun o halini gördüğünde önce bağıracak gibi olur, sonra vazgeçer. en sonda da hiç bir yere uğratmadan (televizyon önü, buzdolabı başı... vb.) doğru banyo kapısına yönlendirir çocuğu. uzuun bir ovalama seansı başlamak üzeredir.
 • sıralı lokma ve baklalardan oluşan bisikletin, en fazla kuvvet binen parçalarından. attığında, aynakol veya rubleye sıkışabiliyor. önerilen teknik olmasa da biz de vitesi tersi yönde yükseltip ya da küçültüp, pedal çevirmek suretiyle yerine oturmasını sağlarız, ellerimizin kirlenmemesi için.
  bu sırada, işte o lokmalardan bir veya bir kaçı yamulabiliyor. ya da başka bir sebepten de yamulabilir.

  bu yamulma da vites değişimindeki hassasiyetin ve istikrarın azalmasına sebep olmakla birlikte daha da önemlisi dişlilerin bakla atlamasına sebep olacaktır. rahatsız edici sesler çıkmasına ek olarak, yokuş tırmanırken, birden boşa dönen pedal sürücü için kesinlikle tehlike arz edecektir.

  tabii ilk etapta suçu arka aktarıcıya ya da rubleye atarız bu durumda.

  tamiri için yapılması gereken kolay bir işlemdir. zincire tam üstünden dik bir açıyla bakım yamuk olan bakla ya da baklalar tespit edilip, iki pense ile uçlarından tutarak, birbirlerine ters yönde çevirme uygulanarak düzeltilebilir. tabii artık zincirin gene aynı problemi çıkarması mümkündür, bu yüzden bunu geçici bir çözüm olarak uygulayıp, zinciri değiştirmek daha mantıklı olacaktır.
 • muzaffer çorlunun hazırlayıp sunduğu programın sevimli adı.
  açık radyoda pazartesi günleri 11.00-12.00 saatleri arasında yer almaktadır.