şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arabaya binince emniyet kemerini takmakla aynı familyadan olan eylemdir.

  kafa travmasına maruz kalmanın muhtemel sonuçlarını düşününce bu basit tedbiri almanın yerindeliği farkedilecektir.

  edit: imla
 • bazen kaskı iyi ki takmış dediğiniz fotoğraflar görürsünüz. yoksa oradan düşse başına neler gelebilirdi..
 • bisiklet eğitmenleri olarak, eğitilenlere ilk önce öğrettiğimiz kuraldır.

  kask günümüzde kazalara karşı yaralanma riskini azaltmak için kullanılsa da bize göre gizli ve daha önemli bir görevi daha vardır.

  şöyle ki;

  trafikte seyrederken kasklı ve kasksız iki bisikletli düşündüğümüzde, kasklı olan bisikletlinin oluşturduğu farkındalık ve saygınlık hissi bir diğerine oranla çok daha yüksektir. bu sebepledir motorlu araç sürücüleri yanlarından geçerken daha dikkatli geçip bisikletlinin dikkatini dağıtmaz ve beklenmedik kazalar en başından bertaraf edilmiş olur.

  kask bisiklete saygınlık katar
 • bizim ülkemizde de bir yasal zorunluluktur.

  (bkz: trafikte bisiklet sürme rehberi)
 • her surusumde kask takan biri olarak ne zaman kasksiz bir bisikletli gorsem kafamda cok basit bir kazanin oldugu ve bos yere hayatlarin karardigi bir senaryo olusuyor. insanlarin kaksli bir bisikletli gordugunde saygisi da otomatik olarak artiyor. yapilmasi gerekli eylem.
 • eminim çok mantıklı açıklamaları falan vardır ama ben eski toprak bir insan olarak acayip gereksiz buluyorum. saldırıya maruz kalmadan ifade edeyim. motosiklet kullanıyorum evet, ve gayet kaliteli bir kask ve koruyucu ekipmanla kullanıyorum. çünkü motosikletle trafikte, otomobillerle aynı süratte hareket ediyorum.

  gelelim bisiklete... çocukluğum ve gençliğim bisiklet üstünde geçti. o zamanlar bisiklet kaskı diye bir şey icat olmamıştı. defalarca kez düştüm. bir kere bile kafamı bir yere çarpmadım. bisikletten düşme anında insan refleks olarak kafasını koruyor zaten. bence diz ve dirsek koruması kullanmak daha elzem bir şey bisiklette. sonra dağ bisikleti diye bir şey çıkınca bunu aldık tabii. kendimizi vurduk dağa taşa, çayıra çimene. gene kafamızı çarpmadık hiçbir yere.

  diyeceksiniz ki, hadi sen düşmedin, sana araba çarptı. olabilir, ama bu kez kafanın tepesinde takke gibi duran o kaskımsı da işe yaramaz. biz motosiklette niye astronot gibi kask takıyoruz?

  yani bilmiyorum işte, adam sahil yolunda saatte 3 km hızla bisiklet sürüyor, kafasında kask. yolda bisiklet süren, sürat bisikletçilerini bir nebze anlayabilirim, onlar taksın. ama sahilde gıy gıy bisiklet sürerken anlamsız. bisiklet sürmenin o rahatlığını, doğallığını bozan bir faktör bence.

  görüşlerimin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. sadece bisiklet kaskının bana düşündürdükleridir. isteyen kullansın. kullanılmamasını tavsiye etmiyorum.
 • bir seferinde kaldırımı atlayamayıp kafa üstü yere çakılınca akıllanıp aldığın hafif köpüğümsü güzel renkleri mevcut olan kasktır.

  kullananlar sonuna kadar desteklenmeli...
 • hastanelere gelen kafa travması istatistiklerini incelememiş olan yazar beyanatı.
  1 metreden betona kafa üstü düş bak bakalım ne oluyor.
  hem bugün düşmemen yarın düşmeyeceğin anlamına gelmez.

  (bkz: düşmez kalkmaz bir allah)
 • bisiklete binerken kask takmayı amelelik olarak gören yazarları göstermiştir. kardeşim motorsiklet'e binerken neden takıyorsun o zaman ?
  sadece 3-5 km hız ile gitmiyorsun bisiklet ile tabi ki takacaksın kaskını.