• bisiklete binmenin birinci kuralıdır.

kask takmamanın zararlarını girilen komikli entrylerden görebilirsiniz.
  • hastanelere gelen kafa travması istatistiklerini incelememiş olan yazar beyanatı.
    1 metreden betona kafa üstü düş bak bakalım ne oluyor.
    hem bugün düşmemen yarın düşmeyeceğin anlamına gelmez.

(bkz: düşmez kalkmaz bir allah)
  • yıllar evvel dananımhaber forumlarında bir başlık vardı. abs gerekli mi diye. ciddi ciddi yaşını başını almış adamlar abs gereksiz diye yırtıyordu kendini. bu heriflerin hiç biri de öyle ferrari veya maserati kullanmıyor geneli toyota corolla veya vw golf süren tiplerdi. üstelik bunu motorsporlarındaki egzotik kurallardan değil , arabalarında bu olmayıp eziklik yapmalarından değil kişisel bir seçim gibi anlatırlardı.

şu adamlarla aynı okisjeni tüketiyoruz şehir içinde bunlarla aynı kazaya karışma riskmiz var lan diyerek akıllı olmalarını söyledik.

kaldı ki abs olmayan araba çok sürmüş insanım. yine olsa sürerim hatta piste çıksam abs ve esp yi de kapatırdım. ancak şehir içinde abs olmayan araba iyidir diyen adam ağır gerizekalıdır. kesinlikle hakaret veya aşağılama değil. zihinsel bir yetersizlik söz konusu.

kask mevzusunda da diyeceğim aynısı. yıllarca mtb sürmüş, halen de genelde kasksız sürmeyi tercih ederim. ama kasksız sürmeyi savunan adamdan şüphe ederim. kullanmayabilirsin. kişisel tercihin. zararı kendine. ayrıca arkandan ağlıyana. benim sikimde bile olmaz. ama açık bir platformda bunu savunursan kusura bakma malsın.

sahil yolunda 3 km ile bisiklet sürenler varmış? kim sürüyor 3 km ile.ya acemidir ya da çocuk. onlar da taksın birader. gerisi zaten avcılardan kopup ortaköye kadar süren pedal gruplarıdır. ve çoğu kask takar. sen bisiklet sürerken nabız ve tansiyon olarak ciddi tehlikeli sınıra çıkıyorsun. ve en ufak düşmede direk kanın oluk oluk akmaya başlıyor. bu bile yeterli.

kasksız sürenlere saatlerce mevlüt okuyan gazel çekenlere uyuz olduğum gibi kask takmayın diyenlere ağız burun giresim var.

takan taksın birader. kask takmak sana bişey kaybettirmez. ama milyonda bir ihtimalle bile seni hayatta tutabilir.
  • bu eylemin en faydalı yanlarından biri; kask takan bisikletlilerin, motorlu araç sürücüleri tarafından daha fazla kaale alınmasıdır.

başlarda kasksız kullanırken; apaçi muamelesi gördüğüm yollarda; kask takmaya başladıktan sonra lüküs araçların bisikletli şahsıma yol verdiği vaki olmuştur.

bisiklet gibi motorlu araçların arasında kullanılması ülkemizde herhangi bir ülkeye gore çok daha riskli bir araçta; ekstra dikkat çekmek siz farkında olmadan hayatınızı kurtarabilir.
  • eldiven ve gözlükle ile birlikte kullanılması gereken araçtır.

bisikletçilerin genel emniyet kurallarında keg diye bir olgu vardır. kask, eldiven ve gözlük. bu üçü sağlık açısından önem taşır.

kask : taşıtlardan düşünce kafasını koruyan, hayatınızı kurtaran icattır.

eldiven : olası bir yer çekimine maruz kaldığınızda ellerinizi, avuç içinizin parçalanmasının engeller.

gözlük : seyir halindeyken gözünüze kaçacak tozdan ve diğer etkenlerden gözünüzü korur. güneş olmasa bile takılması gerekir.

bunları kullanmaya alışmak, başlamak için bir kaza atlatmanıyı beklemeyin.

not: yol bisikletcisiyim.
  • turkiye gibi birakin bisikleti motosikletlerin bile zevk icin ezildigi ulkelerde kask hayat kurtarir.

bisiklet yollarina sahip avrupa ulkelerinde insanlarin buyuk bir bolumu gunluk hayatlarinin bir parcasi olan bisikleti surerken kaskino takmayi ihmal etmez. ki bunu ordaki suruculerin cok daha dikkatli olmalarina ragmen yaparlar.

bir kere dunyaya geliyorsunuz suserlar, sacim bozulur, zahmet edemem deyip de sonradan pisman olacaginiz seyler yapmayin, trafik canavarlarinin kurbani olmayin.
  • yaptığım iki bisiklet kazasında belki de hayatımı kurtaran eylemdir. ilkinde zincirleme bir trafik kazasının ortasında kaldım ve çok sert bir şekilde bir minibüse çarptım. sağ köprücük kemiğim parçalandı. kafamı çok sert vurdum ama çok şükür bir şey olmadı. ikincisinde de bir başka bisikletli tarafından yere düşürüldüm ve kafamı asfalta sert bir şekilde çarptım. bu kazalarda kaskım olmasaydı ne olurdu tahmin edemiyorum ama iyi ki takmışım diyorum.
  • türkiye'de bu kadar manyak, psikopat, eşşekten inip doğana binenler olduğu sürece kask takmamak intihardır. git bi trafikde bin bisiklete neler atlatıyorsun gör ondan sonra ah kam kes. motorsiklete benzemez bisiklete binmek. trafikte ki en yavaş ve en güvensiz taşıt.
    ingiltereden saçı bozulmasın diye kask takmayan bir genç: http://www.telegraph.co.uk/…o-mess-up-his-hair.html
  • bazen kaskı iyi ki takmış dediğiniz fotoğraflar görürsünüz. yoksa oradan düşse başına neler gelebilirdi..
hesabın var mı? giriş yap