şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukluk zamanlarında üşengeçlikle birlikte oluşan büyük bi sorundur.. ilerki zamanlarda alınacak bir arabayla unutulup gider fakat küçüklük yıllarında insanın içinde hep bir ukte olarak kalır..
  (bkz: 4 tekerlekli bisiklete binmek)
 • anxiety binemez mesela.boyle insanlar buyuk ihtimalle ergenlik donemini atlattıklarından dolayı tanrıya dua edip,bir daha birisinin onlara bisiklete binmeyi ogretmeye kalkısmalarındanda cok korkarlar.buyukada gibi amacınızın kesfetmek oldugu gezilere giderken gelmemek icin birsuru bahane bulup,gercegi herkesden saklamak icin caba sarfederler.
 • bisiklete binmek gibidir sozunden bisey anlamama hali
 • denge sorununa isaret eden baslik. kisa süreli bir denemenin sonucunda artik sorun olmaktan çikabilecek durum.
 • öğrenilmeye kasılmış fakat öğrenilememiş, yine de büyük şehirde yaşamak gibi bir nedenle o zamana kadar binmek hiç gerekmemiş ve siktiredilmiş olabilir, fakat bir gün bu zaaf kesinlikle güçlü biçimde götte patlayacaktır.
  çünkü her gün binilmese bile herkesin cepte tuttuğu bir doğal yetenektir bisiklete binmek. yapamadığınızın ortaya çıktığı gün önce şaşıracaklar* sonra da ortamdaki herkes parmağını size doğrultup beyinde korkunç biçimde yankılanan alaycı kahkahalar atacaktır..

  (..gibi paranoyalara sebep olabilen durum.)
 • itirafı en az utanç verici bir biçime indirgemek için, önceden, bir "adaya gidelim", bir "sahilde turlayalım" teklifi gelmeden, laf arasında "eheh ben daha bisiklete binemiyorum iyi mi, hah hoh" şeklinde karşı tarafı haberdar etmek gerekir. daha anlayışlı olurlar. durumunuzu evvelden bildikleri için sizi bisikletli yerlere davet etmezler.

  (regl döneminde havuza gidelim tekliflerinden nasıl kurtulunur önerisi gibi oldu bu da ama hadi bakalım.. o duruma da uygulayabilirsiniz isterseniz)
 • ebeveynlerden birisinin şahit olduğu bir kazadan sonra (bisikletin bir kamyonun altına girmesi ve bisikleti kullanan çocuğun ölümü) koruma içgüdüsü ile evde bisiklet kelimesini dahi yasaklaması ile karşımıza çıkabilecek durum...çocuklar için artık bisiklet bir "ulaşılmaz"dır, yukarı mahallede gizlice binilen bisiklet denemeleri anna-baba korkusu yüzünden kaldırıma çarparak son bulmaktadır, yıllar böyle geçmektedir...artık kahramanımız bisiklete uzaktan bakmaktadır, adaya gitmek, orada denemeler yapmayı denese de, artık bilmektedir; ondan çoktan geçmiştir bunlar...
  (bu arada sözlükteki bisiklete binmesini bilmeyen tek kişi ben değilmişim...)
 • kucukken alinan bisikletinize cocuk ruhlu babanizin konmasi nedeniyle gerceklesebilecek bir miktar acikli durum.
 • bisiklete binmeyi öğrenmeye en hevesli olduğunuz dönemde, alınan bisiklete şahane bir şekilde binip eğlenmekteyken; ailenizin, bunu değiştirelim daha büyüğünü alalım daha uzun süre binersin demesi.. ve yeni gelen bisiklete ilk binişinizde düşüp dizinizi kanatmanız sonucu şevkinizin kırılmasıyla gerçekleşebilecek bilgisizliktir. umursamazsınız, kimsenin bilmediğinizden haberi olmaz ama içinde bisiklet kelimesi geçen organizasyonlardan uzak kalmak can sıkıcı olur.