şükela:  tümü | bugün
 • samsun ilkadım belediyesi kent konseyi bisiklet çalışma grubu ve ekolojik yaşam bisiklet derneği olarak projelendirdiğimiz ve "ilkadım'dan çanakkale'ye bisikletle şuhedaya saygı yolculuğu" sloganı ile dün başladığımız tur kapsamında yedi ilde bulunan şehit/gazi derneklerini ve belediyelere bağlı kent konseylerini ziyaret ederek samsun'dan çanakkale’ye 1300 kilometre pedal çevireceğiz.

  bu proje ile milli birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunun çanakkale’de milletimizi zafere taşıyan ruhla aynı olması gerektiğini konusunda farkındalık yaratmayı ve çanakkale zaferi’nde destan yazan kahraman askerlerimize, şehitlerimize ve gazilerimize olan minnet borcumuzu göstermeyi hedefliyoruz.

  dün samsun’dan başlayan yolculuğumuzda ilk hedefimiz olan amasya'nın merzifon ilçesine ulaştık ve geceyi merzifon'da geçirdik. bugün ise çorum'dayız. yarından itibaren sırasıyla kırıkkale, ankara, eskişehir ve bursa'yı geçerek 17 mart akşamı çanakkale'ye ulaşmayı hedefliyoruz. ayrıca güzergâh üzerinde bulunan ilçelerde faaliyet gösteren şehit/gazi derneklerini ve büyükşehir belediyelerine bağlı kent konseylerini ziyaret ederek proje hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapacağız ve illerde yapılan ziyaretlerde çanakkale şehitliğine ulaştırmak üzere toprak alacağız.

  turumuzun son aşamasında çanakkale şehitlik abidesini ve şehitlikleri ziyaret edeceğiz ve proje flaması ile kısa bir basın açıklaması yapacağız. ayrıca yolculuk boyunca toplanan toprakların bir kısmını şehitliklere dökeceğiz bir kısmını ise 19 mart 2018 (pazartesi) sabahı çanakkale belediyesi kent konseyine teslim edeceğiz.

  proje kapsamında yapacağımız ziyaretleri, basın açıklamalarını ve temel ihtiyaç molalarını göz önünde bulundurduğumuzda günlük ortalama 90 km pedal çevirmeyi ve bu anlamlı turu 18 mart (pazar) tarihinde çanakkale şehitlik abidesine ulaşarak 14 günde tamamlamayı planlıyoruz.

  bizlere; facebook, twitter ve instagram'dan (@ilkadimbisiklet ) takip ederek ve twitter'da #şuhedayasaygıyolculuğu hashtagi ile destek olabilirsiniz.