şükela:  tümü | bugün
  • izmirli değilim. hayatımda ülkemizin o kadar çok yerini gezmiş olmama rağmen bir türlü bana kısmet olmayan izmir hakkında konuşacak en son insanlardan biriyimdir belki de ama asıl mesele benim izmiri bilip bilmemem değil bu projenin ne olduğu.

anladığım kadarıyla, sahil yolunda kiralık bisiklet kiralama ve insanları buna alıştırmaya çalıştırma projesi.

dediğim gibi ülkenin hemen her tarafını gördüm ama bu proje farklı. izmir farklı haliyle.

ha sorsan izmir b.ş. belediyesi hangi partiden diye bilmem. ilgilenmem. şu an yaşadığım yerin hangi partiden olduğunu da bilmem. bilmem de gerekmiyor zaten.

mesele partiler de olmamalı.

yapılan şeylerin ya da yapılmaya çalışılan şeylerin önemli olduğunu düşünüyorum.

izmir e dönersek eğer bu sahil yolu haricinde il genelinde yoğunlaştırılır ve insanlar bahar günleri yaz günleri iş yerlerine arkadaşlarının evlerine arabayla veya otobüslerle gitmek yerine bisikletleri ile gidebilirlerse o zaman öğrenirim bu proje kimin, hangi siyasal partinin ürünü, seçim yatırımı mı yoksa ciddi bir şey mi diye. o zaman önemserim insanları düşünen parti ya da partileri ve dolasıyla yöneticilerini. o zaman trafik sıkıntıları büyük oranlarda çözülebilir. bisikletli sürücülerin sorunları çözülebilir.
    bana göre trafikte en büyük yanlışlarımızdan biri bu.
    çünkü bisikletli, motosikletli sürücüler hep arabaların sıkıştırmalarına maruz kalıyor. bu tarz durumların önlenmesi bu durumun sürücülere aşılanması ise insanların alışkanlıklarını değiştirmekten geçer. haliyle şehir içinde gidilecek yerlere araba ile değil bisiklet ile gidilmesi hem ülke ekonomisine büyük fayda sağlar hem de obeziteye karşı mücadelede ciddi bir araç olur.

o zamana kadar daha iyilerini yapacaklarını düşünerek hiç alakam olmadığı izmire hayırlı olsun der, yöneticilere bu küçük ama ileride daha etkili olabileceğini arzu ettiğim adımları atabilmeleri için desteklerimi iletirim.
  • ne olursa olsun desteklenmesi gereken proje. şahsen her gün göztepe-alsancak arası işime bisikletle gidip geliyorum.. sahil yolundaki bisiklet yolu kullanışlı ama tercih etmiyorum.. pasaport tarafı sıkıntılı yayalar ve kafeler yolu kapatıyor.. kaldı ki yayaların bir suçu yok masa ve sandalyelerden ötürü yol daralıyor.. tepki göstermeden anlayışlı davranmak gerek.. zira bisikleti gören yaya (çoğu diyelim) hemen kenara çekilip yol veriyor.. gülümseme küçük bir teşekkür iki espri ile keyifli bir güzergah aslında..
  • desteklenmesi, desteklenerek güçlenmesi ve yaygınlaşması gereken izmir büyükşehir belediyesi bisiklet projesi. halkın bilinç seviyesinin yükselmesiyle birlikte daha işlevsel olacağı aşikar.
  • bisikletim, bisikim, bisim. isim güzel evrilmiş, ya bisikim diye kalsaydı?

güzel proje ancak bunun kredi kartıyla değil kent kartla olanını yapsalardı daha bir güzel olurdu sanki. gerçi o zaman da verilecek hasarın önü alınamazdı ya neyse.

edit : karşıyaka'da zamanında kentkartla yapılmış yalan olmuş bisikletler.
  • istanbulluyum. 19 - 23 ocak arası izmir'deydim. ilk defa gitmiş oldum izmir'e. huzurlu, güzel bir şehirmiş. konak'ta gördük bir bisim durağı. bisikletler güzel görünüyordu, ama maalesef bizim üyelik kartımız yoktu. kredi kartıyla almaya karar verdik (3 kişi). 150 tl aldı karttan 24 saat sonra geri ödeme yapmak üzere. normalde bisikletler ilk saat 2 tl, sonraki her saat için 1 tl. basılı bir fiş çıkarttı otomat, şifreyi bisikletin kilitli olduğu bölüme girdik, obaa, tanımsız hesap. proje başlayalı 4-5 gün olmuş, 'herhalde ilk kazığı biz yedik' diye düşündük. birkaç kere farklı bisikletler üzerinde şifreyi denedikten sonra kredi kartını ana otomata tekrar soktuk, bir de ne görelim, basılı kağıtta yazılan şife ile makinada yazılan şifre farklı. neyse, orda yazan şifreyi girdik ve başarılı! bisikletleri aldık.

konak'tan alsancak'a doğru yola koyulduk. koltuğun üzerine ilk oturduğumda kaliteli bir şeyin üzerine bindiğimi anladım, zira gerçekten çok rahattılar. bisikletin yol tutuşu vs. iyiydi. üzerinde farı ve kornası da bulunmakta. akşam bindiğimiz için o far gerçekten çok lazım oldu. yolda giderken köpekler başımızın belası oldu. sanırım bisikletlere henüz alışkın değiller ve üzerimize doğru havlayarak koşmaya başladılar. ben, şahsen biraz tırstım ve acayip hız yapmaya başladım. ben hız yaptıkça köpekler bana yetişmek için daha fazla koşmaya başladılar. sonra pes ettiler. 2 kere aynı durumu yaşadım konak - alsancak arasında. allah korusun yol biraz kalabalık olsa o hızla birine çarpabilirdim. neyse ki böyle bir durum yaşanmadı. alsancak'ta bisikletleri bıraktık. evet, gerçekten keyif aldık.

ertesi gün inciraltı'na götürdüler beni. çok beğendim orayı (izmir'de en çok beğendiğim yer burası oldu sanırım). inciraltı deniz müzesi'ni gezdikten sonra canımız yine bisiklete binmek istedi. arkadaşımın kredi kartında limit kalmadığı için (24 saat geçmişti ve hâlâ 150 tl geri yatmamıştı) bu sefer benim kredi kartımdan aldık 3 bisiklet. hedefimiz konak. yaklaşık 7 km vardı sanırım. bu yolculukta gerçekten bisiklete bindiğimi anladım zira yollar güzeldi (konak - alsancak arası çalışmalar hâlâ sürmekte), 7 km'yi keyifle, sahil havasını içimize çeke çeke sürdük. bu sefer köpekler de yoktu. konak'ta bisikletleri bıraktıktan sonra yolumuza devam ettik.

gerçekten harika bir proje olmuş bence, ilk deneyenlerinden olmak da keyifliydi. yalnız alınan avans parayı geri ödemede hâlâ sıkıntılar var sanırım, bizim dışımızda birçok kişi bu problemle karşılaşmış. arkadaşım en kısa sürede üyelik kartı almayı düşünüyor. makinelerde bazı küçük sıkıntılar var, ama bunlar düzelmeyecek şeyler değil. müşteri hizmetleri de ilgili. inciraltı'nda bizim önümüzde bisikletlerini almakta sorun yaşayan bayanlar müşteri hizmetlerini aradığında durağa 15 dk. içinde ulaştılar ve sorun halledildi.

umarım uzun ömürlü olur.
  • kesintisizliği sorgulansa da kullandığım ve inanılmaz mutluluk veren proje. şu kafeleri de hallettiler mi tamamdır.
  • eksik anlamadıysam mavişehir'den inciraltı'na kesintisiz pedal çevirme projesi. yol boyunca dinlenme tesisleri cabası.
  • bugün deneme fırsatı bulduğum projedir. alsancak iskelesinden bisikletleri alıp, göztepede bıraktık. bir aktivite olarak binilmesi açısından fiyatı uygundur 2 saati 2 lira ancak projenin bir hedefi de ulaşım aracı olarak kullanılmasıdır. ulaşım aracı olarak pahalıdır. örneğin konaktan göztepeye gitmek isteyen biri, bir bisiklet alıp yolculuğunu yarım saatte tamamlar ve 2 lira öder. öğrenci biletinin 1.10 lira olduğu bir şehirde fiyat olarak cazip olmamaktadır.
    keyifli bir proje olmuş, bisikletler oldukça kullanışlı ve rahat. bisiklet yolları üzerinde çalışılıp proje geliştirilmelidir.