şükela:  tümü | bugün
  • bir nevi köy gofretidir bu tat. tabii bu tanım daha çok 90'lar ve öncesi için geçerli. artık köy dediğimiz yerleşim yerlerinde ki bakkal ve marketler de de envai çeşit tatlıyı ve gofreti bulmak mümkün. benim için çocukluğumun yaz aylarında zaman zaman ziyarete gittiğim büyüklerimin beni mutlu etmek için köy bakkalından aldıkları şekerleme cinsi olarak aklımda yer etmiş. bir diğeri için; (bkz: turbo)
  • ananenin kümesinden alınan yumurtalar karşılığında temin edilebilen çocukluk lezzeti.
  • (bkz: kıstırma)
  • özlenen lezzettir. çocukken hepimiz severdik de, büyüyünce nasıl unuttuk merak ediyorum.
  • tatlı krizi geldiğinde yenilirse son derece lezzetli olan alternatif tatlımsı.
  • lokumun mıncırılarak bisküviyi kaplayacak şekle sokulması lezzetine lezzet katar.
  • küçükken sevmezdim ben düğünleri (hala da sevmem) ama bu düğün ikramını çok severdim. gitmek istemezdim düğünlere ama lokumlu bisküvim gelsin isterdim. düğüne giden tanıdıklarım da getirirdi bundan. rahmetli anneannem çok giderdi düğünlere, en çok onun elinden yedim. annem hala getirir.

lokumu çifte kavrulmuş, bisküvisi pötibör olanı lezzetli olur. kaybolan değerlerimize sahip çıkalım. yiyelim, yedirelim. özellikle de çocuklarımıza.
  • kasayla satılan lokumdur. kese kağıdına koyulup tartılarak müşteriye sunulurdu. aynı şekilde açık biskuviler de başka bir kese kağıdına koyulurdu. bakkal çıkışında hemen voltran oluşturulur ve lokum ile bisküvi arasındaki muhteşem buluşma oracıkta gerçekleşirdi.

bisküvinin cabucak kırılması sinir bozsa da , agızda nasılsa birleşecegi icin cok da dert edilmezdi.
  • kısaca kıstırma denen tatlı servis türü.
  • artvin'de sıktarma olarak bilinir.