şükela:  tümü | bugün
 • karsinojen bir organik bileşen. çoğunlukla diyet yiyeceklerde ve plastikte bulunan bu maddenin erkeklerde düşük sayıda ve kalitesiz sperm üretimine, kadınlarda da göğüs kanserine yol açtığı bilinmektedir.
 • polikarbonat'ın (#6458011) hammaddesidir.
 • bebek ve çocuk malzemelerinde de kullanılan bir tür madde yeni tanımıyla çocuklar için bir tür zehir.
  yakın bir geçmişte bpa içeren polikarbonat biberonlar canada'da yasaklandı ve bu yasak avrupa'da da yakında uygulanmaya başlayacak.
  bebek ve çocukları yavaş yavaş zehirleyen bu madde biberon memesi, yalancı meme*, biberon kapağı ve bebek yemek saklama kapları da dahil olmak üzere bir çok üründe mevcut. dikkat etmek lazım zira bu madde yüksek sıcaklıklarda çıldırıyor ve daha bir tehlikeli hale dönüşüyor. yani steril aletleri ve bulaşık makineleri tam bir bubi tuzağı.

  fda onaylı olarak içindeki bpa tolere edilebilir olarak belirtilen bir kaç marka var. aradım, buldum. ilgilenenler için..

  *avent: “via” besleme sistemi, tempo liners, avent pes biberonlar
  *medela: tüm biberonlar
  *bornfree: tüm biberon ve saklama kapları
  *sassy: mam biberonlar (ultivent), baby beslenme kiti
  *nuby: nuby natural touch

  liste daha uzun fakat türkiye'de bunlara ulaşılabiliyor. avent'in yeni üreticisi philips 'türkiye'de henüz bpa'sız ürün satışı başlamamıştır' şeklinde bir de açıklama yapmış sitesinde fakat güncelliği belli değil. sormak lazım.
  ayrıca bu maddenin mutfak kullanımı için tehlike sinyali şöyle veriliyor. plastik kap kacağınızın altına bakıyorsunuz; 4,5,6,7 sayılarından biri yazıyorsa yallah çöpe. cam sağlığı can sağlığı.
  pis dünya, bıktım valla.

  edit: bu madde neden biberonlarda yer alır ki diyenlere cevap olarak "parlaklık ve şeffaflık verici olduğu için" cevabı geliştirilmiş. bebek küvetlerinde, kaşıklarda, vs de de bu madde bulunuyor. en önemli ortaya çıkış şekli biberon ya da benzeri ürünün çizilmesi.
  (mesajı gönderen arkadaştan copy paste'dir.)
  bir de tölere de ederim tolere de kime ne*
 • polikarbonat olarak adlandırılan plastiğin hammaddesidir.

  polikarbonat, şeffaf, parlak, darbe mukavemeti yüksek (=kolay kolay kırılmaz), ışık geçirgenliği cama yakın (=camı ikame edebilir), ısı ve yük altındaki deformasyonu düşük (=kaynatılabilir) bir malzemedir.

  biberon üretiminde sıkça kullanılır. bu plastikle üretilen malzemenin yüzeyi çok parlak ve kolay çizilmez olduğu için kalıntılar kolay kolay tutunamaz, kaynatılarak sterilize edilebilir, bebek/çocuk fırlatıp attığı zaman kırılmaz. biberonda kullanılmasının sebebi budur.

  plastikler ile (polimer) ilgili olarak bilinmesi gereken şudur: polimerizasyon bir kimyasal tepkimedir. hammaddesi (monomer) dünyanın en zehirli malzemesi dahi olsa, polimerizasyondan sonra ortaya çıkan plastik, yepyeni bir kimyasal maddedir ve tamamen farklı özellikler taşır. monomerler birleşerek uzun zincirler oluştururlar ve kolay kolay bölünerek ilk hallerine dönüşemezler. bazıları, zincirden kopsalar bile, ilk hallerine değil, farklı bir kimyasala dönüşebilirler. hammaddesi zehirli olan bir plastiği, -dişleriniz sağlamsa- oturup afiyetle yiyebilirsiniz. midenize çöker, çıkarırken de zorlanırsınız, o kadar.

  plastiklerle ilgili olarak bilinmesi gereken bir başka şey de şudur: hiçbir kimyasal tepkime %100 dönüşüm sağlamaz. tepkimeye giren maddelerin bir bölümü, dönüşmeden kalır. bunlar büyük oranda geri kazanılır ve bir sonraki reaksiyona yeniden beslenir. bu arada, eser miktarda hammadde de mamülün içinde kalabilir. kalması istenmez, çünkü herşeyden önce ekonomik kayıptır. polimerizasyonda da bir miktar hammadde plastiğin yapısı içinde sıkışıp kalabilir. ancak bu, çok çok düşük bir orandadır. üreten fabrikanın teknolojisi ne kadar yüksekse, dönüşüm ve geri kazanım o kadar yüksektir. iyi fabrikanın malı pahalıdır.

  kıssadan hisse 1: ucuz etin yahnisi yavan olur. ucuz mal alıp, kalite beklemeyin.

  gelelim plastiğin içinde sıkışıp kalan monomere. bu, malzemenin içine eşit bir şekilde dağılmış vaziyettedir. bir kısmı iç yüzeye, bir kısmı etinin içinde, geri kalanı da dış yüzeye eşit olarak dağılmış vaziyettedir. sizi ilgilendiren, iç yüzeyde ve iç yüzeye yakın olarak bulunan kısmı bunun. zaten eser miktarda vardı, onun da yine küçük bir bölümünden bahsediyoruz. bunun beher kullanımdaki toksik etkisi ne olabilir? şöyle bir analoji kurabiliriz: kış günü, bolca akp kömürü dağıtılmış şehrinizde pencereyi açın, kafanızı dışarı uzatın, derin bir nefes alın, pencereyi kapatıp, içeri girin. işte o kadar.

  kıssadan hisse 2: takma kafana firketeden başka.

  edit: yazmayı unutmuşum, polikarbonat'dan bu kadar korkuyorsanız, damacanalı su da içmeyiniz. mavi, plastik damacanalar da polikarbonattan üretiliyor.
 • iki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür organik bileşiktir. günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve pvc gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynayan bisfenol a, dünyada yıllık olarak 2-3 milyon tonu aşkın bir üretime sahiptir. hidroklorik asit başta olmak üzere, asit sınıfındaki maddeler aracılığıyla işlenmeye müsait olan madde, aşağıdaki gibi elde edilebilmektedir;

  halk arasındaki adı polikarbonatmış ve "önemlisi testesteron'u taklit ederek meme kanserini tetikleyebilmesidir." diyor kenan demirkol hoca
 • bitirme ödevimin konusu olmasına ve toplam 35 sayfa yazı yazmış olmama rağmen hakkında pek bişi hatırlayamadığım ama konserve kutuların yapımında bulunan malzeme ile gıdaların etkileşmesi sonucu ortaya çıkan insanlar üzerinde kanserojen etki yapan, ve sinir sistemini etkileyen tehlikeli madde.
 • alışveriş fişlerinde de bulunan, fişteki yazıların daha net görünmesini sağlayan madde. alman bilimadamları (isviçreliler değil) bu maddenin kasa fişine dokunulduğunda tenden kana karışıp erkeklik hormonunu tahrip ettiğini belirlemişler*
 • türkiye'de biberonların üretiminde kullanılması yasaklanmıştır.
 • doktorum programı aracılığı ile öğrendik ki, bankamatik fişleri ve kasa fişleri gibi adına termal kağıt dedikleri kağıtların da %80 inde filan bulunuyormuş.
 • (bkz: bpa)