şükela:  tümü | bugün
 • kıs. bi çay koy 100.
 • gun itibariyle rekorlar kirilmaktadir.

  genelde borsa literaturunde, mayis'ta yaklasan tatil sezonu yuzunden buyuk pozisyonlarin kapatildigi, kar realizasyonlari gerceklestirildigi icin ' sell in may and go away' kalibi kullanilir. peki mayis ayi genelde ayi piyasasina uygunsa endeks neden rekorlar kiriyor?

  moody's ufaktan turkiye'nin not artirimi hakkinda kapali sekilde de olsa aciklamalar yapiyordu. buyuk ihtimalle moody's not arttirimi karari aldi ve aciklamadan once yabanci yatirimcilar bir sekilde bunu ogrendikleri icin simdiden kagit toplamaya baslamis olabilirler.

  buradan hareketle, icimden bir ses mayis ayi icerisinde bir not artirimi gelecegini soyluyor. rallimiz simdiden hayirli ugurlu olsun...
 • bugün 91.000 görmüştür. bu gidişle 100.000'i de aşması işten bile değildir.
 • son 1 haftalik dususu %9.01'dir.
 • kelimenin tam anlamiyla yarragi yemis bulunan, su an sadece son bir saatte %6'dan fazla duserek 74'lerde surunmeye baslayan endeks

  edit: 73... 70'i gormese bari
 • son dönemde taksim geziparkı'yle başlayan ve yurt geneline yayılan hükümet protestoları sebebiyle tarihi düşüş gösteren, üstüne bir de başbakan'ın kuzey afrika'da yaptığı açıklamalardan sonra düşme ivmesine devam eden istanbul borsasıdır.

  borsayla ilgili şunları konuşmak, dile getirmek lazım; istanbul borsası normal değerinin çok üzerinde seyrediyor uzun bir süredir. örneğin; gerçekdeğeri 1500 civarında olan bir bankanın 11000'lerde dolaştığını görebiliyoruz. bunun en büyük sebebi borsadaki yabancı sermayenin borsayı kabartması. uzun bir süredir yabancı sermaye istanbul borsasına alım yazdırıyor ve yıllardır süregelen taktikleri gereği kolay kolay da satmıyor. borsamızın yüzbin'e yaklaşır olmasının sebebi bu. yabancı sermaye.

  sokağa çıkın, halkı gözlemleyin. kimsenin cebinde beş kuruş para yok. borsa'da hissesi olan kaç tane adam bulacaksınız. biraz parası olan adam da zaten alabiliyorsa direk araba falan alıyor. çok zengin olan adam borsaya pek uğramıyor, risk alamıyor, daha da zenginler ise zaten borsa da şirketi işlem gören adamlar diyebiliriz. nasıl yükselebiliyor peki böyle?

  dış alım sayesinde, yabancı sermaye erklerinin hücumuyla. bir şekilde istanbul borsasını ayakta tutmaları lazımdı.

  hükümet partisi'nin en çok kullandığı motto 'ekonomik kalkınma, en büyük 10 ekonomi' falan falan. aldığı en büyük eleştirilerin başında da 'nerede bu para, halk hala aç' şeklinde. sebebi belli; yabancı sermaye para yatırıp borsayı yükseltiyor, borsada hissesi olan adamın parası değer kazanıyor, yıl sonunda kağıda ekonomik büyüme yazılıyor, türk şirketleri yabancı sermaye desteğiyle değer kazanıyor ama kazanılan bu artı değer asla halkın eline geçmiyor, hatta sokağından bile geçmiyor, belli bir zümrenin içerisinde dönüp dolaşıyor.

  başbakanın övgüyle bahsettiği 'merkez bankası döviz rezervleri' de buradan gelmektedir. yabancı sermayenin gelip bozdurduğu, tl bazına çevirdikten sonra istanbul borsasında alım yaptığı paradır. taşıma suyun ta kendisidir, gidicidir. gelen dış sermayenin olası bir geri çekilmesinde o kasa bomboş. keza yıllardır dolar ihrac eden federal reserve , 2013 sonu itibariyle artık üretimi durdurup bütün dünyaya ihrac ettiği doları geri toplayan bir politika izleyeceklerini açıklamıştı. gidecek o paralar, bize ait değil. amma ve lakin sayın başbakan kürsü de bunu halka sanki ülkenin kazandığı para gibi anlatıyor. bilmeyen yiyor, koyun oluyor. bilen yemiyor, çapulcu oluyor.

  günümüze bakıyoruz; borsa tarihi bir düşüş yaşadı. başbakanın konuşması esnasında bile free fall
  yaptı. sebebi yine belli ki ekonomik haberlerinde görürsünüz; dış sermaye tahtaya satış yazmaya başladı, sermayelerini geri çekiyor. en büyük sebebi şüphesiz gezi parkı eylemleri kadar başbakan'ın uzlaşmaz tavrı. iktidar sarhoşluğu onu o koltuğa oturtan küresel sermayenin hiç hoşuna gitmedi. 'astığım astık kestiğim kestik' tavrı memleketin iç huzuruna ve demokrasimize zarar verdiği kadar bu ülkeye devasa paralar bağlayan büyük finansal yapıların da hiç hoşuna gitmiyor.

  kibir ne kötü şey.
 • halbuki yepisyeni de endeksti...

  (bkz: al kırdın kırdın)
 • (bkz: yansın ibneler söndüren itfaiyeciyi sikeyim)

  not: küfürden hiç hazzetmem, hele cinsiyetçi küfürden iğrenirim(ki neredeyse tüm küfürler cinsiyetçidir güzide dilimizde). lakin cuk oturdu be sözlük, tutamadım kendimi. gazabınızdan can yücel'e sığınırım: "küfür, burjuvazinin ağzında bir lağım çukurudur; işçi sınıfının ağzında bir çiçek."

  edit: lağmı --> lağım. teşekkürler camene87.
 • daha birkaç gün önce rekor kırarken şimdi ekonomistlere dekor kırdıran indekstir.
 • yeterli tasakla 10 gun sonrasina buyuk miktarda short sell yapan adami milyarder yapacak endeks.