şükela:  tümü | bugün
  • halbuki yepisyeni de endeksti...

(bkz: al kırdın kırdın)
  • henüz düşüşün bittiğine ve küçük yatırımcının pes edip büyüklerin toplamaya başladığına dair bir emare yok. ama buralara öyle aman aman büyük yabancı satışlarıyla da gelmedik. yabancı aslında bizim piyasada sıkışmış durumda satıp gitse zararı büyük ve o kadar malı alacak kimse yok. alayım dese yarın başına ne gelir bilemiyor. belirsizlik borsa için en kötü şey. yabancı yatırımcıyı çok da büyütmemek lazım 150 bin bist 30 endekste harıl harıl alım yaptıklarını gördü bu gözler. credit suisse denen ne boka yaradığını bilmediğim kurumun viob pastasında bakın 150 bin maliyetli 80 bin lot long pozisyonu var 1000 tl pozisyona 5000 tl zarar ettiler. öncelikle kafanızdan şu düşünceyi atın büyük babalar ne isterse o olur borsaya yabancı yatırımcı yön verir vs. defalarca o yabancıların hele de bizim piyasada terste kaldığını gördü bu gözler. ikinci nokta ise şu çok ama çok küçük azınlık dışında hiç birimiz dibi bulamayacağız. borsa 1 ay önce 120 binde iken bugün 88 binde bu fırsattır ama buradan giriş yaptığınızda 70 bine indiğinizde panik yapıp satacaksanız bu fırsat değildir. bugün giriş yaptığınızda borsa umarım 70 bine iner ve ordan da alırım diyebiliyorsanız işte asıl fırsat budur. bilmem anlatabildim mi.
  • arkadaşlar az nefes alın ve mantıklı düşünün. lütfen bu borsaya alım fırsatı yada uçacak diye yorum yaparak neden milletin zararına sebep oluyorsunuz.

hazine bakanının damat cumhurbaşkanının ise lise mezunu olduğu bir ülke borsası ne kadar güven verir ?

ben ki; en son 42 den aselsan alıp 23 ten satıp ve bunun için şükretmiş bir borsa müdavimiyim. bakın bu örneği niye verdim, aselsan ki ülkenin kallavi firması ve batmaz. orada bile tahtayı ele geçirip aynen ben gibi ky leri kucağa oturtan sistem oldu ve bu düzen buna göz yumdu.

şu an borsada lokomotif 2 şirket söyle desem çoğunluk garanti, işce, halk veya thy der. soruyorum bunların hangisi mevcut kabile yöneticileri güdümünde değil.

borsayı geçin dostlar. borsa damat ile diplomasız bireyin iki lafı ile sizi siker atar. ama döviz. altın veya yurt dışı bonolar ne bunların aklının erdiği mecra, ne de bunlar zaten bu yurt dışı piyasayı anlayacak kadar bilgi ve birikimleri olmayan kimseler. oralara müdahale edemezler.

sonuç borsaya kuruş vermeyin. yarın garanti bankasını yada thy hisselerini iptal ettim demelerinin ihtimali nedir sizce?

yanıtınıza göre hareket edin.

unutmayın ülke tek adam tarafından yönetiliyor ve devletin kasasına damadını oturtmuş lise mezunu birisi tarafından yönetiliyor.
  • ufak balans ayarlamalarıyla dolar'ı kontrol altına alabilecekken inatlaşıp doları azdırdılar.

şimdi faize yüklenip borsayı da siktiler. ha dolar yine yükseliyor.

bir atasözü vardır;
    "götüyle inatlaşan donuna sıçar" diye.
  • bist 100 aylık grafik

yaptığım analize göre rallinin henüz başında olduğunu düşündüğüm endeks.

2019 kasım ayının kapanışı önemliydi.

- hem 105900 yatay direncinin hem de 104.xxx düşen trendin üzerinde bir kapanış gerçekleşti.

- rsi'da düşen trend kırıldı.

- macd 0 çizgisinin üzerinde alıma geçti.
    daha önce bu şekilde sinyal ürettiği tarih 2017 ocak ayı.
    2017 ocak ayını 86295 seviyesinde kapatan endeks, 2018 ocak ayında 121531 seviyesini görüp düşüşe geçmişti.

- hisselerin birçoğunda golden cross oluşmaya başladı, ayrıca haftalık periyotta ichimoku bulutunun üzerine geçti.

uzun lafın kısası, bence borsada asıl ralli yeni başlıyor.
    93 binden 108 bine uzanan mini ralli sadece ısınma turuydu.

eyyorlamam bu kadar.

not: bu analiz ve rakamların tamamı sallamadan ibaret olup yatırım tavsiyesi içermez.
    bu başlıktaki eski entrylerimde görüleceği üzere çakozladığım çok oldu.
  • piyasalarda çok sevdiğim bir söz vardır; düşüşün bittiğini anlayacak olan ilk kişi düşüşte en son satışı yapan kişi olacaktır.

mesleki deformasyon mu denir. alışkanlık mı denir. ne denir bilemem ama 2008-2013-2016 yıllarında da grafiklerden vazgeçmedim. yine vazgeçmiyorum. düşüş görürsem short olurum(vadeli) yükseliş görürsem long olurum(vadeli/spot). #103285187 bu entryde aralıkları neye göre yazdığım sorulmuştu; trend-istatistik-global tepkiler-boğa piyasası yükseliş ortalaması-ayı piyasası düşüş ortalaması falan hepsini geçiyorum. haftalık periyotta 256ma ve 512ma eklediğinizde iki hareketli ortalamanın arası 82.000-93.000 olur. 512ma 2008 de global krizde çalışmıştır. 256ma bizim iki senede bir gelen kriz/suni krizlerimizde çalışmıştır.

bir de diğer entrylerimde de sık sık dile getiririm. bu piyasada satış yönlü pozisyonda açılabiliyor. tedbir olarak açığa satış yasaklanmış olabilir. 40 bine gelecek diyen arkadaşım, aç viopta short pozisyonunu kaldıraçlı veya kaldıraçsız. hatta kaldıraç kullan viop xu30 yakın vade 12,6 ortalama kaldıraç var. 40 bine geleceğine bu kadar inancın argümanın ve öngörün varsa al sana %604,8 kar.

lütfen algılarınızla oynanmasına izin vermeyin. 50
    binler görülür yazması kolaydır ona göre pozisyon almak zordur.
  • ne akilli adamlar var ya. sanki qnb super bilanco acikladi da ondan 1e 10 verdi bir yilda. ne guzel yuzlerce hisse arasindan bulmus manipulatif hisseyi millete akil veriyor.
  • çok fazla yeni yatırımcı geldi diye bundan diyorlar işte. yeni gelenler parayı yüksek faiz veren başka bir bankaya yatırdıklarını sanıyorlar. her gün %2 geliyor ooh, bankada olsa yılda %10 anca diye hava da atıyorlar.

ben de öyle başlamıştım 19 yaşındayken. doğru zamanda yeter diyerek nakite geçmeyi bilmek lazım, bu dediğimi bir kenara yazın, sonra kaybınız arşa çıkmasın.
  • (bkz: yansın ibneler söndüren itfaiyeciyi sikeyim)

not: küfürden hiç hazzetmem, hele cinsiyetçi küfürden iğrenirim(ki neredeyse tüm küfürler cinsiyetçidir güzide dilimizde). lakin cuk oturdu be sözlük, tutamadım kendimi. gazabınızdan can yücel'e sığınırım: "küfür, burjuvazinin ağzında bir lağım çukurudur; işçi sınıfının ağzında bir çiçek."

edit: lağmı --> lağım. teşekkürler camene87.
  • daha birkaç gün önce rekor kırarken şimdi ekonomistlere dekor kırdıran indekstir.

hesabın var mı? giriş yap