şükela:  tümü | bugün
  • bist yonetim kurulu baskani, yaptigi aciklamada hemen olacak bir sey degil ama uzerinde calisiyoruz dedi. sebep olarak da 97'de endeksten sifir atildiktan sonraki ay endeksin %64 artmasi, sene sonunda ise 3 katina cikmasi belirtiliyor. neden oldugunu bilmiyoruz ama psikolojik bir etki yapiyor deniyor. yani durum su, endeksin 90-100 bin seviyesi kulagimiza alisilageldigi icin 900-1000 seviyesindeki bist-100 endeksi ucuz gelecek ve gidip ucuzdan alalim diyecegiz. 97'de 10 yasindaydim sadece haberlerden endeksi ve dolari hatirliyorum, dolar her gun 3-5 artardi. endeksin ise bir anda dustugunu hatirlar gibiyim, dusmesine uzulmus yeniden artmasini ister olmustum. bir cocuk olarak beni kandirdilar ama bugun yapilsa hadi oradan derim gibi geliyor. sonucta borsalar 20 sene onceki borsalar degil, hacmin cogunu algoritmik tradeler olusturuyor.

endeksi yukseltmek icin boyle bir uckagit pesinde kosulmasi ise icler acisi. yani borsanin bir albenisi yok, yatirim yapmak icin bir sebep yok ama algiyla oynarsak belki millet para yatirir diyorlar. uzucu bir durum.

http://www.bloomberght.com/…-ralliyi-tetikleyebilir