şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 80 oncesindeki siyasi kamplaşma esnası taraflarca bolca sarfedilen, hafif tehdit havası taşıyan cümle
 • arapca-farsca kokenli negatiflik eki bi- (bkz: iki cami arasında binamaz kalmak) ille de halkı ideolojilerine alet etme sloganı. ideolojiler insan topluluklarına siyasetin her alanını acıklamak üzre hazırlanmıs küp haplardır. yutarsınız ve bir anda amerikan dıs siyasetinin orta doğuda ki manevralarını acıklayı verirsiniz (ve/veya rusların, eski sscb'nin). bütün kişisel ve organizasyonel etkenleri siyasi analizden cıkarıp boyle şabanlara ezberletmek (siyasette kişilerin etkisini, bürokrasilerin -bürokratların etkisini her zaman görebiliriz, ha ama bu bize başka türlü sunulur ayrı, tansu çiller'e kalsa kardak krizinde türkiye ve yunanistan savaşa tutuşmuştu, ama o sıralar dış işleri bakanlığı müsteşarı sn hocam gündüz aktan tetiğe basılmasını engellemiş ve bu çabasının karşılığını tokyo'ya sürülerek görmüştür -ankara'da cansu rahatça at koştursun diye)ve o şabanları istenilen yönde manipule etmek üzre çok etkili bir entrümandır ideoloji, ve eğer maymunlardan bir farkımız varsa o zaman bitaraf olma hakkı, anlayışı çok kıymetlidir.
 • (bkz: isviçre)*
 • bitaraflı ve bertaraflı bir şiir yazdıktan 23 saat sonra okununca insana çok garip gelen, duruşu güzel anlamı sakat cümle
 • bitaraf olan bertaraf olur ama kendini yakarak diğerlerini kurtarır. taraf olursak çatışırız. sağcı oluruz, solcu oluruz, islamcı oluruz, dinsiz oluruz. ama ne taraf olursak olalım bertaraf oluruz.
 • - bitaraf olan bertaraf olur
  - neden?
  - cunku kafiye oyle gerektiriyor.
 • ibda-c örgütünün manevi lider olarak gördüğü şair necip fazıl kısakürek'ten devşirdiği ve dergilerinde kullandığı slogan.
 • demokratik tehdit.

  göz göre göre kıyamete doğru ilerlerken, kıyamet alametlerin görmeyen gerizekalıların görmemeye devam edeceği işaret.

  daha ne desin? kendisini daha iyi nasıl anlatsın? egemen bağış benzerini demişti, şimdi de başbakan diyor. hayır derseniz keserim diyor...

  chp kadın kolları ise afiş dağıtırken tutuklanıyor. allahın cezaları, bu size hala birşey anlatmıyor mu? bu baskının tek yönlü olması demokrasiye yakışan birşey mi? bu kadar demokrasi savunan bir hükümet, nasıl olur da karşıt görüşü hapislere tıkar?

  referandumdan sonra çıkacak evet'in hiç kimseye ama hiç kimseye hayırlı olmayacağı o kadar net ki. iran'daki çöküş senaryosuna doğru ilerliyoruz, bütün kaleler tutulmuş, bütün bürokrasi ele geçirilmiş durumda.

  siz daha hala 12 eylül diyin, 30 sene önceki konulara odaklanın. geleceğiniz çalınıyor haberiniz yok...

  lütfen persepolisi izleyin, bulduğunuz 2000 benzerliği not edip 3232'ye atın, kendiliğinden bertaraf olan akp posteri kazanın.

  açıklayıcı edit: bu söz öbeğinin tdk'ya göre anlamı şudur yaklaşımı çok hafif kalıyor. zaten referanduma gidiyoruz, 2 seçenek var, taraf olmazsan bertaraf da olmuyorsun, evinde uyuyorsun. burada konu, başbakan neden bunu bağıra bağıra söylüyor? başbakan neden sanayi örgütlerini fikirlerini açıklamaya zorluyor? referanduma katılım oranını mı teşvik ediyor, yoksa evetleri mi teşvik ediyor? yoksa hayırcıları bulup sonradan hoplatmak için mi? daha hala bu demeci bile demokratik algılayan varsa her bi tarafının bertaraf olması temennimdir.

  baskı sonrası edit: evet sonunda bütün stk ve kurumlar evet diyeceğini belirtmek için sıraya girdiler. faşizan baskıya demokrasimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz. (şu anda ben de sıradayım, iphone dan giriyorum entryi)
 • anaokulu yonettigini zanneden basbakanin son bombası..