şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ponzi scheme)
 • sırf daha çok adam sikertmek için yapay ve sahte "işte biz parayı miningden böyle kırıyoruz dostum hadi sen de gel" temalı videolar çekip yüklüyorlar.

  düşünün adamlar mining üretiyor çok çok karlı ama megadaki tipler gibi diyorlar ki "kardeşim inan senin benden daha fazla kazanmanı isterim, bak kardeşime yapmam bu kıyağı sadece sana yapıyorum" gibi muhabbetler uzayıp gidiyor.

  şirket ne kadar kişi gelirse o kadar büyürüz mantığı ile insanlara komisyon veriyor ama arada kimse olmadan üye olamıyorsun. yani sisteme mutlaka birinin altından girmen lazım. altta kalanın canı çıksın yani.

  x isimli şahıs (kendisi bu konudaki tüm entrylerini kaldırdığı için ismini sildim.) sanki karşısında işi bilmeyenler varmış gibi, sanki biz malmışız gibi şöyle yazmış bir de

  "4- binary (eşlesme) bonusu

  sistemde kayıtlar ikili kol şeklinde ilerler. bu kazanç 2500$'lık yatırım bir hatta, 2500$'lık yatırım diğer hatta oluştuğu zaman kişiye 200$'lık btc öder."

  bu piramit sistem değil de ne oluyor lan? bir de süsleyip binary (eşlesme) bonusu yazmış. he canım he biz bir bok bilmiyoruz zaten. mega holdingsten fln bilmiyoruz biz bunları, ateşi de siz buldunuz tabi.

  bak arkadaşım tck'ya göre bu sistemi yaymak suçtur.

  hangi sistem diye sorarsan, bir kişiyi üyelik ücreti adı altında bir ücret karşılığında piramidin alt kenarlarından sisteme sokmak, sisteme aynı şartlarla farklı kişileri sokarak onlardan gelen ücretin sistem ve diğer üyeler arasında paylaşılması ile kurulan satış sistemleri.

  yani ortada değerinin çok üzerinde bir mal var ama para kazanma meselesi her gelenin para vermesi sayesinde oluyor.

  tck ' ın ilgili maddesi.

  "madde 80 – (1) piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

  (2) piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

  (3) bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

  söz konusu hükümle birlikte tam da network marketing ve benzeri piramit satış sistemlerinin tanımı yapılmış ve bu satış sistemleri yasaklanmıştır. söz konusu yasağa aykırılığın yaptırımı ise yine 6502 sayılı kanunun 77/17 hükmünde şu şekilde düzenlenmiştir “bu kanunun 80 inci maddesine aykırı olarak piramit satış sistemini başlatan, düzenleyen veya toplantı, elektronik posta veya diğer birçok kimsenin de katılımını sağlamaya elverişli yöntemlerle yayan veya böyle bir sistemin diğer bir şekilde yayılmasını ticari amaçlarla destekleyenler hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı türk ceza kanununun ilgili hükümleri uygulanır.” bu hükümden anlaşılacağı üzere piramit satış sistemini sadece kurmak değil yaymak, tavsiye etmek de yasaklanmış ve buna uyulmaması halinde 5237 sayılı türk ceza kanunun ilgili hükümleri uygulanacağı belirtilmiştir. ancak burada yine bir eksiklik mevcut olup bu eksiklik 5237 sayılı kanunun hangi hükümlerinin uygulanacağının belirtilmemesidir. kanımca uygulanması gereken tck hükümleri dolandırıcılık ile ilgili olan hükümlerdir ve bu maddede bunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir. bu olmadığı sürece yine bu konuda yasal boşluk varlığını devam ettirecektir.

  yukarıda ilgili yasal düzenlemelerden anlaşılacağı üzere network marketing sistemi yasal olmayıp esasında bir dolandırıcılıktır. bireylerin ne olursa olsun bu ve benzeri satış sistemlerine katılmamaları gerekmektedir. yasal olarak artık sadece bu sistemi kuranlar değil yayanlar da suç işlemiş olacaktır."

  bunu kuran, yayan ve sisteme başka kişileri sokan da nitelikli dolandırıcılık suçu işlemektedir.

  http://www.topo.av.tr/dolandiricilik-sucu.html/

  kısaca söyleyecek olursak. size zengin olma hayalleri satarak paranızı söğüşleyecekler. zaten bakarsanız eski piramit sistemlerdeki saçma sapan boş adamlar hep buraya toplanmış. sırf bu mega holdings tipleri olması bile uzak durmaya yeter.
 • 2017 dunyasinda robotlar ters takla atarken,diger gezegenlerde hayat aranirken,ulkemiz kendi arabasini uretirken(!) network kelimesini gorur-gormez celik erisci'nin dongi dongi don'u gibi bu da kesin ponzi ponzi pon yeeaaaaa diye kahveci dayi ezberiyle camurlanmis sirket.(not: firmayla bir baglantim yok ama ufak bir arastirmayla bile bunu gorebildim.)

  yasaklanmis ponzi ile 300 milyondan fazla kisinin icinde bulundugu,dunyaya en fazla milyoneri sunan,amerika'da her iki kisiden birinin network marketing firmasina bagli oldugu milyar dolarlik network marketing sektoru ile arasindaki en belirgin fark ortada "gercek bir urun" olmasi ve ya olmamasidir.ufak bir arastirmayla dunyada yuzbinden fazla firmanin arasindaki en iyi 100 firmayi gorup onlarin milyar dolarlik bir pastaya sahip oldugunu gormek zor degil.

  dunyanin en buyuk 100 nm firmasi

  ha bazi arkadaslarda amerika sempatizani belli ki,o arkadaslarada halihazirdaki amerikan devlet baskani ile onceden devlet baskanligi yapmis kisinin network marketing hakkindaki yorumlarini iceren videolar paylasayim belki at gozlugunden gunes gozlugune gecmek isteyenler olabilir aralarinda;

  donald trump nm hakkinda dusunceleri

  bill clinton un nm hakkinda dusunceleri

  gelelim sadede; bahsedilen bu firma ise dunyanin kabul edilen ilk dijital para birimi olan,8 yilda yaklasik 8 milyon kat degerlenen,yakin gelecekte degeri 500 bin dolara cikacagi ongorulen bitcoini uretmektedir.blockchaini bilenler simdi paylasacagim linkte bunun ne oldugunu anlayacaktir.anlamayanlar icin basit manada diyebilecegim sey blockchain,bitcoin in merkez bankasidir diyebiliriz.

  dunya uzerinde bitcoin ureten firmalar

  goruldugu uzre bitclub network adli firmanin yuzdelik dilimde yerini gorebiliyoruz.yani bu demek oluyorki firma gercek manada bitcoin uretiyor.kisa surede bu kadar hizli buyumesinin sebebi network marketing in temeli olan dunyanin en az maliyetli ve en etkin reklam cesidi olan insanlarin birbirine agizdan agiza reklam(word of mouth) yapmalarindan kaynaklidir.sirket bu sebeple sadece uretim disinda 4 farkli sekilde insanlara ekstra kazanclar vermektedir.

  yok yeaaa dongi dongi diye ben hala bisi anlamadim diyosaniz firmanin uretim tesislerinden goruntuye ulasmak hicte zor degil;

  firmanin uretim tesisi

  yok yeaaa dongi dongi ponzi ponzi eheohoh ben yine anlamadim diyenler icinde sirketin dunyadaki en buyuk 10 bitcoin ureten firmalar arasinda oldugunu gosteren linkide paylasayim;

  dunyada en cok bitcoin ureten firmalar

  velhasil kelam dongi dongiler siz siz olun sapla samani ayirmayin yoksa o sap...
 • coin space'i övenler tarafından savunulan oluşum. bu bile yeter uzak durmak için.

  onda da şimdiki gibi üyesi değilim ama cümlesi vardı tabi ki.
 • (bkz: first coin) ile beraber bir turlu ilerlemeyen coin.

  eski coin space gorevlileri bir buraya bir bitclub'a dagilmis gibiler. nedense ikisinden de pek ses cikmiyor.

  takipteyiz.
 • önüme gelen her anadolu çomar'ına tavsiye ettiğim hizmet. çorum'da meetup'ları filan oluyor. imam hatip mezunu düşünce önderleri var.
 • üye olup hemen kazanmaya başlamak istediğim sistem.
  ama beni almadılar!

  referanssız almıyorlarmış. pardon sponsorsuz.

  (bkz: welcome to ponzi scheme)
 • an itibarı ile patlamıştır.

  edit: patlamamış kapalı kaldığ sürede güncellenerek gelişmiş.
 • mesela ben bir tanıdığımın kullanıcı adı referansıyla sisteme üye olarak bir miktar (cloud mining) satın alıyorum. kendim bitcoin üretmeye kalksam elektrik faturası falan zaten bir ton zarara girerim. bu yüzden bitclub benim yerime mining yapıyor. aha bir baktım benim için ayrılan kazancın bir kısmı her ay tanıdığıma da gidiyor hem de az buz değil. oha ne güzel len hem ben kazanıyorum hem o kazanıyor. e o zaman ben de birilerini kafalayayım mis gibi oturduğum yerden ev araba yolumu bulurum. hatta işi bırakıp kapı kapı referans dağıtayım. vallahi güzel fikir bunu düşüneceğim. (kinaye içerir)