• bankalardan ve resmi kurumların demetiminden tamamen bağımsız bir elektronik para birimi. yapı şifrelemeye ve p2p transfere dayanıyor. transfer p2p olduğu için kredi kartı vs. masrafı bulunmyor. piyasadaki toplam para miktarı, ağdaki toplam makine sayısına bağlı, böylece çok düşük bir enflasyon var, ve toplam para miktarı 21milyona ulaşınca para "basma" işlemi duracakmış. ilginç bir araştırma projesi.
  http://www.bitcoin.org/
 • buyuk ihtimalle önumuzdeki yillarda pek cok yasaklamalara maruz kalacak deney.

  nasil bugunun iktidar kurumlari (hukumet, medya, kurumsal sirketler vs.) wikileaks, torrent, sansursuz internet gibi kendi ayaklarini kaydiracak yapilanmalara izin vermiyorlarsa bitcoin'e de zorluk cikartacaklar. ki paypal tarafindan bitcoin islemleri yasaklandi bile bildigim kadariyla.

  hastasiyim internetin, teknolojinin, bilimin.
  guzel gunler göreceksek bunlar sayesinde olacak, amina kodumun taşralı beyaz eşya bayii sahibi milletvekillerinden degil.
 • son iki haftadir paritesi 6-8 dolar arasinda seyreden, bugun 8.35 olmus para birimimiz. ote yandan "difikulti" de katlanarak artmakta, ah keske eskiden girisseymisim dedirtmekte. bu kadar ekran kartini daha sonra nereye sokucam diye sordurtmakta.
 • sanal para birimi.

  bir çılgınlığa dönüşecek şekilde popülaritesi artmaya devam ediyor.

  bitcoincharts.com 'dan piyasası takip edilebilmekte. anlık fiyatı görebildiğiniz gibi işlem hacmini ve alıcıya satıcıya ait market derinliğini görebiliyorsunuz.

  anladığım kadarıyla bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar yeterli olursa olsun, tek başınıza bitcoin üretebilmek karmaşık algoritmasından ötürü çok uzun sürüyor. bu sebepten kurulmuş hashing network'lerine dahil olmak bir seçenek gibi görünüyor.

  buradan da "difficulty" grafikleri görülebilmekte.

  uzun vadede ilgi artmaya devam ederse, çok konuşulacak gibi görünüyor.

  merakla bekliyoruz.
 • bir para birimi olarak geleceginin olmadigina dair ilginc argumanlar icin:
  http://www.quora.com/…good-idea/answer/adam-cohen-2
 • ilginc bir sanal para birimidir. bildigimiz para birimlerinde basilan para karsiliginda deger olarak altin rezervleri gösterilirken.* bu para birimini herkes basabilmektedir.* karsi deger olarak ise bilgisayar islemcisi gücü gösterilmektedir. yani bilgisayarinin islemcisi, gpu'su neyse artik saatlerce bitleri saga sola tasiyor, sonunda bu "emegin" karsiligi sana bitcoin üretiliyor.

  ayni mantikla internete bagli bir kosu bandinda 10 dakika kosan her insana karsi sunucu sistemdeki banka hesabindaa 1 kurus para eklenebilir. ilginc.
 • nisan 2011, 1 dolar. 3 ay sonra 30 dolar. başka bişi demiyorum. 2010 da haberdar olsanız 100 kat yapıyor fark. an itibariyle de 11 dolar seviyelerinde.

  şu an stabil bir şekilde ilerliyor denebilir. ayrıca bitcoin mining işi için de çok rasyonel değil artık. 8800gt ekran kartı ile 20mhash/s yapabiliyorum ve bu da ayda 3 dolar gibi bir getiri yapıyor. hiç birşey.

  şuradan da hesap makinesi ile beklenen getiriyi hesaplayabiliyorsunuz.
 • tam bir "delinin biri kuyuya bi taş atmış kırk akıllı çıkaramamış" örneği.
  ya bırakın kalsın bi taş değilmi :)
 • hakkında swift community'den chris skinner'ın kaleme aldığı "bitcoin paranın geleceği mi yoksa kafamız mı güzel?" başlıklı yazısı şurada bulunabilir.