şükela:  tümü | bugün
4370 entry daha
 • sanal para birimi. bitcoin ve bitcoin cash arasındaki savaş aslında bir bakıma kapitalizm ve sosyalizm arasındaki savaş gibi devam ediyor.

  yani bch tayfası "centralized" yani kapitalist bankacılık sistemi gibi bir yapıda bulunuyor. 5-6 adet büyük bulut madenci firması bch'ın büyük bir çoğunluğunu kendi çıkarıyor, dolayısıyla bu para birimi bitcoin'in çıkış amacına aykırı bir durum oluşturuyor.

  satoshi nakamoto'nun white paper'larında bankaları aradan çıkararak kişiden kişiye direk aktarım sistemini geliştirmesinin bu şekilde önüne geçilmiş oluyor ve bch ile insanlar 6 adet büyük şirketin emrine sokulmuş oluyor.

  bitcoin'in en büyük amacı, 3. şahısları (bankaları) aradan çıkararak iki kişi arasında bağımsız ve güçlü bir şifreyle güçlendirilmiş bir ağ sistemi ile "kişiden kişiye" direkt olarak para transferi gerçekleştirilebilmesidir.

  ben bch yükselse dahi alma taraftarı değilim, zira bch tayfasının da btc almak için fiyatları manipüle ettiğine adım gibi eminim.

  bch mining'i yani çıkarma işlemini yapan bireysel kişi sayısı %17 civarında şu an. yani geriye kalan %83'lık mining işlemini 5-6 büyük şirket tekeline almış durumda ve bu adamlar çıkardıkları bch'ları btc'ye çevirmek için ellerinden geleni yaparak manipülasyon yapıyorlar.

  edit: bir ekleme daha yapma gereği hissettim. şimdi herkes bitcoin'in transfer hızından şikayetçi, fakat satoshi nakamoto aptal bir adam değil. değişik blokları değişik boyutlarla test etmiş ve güvenli aktarımın maximum 1 mb block boyuyla gerçekleştirilebileceğini keşfetmiş. adam bitcoin white paper makalesinde bunu açıkça belirtmiş. yani blok boyutunun 1 mb olması sizin yararınızadır. bitcoin cash ve diğer hard fork ürünü para birimleri "bch,btg,bcd" gibi yeni para birimleri 8 mb block size'a sahip ve bu kadar büyük bir boyut blok güvenliğini düşürüyor.
 • btc + bch + bcg olarak bakıldığında sahiden 10000 amerikan dolarını görmüştür. ağustos fork'undan önce alıp satmayanlar için geçerlidir.
 • yükseldiğinde altcoinleri sikmesi ile meşhurdu. şimdi hep birlikte yükseliyorlar hayırlara vesile olsun.*
 • owncoin diye bu bitcoine benzer bir şeyle karşılaştım bugün. bir şirket olduklarını iddia ediyorlardı. sunum falan yaptılar. türkiye'nin kendi coini imiş bu owncoin. beni 1600 tl civarı bir para karşılığında sisteme dahil edeceklerini söyleyip, çok zengin olacağımı falan söylediler. acaba bu da mega holdings gibi yeni nesil bir saadet zinciri mi? bilgi sahibi olanlar yeşillendirirlerse çok sevinirim.
 • buyuk bir ihtimalle 27 kasim tarihine kadar correction gorecek olan. hedef $6500. dyor & ytd.
 • kimseye bulaşmadan, birine yakamızı kaptırmadan nasıl bir cüzdan yaratırız diye yaptığım araştırmadan bir bok çıkmadı. illa elin oğluna mı yaptırıcaz bu işi? offline bilgisayarımızda halledelim desek olmuyor mu? hayır, oluyor da gene elin oğlunun yazdığı exe ile oluyor. ne yapsak ki?
 • yakın zamanda tekrar çatallanacak olan para pirimi.

  bitcoin
  bitcoin cash
  bitcoin diamond

  bakalım savaşı hangisi kazanacak?

  ak coin kara coin yakında belli olacak
 • fee problemini çözme konusundaki çözüm yöntemine, hızına ve başarısına bağlı şekilde bitcoin cash'le olan savaşını kazanacak ya da kaybedecek kripto para.

  hayatında bitcoin ile alışveriş yapmamış, aldığı exchange'den başka bir cüzdana bile aktarmamış insanlar tarafından anlatılan bitcoin dijital altındır, öyle çok ucuza gitmesine (transaction fee) gerek yoktur, hemen ilk blokta yazılmasına gerek yoktur gibi iddialar biraz komik kalıyor. bunlar bitcoin'in meziyetleri değil zayıf noktaları. bu para bir ödeme metodu olarak da kullanılabilir. starbucks'ta bitcoin ile kahve alınabilir mi 10$'lık ödeme için 10$ fee verirken? altınla kahve mi alıyorsun sorusu da muhafazakar bakışın bir başka göstergesi, doğru soru şu eğer altınla kahve de alabiliyor olsaydın almaz mıydın?

  bitcoin cash'e yapılan eleştirilerin çoğu fork sonrası eline bitcoin cash gelir gelmez satıp elindeki bitcoin cash'leri sıfırlayanlardan geliyor. çünkü ortada duygusallık var. bitcoin cash'in ödeme altyapısı, uyumlu şirket sayısı şu an tabi ki az. borsaların geçişi, şirketlerin geçişi ile bir büyüme yakalayabilir ya da bu süreci başarılı yönetemeyerek değer kaybedebilir. ama düşük fee prensibi fazlasıyla mantıklı. bu yüzden ya bitcoin yüksek fee meselesini çözer ya da bitcoin cash'in çözümü kabul görür, ethereum'u, monero'yu filan sokarak durumu karıştırmıyorum şimdilik.

  bitcoin cash merkezidir eleştirisi ise iyi bir karalama yöntemi, neticede ciddi bir ekonomik savaş var o tarafta. açık kaynak kodlu yazılımdan bahsediyoruz, şu anki madencilik havuzunun bir kaç grupta olması fork'un 3. ayında olmamızdan kaynaklanıyor olabilir mi acaba? sanki bitcoin miner'ları bitcoin cash'in değeri arttıkça bitcoin cash'e geçmiyor sırf idealistliklerinden dolayı bitcoin'de kalıyor gibi bir hava var ama durum öyle değil, bitcoin'in son 5400$'ı test etmesinin nedeni miner kaybetmesi ve blok çıkmamasıydı zaten. hangi kripto paranın mining'i karlı ise miner'lar oraya kayar, sırf bu yüzden difficulty adjustment (madencilik zorluğunu ayarlama) kodları var.

  bu arada bu durumla ilgili basit bir test de yapalım. bitcoin'in daha iyi olduğunu savunuyorsanız 1 satoshi'yi; bitcoin cash'in daha iyi olduğunu savunuyorsanız 5 satoshi'yi şu resimdeki adreslere gönderin. belirttiğim değerler eşit olmakla birlikte fazlasıyla komiktir bu arada, 1 kuruşun 3000'de 1'i filan. bitcoin ve bitcoin cash adreslerinden durum takip edilebilir. bakalım hangisi gerçekten kullanılabiliyor.
4 entry daha