• bu düşüşü sebebi yaygın adıyla bilinen keriz silkeleme değil, sadece balinalar karlarını alıp çıktılar ve dinleniyorlar, tekrar girdiklerinde btc 60k-70k arası yükselir ve hype olacağı için çok o yaşanmadan 100k. altlar şimdiki seviyesini ikiye rahat katlayarak çıkacak bazıları abartıp fazla çıkabilir. at fava bekle. burada teknik analiz yapmıyorum sadece tarihi tekerrürden bahsediyorum, geçmişte aynı hareketi defalarca yaptı ama paralar böyle uçmadığı için çok konuşulmadı.
  • haber doğru galiba beyler
    “square 170 milyon dolara 3.318 bitcoin satın aldı”

investing.com twitter
  • bitcoin ile para kazanmaya çalışmıyorum. kısa vadede de patlayacağını düşünmüyorum. ileride patlar ama 3-5 yıl yoluna çok rahat devam eder. devletler ne yapacağını bilmiyor. şirketler satın alımlar yaparak (tesla, square) btc'ye güven sağlamaya çalışıyor (bu arada kendi sanal paralarını çıkarmak için vs olabilir).

ben 15000-25000 arasında bir yere düşerse alırım. 2-3 yıl beklerim. tahminimce bir daha yükselirse 75bin dolar civarına gelir.

şu anki düşüşü de geçici görüyorum. 280 civarına da düşebilir ama tahminim tekrar yukarıya çıkacak gibi duruyor. böyle yandık, bittik biz dediklerinde hep yukarı gidiyor.
  • evet btc bitecek. evet evde bilgisayarı olan herkes sanal para (?) yapmalı. evet altın gerçek bir değer. evet buğday almalı. evet alt coinler boşaltılıyor. evet btc elektrikle çalışıyor. elektiyork kesildi mi yandık. evet buğday almalı. hayır put option. evet call option. short açarım long kaparım. et benim değil mi dilediğim yerimi gösteririm.

geçen yine arkadaşlarla platin aldık, evde nasıl eğleniyoruz anlatamam. hatunlar bilezikleri dizdi, onlar dizdi biz kasnak attık. ama nasıl eğleniyoruz...

evet, buğday almalı demiş miydim? bızdık da almalı. bızdık, buğday, platin ve altın. sonra ekmeklerin içine çeyrekleri koyarıs. ramazanda yeris. kıps kıps kıps.

erol: imla.
  • bu kripto para olayından zerre anlamıyorum. yani yanlış bilmiyorsam ülkelerin bile para basabilmesi kasasındaki altın miktarına göre değişiyor ki para değerli olsun. yani fiziksel bir karşılığı var aslında para birimlerinin. youtube da izlediğiniz videoların dünya üzerinde fiziksel bir karşılığının olması gibi bişey yani başka örneklersek.
    yalnız bu kripto para olayı çok ilginç. fiziksel karşılığı yok? yani nasıl işliyor bu düzen bilmiyorum açıkçası. anlamak mümkün değil.
  • kumar olduğu bariz ama altının 530'dan 399'a düşüşünü izlerken kan ağlayan tayfanın burada sürekli btc aşşağılaması bir tık ironi gibi.
  • kazandığınız cebinize koymazsanız elinizdeki tüm parayı alırla mümkün mertebe usdt ile işlem yapmanızı öneririm
  • twitter'ın ve square şirketinin kurucusu jack dorsey 170 milyon dolarlık daha #bitcoin aldığını açıkladı.

evet, hadi balon diyenleri pistten alalım. bir sonraki düşüşte yine gelirsiniz merak etmeyin.

kaynak
  • merak ettim, bu işte parasi olan arkadaslara sordum, binance girdim inceledim, favlara spotlari aldim izliyorum gunlerdir amaa ...

şimdi anlamadigim olay şu, tamam bitcoin altin, dolar gibi bir birim gibi dusunebilir arz talebe gore fiyat azalip cogaliyo spekulasyonlar yapiliyor vs. peki spotlarda ki altcoin işlemleri neye gore yukselip azaliyor orasini anlayamadim. bunlari borsada ki hisse senetlerine benzetiyorum ama sirketlerin hisselerinde sirketlerin yaptiklari yatirimlar, anlasmalar, kararlar gibi seyler o hissenin degerini etkiliyor. burada boyle bir durum yok daha cok biri yuklu miktar giris cikis yaparsa ciddi miktarda oynama oluyor. eger takip edip bunlari yakalarsaniz ciddi karlar ediyorsunuz. sanki balinalar ne isterse o oluyor gibi.

konuda bilgili, kafayi yoran birileri bilgilendirirse sevinirim bende mantigini anlamis olurum.
  • bitcoin fiyatının zırt pırt değişmesinin nedenleri ;

kripto paraların şahı bitcoin fiyatlarının ani düşmesi doğrudan diğer altcoinleri de etkiliyor, peki düşmesinin ve ani yükselmesinin birçok açıklanamayan nedeninin olmasının yanı sıra, bilinen birkaç sebebi den bahsedeceğim bunlar bitcoin fiyatının değişmesini doğrudan yahut dolaylı olarak etkileyecek faktörlerdir

1 - arz ve talep

gerek hisse senetleri gerek tahviller arz(miktar) ve talep olayı çok önemlidir, peki bu arz-talep bitcoin'i ne derece etkiler bakalım

ilk sıraya bunu koydum çünkü bitcoin fiyatlarının değişikliğe uğramasındaki en önemli nedendir ancak bazı ek faktörleri göz aradı edemeyiz

basit bir deyişle bu varlıkta fiyat sadece piyasa katılımcılarının ödemeye istekli oldukları fiyatlarla belirlenir

mesela , kripto camiasında daha fazla insan bitcoin satın almak istiyorsa, fiyat (değer) artacaktır.
    daha fazla insan bitcoin satmak istiyorsa da fiyat düşecektir. bu insanların alım satım kararları da aşağıdaki ek faktörlere göre de şekillenebilir

yüksek volatilite yaratan vadeli işlemler
    ( binance futures )

volatilite ( fiyat dalgalanmaları) kısaca fiyatlardaki değişimin ne kadar yüksek aralıklarla gerçekleştiğini ve ürünün fiyat hareketleri arasındaki farkın büyüklüğünü ölçer.

o zaman volatilitesi yüksek olan finansal aracın riskinin yüksek!!
    volatilitesi düşük olan finansal aracın ise risk düzeyinin düşük olduğunu size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

binance futures yani vadeli işlemler hakkında yazdığım bölümü okuyarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz

derinlemesine açıklama entry için tıkla

kripto paraların fiyat hareketliliğinin yüksek olmasının bir nedeni de maalesef bazı insanların az parayla devasa işlemler açması

yani cepte 10 lira para varken 100 liran varmışcasına poker oynamak gibi bir şey, kısaca az sermayeyle devası pozisyonlara girmek. kaldırcı uzaya kadar götürenler 100x , 125x kadar yükseltenler zaten likide olmaya mahkumlardır

bu dev kripto boralarında balinalar vardır bunlar kurum şirket veya bitcoin milyonerleri olabilir

bunlar sırf bu kaldıraç delikanlılarını ve bilinçsiz coin alanları avlamak içim operasyonlar yapıyorlar
    piyasayı manipüle edip daha da çok zengin olurlar

bunlar yaşanınca fiyatlar ani şekilde aşağı giderse long cuları patlatırlar fiyat ani bi yukarı gider ise short cuları tokatlarlarlar, kafalarına vurup elindeki coinsleri alırlar

ilave faktörler

örneğin, bir zamanlar bitcoin alım satımına aracılık eden x isimli aracı kuruluşun siber saldırıya uğrayarak iflas ettiğini açıklaması kripto paranın fiyatını büyük ölçüde düşürmüştü bunu yaşadık

bir başka örnek olarak da yasal gelişmeler gösterilebilir. mesela, avustralya'nın bitcoin'i resmi bir para birimi olarak tanımasına ilişkin çıkan bazı haberler fiyatların yükselmesini sağlamıştı.
    bitcoin fiyatı neye göre artar ya da azalır, buna yukarıdaki durumları örnek gösterebiliriz

yada xrp nın yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı mahkemelere çıktı ve anında bir çok borsa xrp liselerinden çıkarttı ve fiyat yarıdan fazla düştü

bitcoin o denli tuhaf bir varlık ki fiyatını hemen her şey aşağı ya da yukarı yönlü hızla değiştirebiliyor

elbette, her haberin veya her gelişmenin fiyatlarda düşürücü ve artıcı etkiye sahip olmadığını da bilmeniz gerekiyor

lakın içerde paramız var ise haberleştir ve twitterı iyi takip etmemiz gerek

bu sebeple, bitcoin'e yönelik çıkan tüm olumlu veyahut olumsuz gelişmelerin dikkatle izlenmesi, farklı bir değişle; ne olup bittiğinin, ortaya çıkan gelişmenin nereye varacağının iyice anlaşılması araştırılması ve bunun ardından harekete geçilmesi şu anda en ideal tercih olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap