şükela:  tümü | bugün
 • eger zaman makinem olsa, ve 2009 senesinde 1 bitcoin'in henuz 0,003 tl oldugu zamana donebilsem bile zengin olamayacagim para birimi.
  ulan yil olmus <neredeyse> 2018, blockchain siteleri, stratis online cuzdanlar, yok coinmama, yok bittrex.com dolana dolana bir bok anlamadim.

  *bitcoin'i satin almak icin guvenilir bir sitede hesap ac, yine guvenilir bir bitcoin wallet edinip coinleri bunun adresine aktar, sonrasinda baska bir sitede bu cuzdandan bitcoin cekip baska coinler (altcoin vs.) al..... diye gidiyor galiba; henuz bu kadarini cozebildim.

  nostaljik bkz;
  (bkz: aptal olduğu için atılmıştır)
 • adına madencilik dedikleri kaynağı belirsiz bir para. terör örgütlerinin parası da diyebilirim.
  (bkz: hiç bulaşmayın böyle şeyleree)
 • en güvenilir cüzdan önerilerini rica ettiğim para sistemidir. özellikle two factor güvenliği istiyorum. şuan bitpay / copay cüzdanı kullanıyorum, aslında sisteme güveniyorum ama özellikle bir virüs yemem gibi bir durumda two factor olmadığından korkutuyor. electrum denedim two factor olduğundan ama nedense two factor özelliği çalışmıyor, sürekli incorret password hatası alıyorum google auth. uygulamasından. kısacası two factor güvenliği olan cüzdan arıyorum. bilgisayarda kullanılması önceliğim. telefonda kullanmıyorum.

  yatırım tavsiyesi değildir.
 • terör örgütlerinin bitcoin kullanması bitcoin'i suç aleti yapmaz. ekmek bıçağı ile ekmek yerine adam kesmeniz sizi suçlu yapar bıçağı değil. eğer hakkında bir şeyler yapacaksanız en azından lise seviyesinin biraz üstünde mantıklı düşünme kabiliyetinizin olması gerekiyor.

  ayrıca anlayamayanlar için olay çok kısaca anlatıyorum.

  birileri bilgisayarın işlem gücünü kullanarak matematiksel işlemleri çözerek bu bitcoinleri çıkarıyor. siz de cüzdan açarak bu şifreleri satın alıyorsunuz. bu şifreler sizin cüzdanınıza şifreleniyor. resmi cüzdan bitcoin core kullanarak kendi bilgisayarınızdan bitcoin alma ve gönderme işlemi yapabilirsiniz. ilk denemelerinizi en düşük miktar üzerinden deneyerek yapın ki yanlış yere gitmesin paracıklar. giden geri gelmez.

  bir de virüs yemekten korkanlara da raspberry pi alıp cüzdanı burada tutmalarını öneririm. 150 liraya güvenli cüzdan sahibi olabilirsiniz. sadece alışveriş sırasında açacağınız için çalınma ihtimali asgari olacaktır.
 • şurda hala her gün “patlayacak var diyenler neredeler şimdi” diyenler mevcut hala.

  demiyoruz ki daha da fazla değer kazanmayacak. kazanacak. bi gün bakacaksın değeri olmuş 50 bin dolar. bi gün bakacaksın 250 bin dolar.

  sonra bi bakacaksın 0.

  o güne kadar bu tipler “hani batacak diyordunuz bak x dolar oldu fiyatı” demeye devam edecekler. varlarını yoklarını yitirenler de onlar olacak zaten.
 • aslında pek süt liman gitmiyor. şu an segwit2x'ten faydalanma amacıyla bitcoin'e geçen altçılar, gemiyi terk ediyor ve buna rağmen bitcoin düşmüyor, yerinde sayıyor. buradan anlıyoruz ki; gitmekte olan yatırımcı kadar -ki bunlar dediğim gibi altcoin'lere geçen altçılar- gelmekte olan yeni yatırımcılar var.

  bitcoin gold ve segwit2x öncesi bitcoin dominasyonu %45-50 seviyelerinde, nispeten yatay bir seyirdeydi. şimdi ise bu tantana sonrası ulaştığı zirve olan %62'den %57'lere gerilemiş durumda... bu oran %50'lere yakınsadıkça bitcoin yükselişe geçecektir. zira bitcoin'in yükselişindeki asıl unsur altcoin'lerden geçenlerin getirdikleri para değil, yeni yatırımcıların getirdikleri paradır ve paranın gelişi (yeni yatırımcıların dahil oluşu) durmuş değil, duracağı da yok gibi.

  bitcoin dominasyonu %50'ye yakınsadığı şu aşamada bitconi yatırımcısı için olabilecek en iyi şey bitcoin'in değer kaybetmemesi, yerinde saymasıdır ve öyle de oluyor zaten.
 • bir takım piç kuruları, türkiye orta sınıfına belli aralıklarla köşeyi dönmenin yolunu bulduğunu iddia eden karmakarışık sistemler sunuyorlar. bu zaman içinde saadet zinciri oldu, network marketing oldu, neler neler... her 10 yılda bir tekrarlanır bu olay ve mantık aynıdır. şimdi bu on yılda da sıra geldi daha da anlaşılmaz olana. en karmaşık olana. ve tabi vaat hep aynı: köşeyi dönmek.

  türkiye'de çok farklı bir sürü insandan duyduğum şey şu: bir şirket var. 600 dolar ödeyerek bitcoin alıyorsun o şirketten. sonra başkalarını da yine senin gibi bitcoin almaya ikna ediyorsun ve sana bundan komisyon veriliyor. yani yine aynı hikaye ama bu kez bitcoin üzerinden. gerizekalılar demiyor ki ben bitcoin'i kendim niye almıyorum da sizden alıyorum? ne de olsa anlamadıkları için... bunlardan bir grup bilgisayarlarla sunum falan yapıyormuş insanları ikna etmek için hatta. ama bu ikna etmeye çalışan tipler esas şirketin elemanları değil. daha önce bu parayı ödemiş olanlar.

  işin esprisi şurada: bu dallamalar bu adamların masallarını dinledikten sonra ekşisözlük'e donanımhaber'e bir giriyor, umutları ikiye katlanıyor. çünkü burada gerçek anlamda borsada işlem yapan, bitcoin'e para yatırmış olan ve "bitcoin para kazandırır" yazan insanlar var. bunu yazan adam kendi görüşünü yazıyor ama okuyan dallamanın konudan haberi yok. 600 dolar para vermiş, yükselmesini bekliyor. işin enteresanı bitcoin de yükseliyor. fakat şöyle bir şey var ki bitcon'in yükselmesi daha çok satın alınmasına bağlı. yani pazardaki hacminin büyütülmesine. bu yüzden de her şekilde yeni yatırımcılara ihtiyaç var. bu yüzden de her hisse satın almış olan başkalarını da buna ikna etmenin derdine düşüyor.

  bakın size şöyle söyleyeyim; çok yakın bir arkadaşım. 6 aydan kısa bir sürede iddiadan seat leon marka araba aldı. gözlerimin önünde. çünkü adam futboldan hayvan gibi anlıyordu. 24 saat futbolla ilgiliydi. takım bile tutmuyordu. konuya profesyonel bakıyordu. ve sürekli bunu söylüyordu "abi anlamıyorum sizi. iddiadan para kazanmak çok kolay". iddiayla bitcoin heralde aynı şey değil. ama şunu söylüyorum: bu adamın kankası olarak ben hayatımda 10 lira bile kazanamadım iddiadan. çünkü futboldan anlamıyorum.

  demek istediğim bitcoin'e yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. ama başkalarına para vermeyin. hele hele bunu network marketin üzerinden yaparsanız allah sizi kahretmesin. sakın girmeyin. merak ettim baktım. 0.01 bitcoin 79 dolara alınabiliyormuş. adamlar 600 dolara kaç bitcoin veriyorlar bilmiyorum bile. sakın öyle şeylere girmeyin.

  öpüyorum gözlerinizden.
 • anti kriptoçu devletçi zevzeklerin üşüştüğü konu aynı zamanda. he gülüm he ponzi he piramit he terörist parası. 2009'a kadar teröristler deniz kabuğu değiş tokuş ediyordu, saadet zincirleri çakıl taşıyla büyümüştü, uyuşturucu baronları götünü banknotlarla silmiyordu. kamil geldiniz kamil gideceksiniz kekolar. siz girmeyin zaten bu topa.
 • üç sene sonra zarar ettirebilir, ama yirmi sene sonra kesinlikle çok fazla kazandıracak sanal para birimi.
 • (#71990522) bu entryme gelen onlarca teşekkür mesajı için ben teşekkür ederim.

  ponziciler ve baloncuları okuyorum da yine aklıma o şahane söz geldi. "akıllı düşünene kadar deli yapar geçer"

  geçmişte yaşamış bilimadamlarının pek çoğunun ortak özellikleri kendi yaşadıkları dönemlerde hak ettikleri değeri görememiş olmalarıdır, onlara deli gözüyle bakılırdı. geçmişte öyle bilimadamları yaşamıştır ki, onların teorileri dalga geçilmiş, aşağılanmıştır fakat doğrulukları birkaç nesil sonra ortaya çıkmıştır.

  satoshi, zamanında bitcoini neden çıkarmak istedi? bitcoin burada yazan bazı kişilerin düşündükleri gibi gerçekten de bir ponzi mi? yoksa basit bir lale çılgınlığından öte değil mi? sahi lale ile alışveriş yapabiliyor muyduk yahu...

  bitcoin, sınırlı arzıyla hali hazırda yürürlükte olan yerel para birimlerinden farklıdır, enflasyona değil deflasyona tabidir. bitcoin değer kazandıkça alım gücü çoğalır ama birgün biri çıkıp bitcoin sayısını çoğaltalım diyemez.

  bitcoin aynı zamanda gönderimi ucuz, hızlı ve şeffaf-takip edilebilir bir para birimidir. swift gibi bireyler arası transferlerin bankacılık denetimine tabi tutulmasına bitcoinde gerek olmaz, aracı ortadan kaldırılır. dünyanın her yerine doğrudan bitcoin gönderilebilir ve blok zinciri teknolojisi sayesinde bu transfer herkes tarafından görülebilir. ayrıca bitcoin dünyanın her yerinde yerel para birimine çevrilebilir, yanınızda binlerce dolar gezdirmenize gerek yok, dijital cüzdanınız olsun yeter.

  bugün henüz emekleme aşamasında olan bitcoin, volatilitesi yüksek olduğu için günlük alışverişlerde tam olarak kullanılamıyor. buna karşılık büyük para transferlerinin bitcoin yoluyla yapılmasında bir sakınca yok, dünya üzerinde her geçen gün bitcoin kabul edenlerin sayısı artıyor, düğünlerde altın yerine gönderilmeye bile başlandı, daha çok altın gibi işlev görüyor ama şimdilik.

  bitcoin bugün genç nesildeki yaşıtlarınıza dahi anlatırken zorlandığınız bir alan, yenilikçi olmak, sisteme ve düzene daha önce hiç duymadığı bir yeniliği getirmek, insanların bir anda anlayabileceği bir şey değil. bitcoin asırlarca devam etmiş bir sisteme devrimsel bir yenilik getiriyor.

  bazı arkadaşlar oda büyüklüğünde bilgisayarı görünce artık bundan daha iyisi yapılamaz diyenlerle aynı pozisyona düşmekte ısrarcı. aksine bundan daha fazlası neler olur diye kafa yormak gerekli. bitcoin yalnızca bir yatırım aracı olarak mı kalacak? bitcoin yasaklanmaya mı çalışılacak? devletler ortak bir para birimiyle mücadele edebilir mi? bence 2020-2030 yılları arasında pek çok devlet bitcoine savaş açabilir. ancak bu savaşın da galibi her zaman olduğu gibi bilim ve teknoloji çıkacaktır. bir nehir akmaya başladığında, bir fikir filizlendiğinde artık onu kimse durduramaz.

  yakın bir gelecekte, açılan dijital cüzdanlar insanların kimlik veya pasaport numaralarına tanımlı olabilir. hali hazırda borsalarda bu geçerli ancak borsa dışı platformlarda hiçbir kimlik bilgisi vermeden cüzdan açabildiğimizi ve bunun bir takım güvensizlikler getirdiğini düşünenlerdenim. eğer dijital cüzdanlar insanların kimlik bilgilerine tanımlı olur yani her bir cüzdanın kime ait olduğu blockchain sisteminde muhafaza edilecek şekilde bilinirse, bitcoinle ilgili var olan pek çok tartışma da son bulur.

  ufkunuzu genişletin, olaya daha geniş pencerelerden bakın, getirdiği ve getirebileceği yenilikleri iyi düşünün, iyi hissedin, çoğu cevap içinizde saklı zaten...