• 3200 dolar desteğini de kırmış bulunuyor. bu destek altında ise 2600 var. açıkçası hedefim 2600 den itibaren kademeli olarak alışa geçmek. küçük bir ihtimal de 1800 görebileceğimiz yönünde. eğer kripto para piyasadan silinmezse buradan alanlar uzun vadede paranın amına koyabilirler.

ytd.
  • vakti zamaninda eldekileri zararina satmistim ama bu kadar dusecegini tahmin etmiyordum acikcasi. yine de hodlcular benden daha akillica davraniyorlar. cunku ben hep yalanci yukselis sanip zararina sattigim fiyattan bile alim yapmaya korkacagim. sonrasi orhan veli..

(bkz: bakakalirim giden geminin ardindan)

daha sonrasi da orhan veli..

(bkz: dokunabilir misiniz gozyaslarima bitcoinlerinizle)
  • kripto dünyasını sadece ahmet amcanın 3 kuruşunu muhtaç sanan cahil insanlar da yorum yazıyor. abd vatandaşları evini arabasını satıp girmeye hazır şekilde bekliyorlar. olası bir krizde bitcoin yine yükselecek.
  • bir şeyin fiyatı ona yatırım yapan yada yapmayan herkesin ortak mutabakatı ile oluşur, yani limon 5tl ise ve bunu ucuz bulanların sayısı fazlaysa fiyatı artar, fiyatı çok bulanların sayısı fazlaysa, orta vadede arz da uyum sağlar ve fiyat düşer. dolayısıyla milyarlarca insanın aktif yada pasif (hiç bitcoin almayan birisi de aslında fiyatı belirliyordur) farketmez birlikte belirledikleri bir fiyat varken ortada, sadece 2 ekşi yorumuna bakarak "hıımm inecekmiş" yada "hımmm çok çıkacakmış yakında" falan demek gerizekalılıktır
  • bitcoin fiyatlarında yaşanan olayın adı market cycle. son 1 yıldır yaşadığı düşüş ne ilk ne de son olacak:

2011-2012: 48 hafta yükseliş
    2012: 22 hafta boyunca tepe noktasından düşüş (-93%)

2012-2013: 72 hafta yükseliş
    2013: 12 hafta boyunca tepe noktasından düşüş (-80%)

2013: 20 hafta yükseliş
    2013-2014: 58 hafta boyunca tepe noktasından düşüş (-86%)

2015-2017: 152 hafta yükseliş!
    2018: 51 haftadır tepe noktasından düşüş (şimdilik -84%)

bu fiyatlardan alım fırsatını kaçıranlar bir sonraki tepe noktasına çıkışta ya pahalıdan alacak (fomo) ya da buralarda ağlayıp diğer insanlara küfür etmeye devam edecek. bu insanlar da hiç değişmeyecek :)

https://medium.com/…g-you-need-to-know-d7a804b05c93
  • yahu yükselecek veya yükselmeyecek. yatırımcısı bunları düşünerek bilerek giriyor zaten bu kriptoya. amk benim anlamadığım bitcoini almayıp üstüne bir de alanlara ne diye bu kadar söyleniyorsunuz? size giren çıkan nedir, söyleyin biz de bilelim.

market cycle bunu daha önce de yaptı, şimdi de yapıyor. global olarak kriz beklentisi yatırımcısını ürkütüyor haliyle. herkes kendi derdinde, ama kriptodan bir bok anlamayanlar da gelmiş burada yok şöyle yok böyle diye sallıyor.
  • duser mi yukselir mi bilmem ancak buna yatirim yapanlarin sunu hesaba katmalari lazim.
    mesela borsadan tupras hissesi aldin, bunun fiziksel bir karsiligi var, sirketin hesabinda parasi ve duran varliklari mevcut. tabiki atiyorum rte nin koc grubuna olumsuz bir sey soylemesi hisseyi dogrudan etkiler. ancak, bir yere kadar etkileyebilir. ornegin, bir ara koza altin feto olaylarindan oturu oyle bir rakamlara geldiki sirketin piyasa degeririn 6 kati nakit para kasasinda vardi. bu durumda kozanin "er ya da gec" yukselecegini bilirsin. velhasil hisse bu piyasa kosullarinda bile 2 yilda 5 kat deger kazandi.
    peki bitcoin in er ya da gec yukselecegine dair nasil bu kadar emin olabiliyoruz? eski grafikler sadece oyle mi? ya da "abi gelecegin parasi" argumani.
    abi, fed baskani "kripto paralar ile ilgili gorusumuz olumsuz" dese, daha cumlesi bitmeden bitcoini centlerle almaya baslarsiniz. cunku tamamen sanal ve fiziksel bir karsiligi yok.
    sanal paraya yatirim yapmayin demiyorum, hobi olarak yine yapin. ama toplam yatiriminizin %1inden fazlasini buna yatiriyorsaniz kusura bakmayin ama en hafif tabirle safsiniz.
  • yararı-zararı, bundan sonra nereye gideceği konusunda aslında kimsenin kesin bir öngörüsü olmayan icat. yani dolayısıyla benim de kesin bir öngörüm yok. blockchain için de sanırım kısmen aynısı söylenebilir.

2030 yılında insanlığın bitcoin'i tamamen unutmuş olmasını ve bitcoin'in değerinin 0'a inmiş olmasını da mümkün görüyorum, bitcoin'in çok daha fazla insanın gündelik yaşamına girmiş olmasını ve yeni rekorlara ulaşmasını da mümkün görüyorum. ve evet, 1.senaryoyu, biraz daha olası görüyorum.

en baştan beri imkansız gördüğüm şey ise, 1.000.000 dolar gibi uçuk rakamlar. (şu an düşününce komik gelebilir ama geçen yıl böyle rakamları çok yakınlarda gören insan çoktu)

neyse, esas kızdığım noktaya geleyim: isterse bitcoin'in değeri 0.1 dolara insin, ekşi sözlük'te, bitcoin fanatiği kesim daha baskın olmaya devam edecek. bitcoin 0.1 dolara inse bile; bitcoin'in günün birinde 100.000 doları göreceğini savunan entryler, "battınız olm" diyen entrylerden daha çok beğeni alacak. kimi bitcoin'i felsefesi için savunacak, kimi ise hala bitcoin'den zengin olma umudunu sürdürecek. ama altını çiziyorum: bitcoin 0.1 olsa bile, ekşi sözlük'teki "resmi görüş", "bitcoin yeni rekorlara yükselecek" şeklinde olacak.

yani aslında bitcoin'in 100.000 dolara çıkması ile 0.1 dolara düşmesi arasında, ekşi sözlük'teki sesi çok çıkan kesimin perspektifinden bakarak fazla bir fark yok. onlar için farketmiyor. onlar kafalarında 100.000 dolara oturtmuştlar zaten bitcoin'i. bitcoin tarihten silinse bile onların bakış açısını değiştiremezsiniz. geç de olsa bunu anlamış olduğuma seviniyorum.
  • valla sus sus diyorum kendime ama artık patlayacam. amma gerizekalı insan var burada ya. btc için konuşmuyorum sadece, toptan digital asset ler için konuşuyorum:

arkadaşım sen blockchain nedir biliyormusun? yok
    peki kaç tane startup var blockchain temelli teknoloji geliştiren biliyormusun? yok
    bu startuplara yatırım şirketleri, bankalar, fonlar ne kadar paralar basıyor biliyormusun? yok
    bu adamların çözmeye çalıştıkları "sorun"ları biliyormusun? yok

burdan amerikaya 1.000 dolar gönder desem, ne komisyon ödeyeceğinin, kaç günde gideceğinin farkındamısın? gene yok. e göt lalesi, şuan mevcut ripple ve stellar networklerinin bu sorunu tam anlamıyla çözdüğünün ve sadece konunun adaptasyon sürecine kaldığının farkındamısın? heralde değilsin. çünkü hiç bir araştırman, konuyla ilgili bilgin yok ama uğur mumcu'nun dediği gibi fikrin çok. ulan kendi paranı başka bankamatikten çekerken 20 tl komisyon ödüyorsun aptal herif. uyan biraz kafanı kaldır.

fiyatların amk, sikmişim fiyatı 3000 dolarmış 2800 dolarmış 1800 dolarmış, derdiniz kimin para batırıp kimin kazandığı olduğu için işiniz gücünüz fiyat. bu öküzlüğünüz yüzünden zaten bir sikim olmayacak bu ülke. elin suudisi bile bu işe para gömerken "ehe ehe ponzi, sokuyorlar size" kafasında beyin özürlü halen.

bak burada ripple örneğinden başla, diğer blockchain startuplarına da bak kaç para fonlanmış. millet zaten salak milyar dolar paraları gömdü bu işe. keşke sana sorsalardı ya, yazık bak fidelity gibi 7 trilyon dolar fon yöneten, o rothschild, rockefeller ların paralarını tutan fonlar sana sormadan mal gibi bu işe para yatırıyor.

ulan embesil, bak, stellar şuan sana nasıl bir olanak sunuyor biliyormusun? 1.000 tl yi, abd de usd ye çevirilmiş olarak 1 cent bile olmayan maliyetlerle 1 saniyede göndermeni sağlıyor. saniyede 4.000 transaction'ı götünü salllıya sallıya yapıyor ki bu rakamlar çok daha büyüyecek. bak bakalım iş nereden nerelere gelmiş?

hatta domain tabanlı e-posta gönderir gibi para gönderebiliyorsun şuan. stellarx örneğin. nedo*stellarx.com a gönder istediğin kadar xlm, usdt, para saniyesinde bende. yani iban miban tarihe karışacak yakın gelecekte. babana para mı atacaksın? babamvesoyadi*ziraat.com diye gönderecen parayı saniyesinde. (currency nin önemi bile yok, ister stable usd gönder, ister yen, ister bitcoin, ister stellar lumen, anında hesabında)

ayrıca ripple stellar gibi firma ve vakıflar regülasyonlara da uygun. o sabah akşam başlığından çıkmadığın doları basan fed, federal reserve task force diye bir bok kurdu ve bu adamların şuan tek işi hızlı ve ucuz para gönderimi üzerine çalışma yapmak. frtf'un ripple raporu falan da var ama daha kasmayacam onu da siktir git kendin bul oku.

geçen kasım ayında bak tam 12 ay önce grafiğimi çizip 3-5 bin usd arası btc de almaya başlarım demiştim. ama btc değil, "sorun çözen" şirketlerin, vakıfların ürünlerini. alıyorum, almaya da devam edecem. çünkü bugüne kadar "noluyoruz ya" süreci yaşandı. şuan ise teknolojiler ortada ve "adaptasyon süreci"ne girdik. fiyatta umrumda değil, inşallah daha da düşer, uzun süre buralarda ya da daha altında kalır, daha çok nexo, daha çok stellar lumen, daha çok xrp alırım.

bundan 5 sene sonra, floransa'daki babana xrp, xlm göndereceğinde bendeki malı bugünün 100x-200x fiyatına alacaksın ne de olsa. dijital assetler 4-5 trilyon capitale ulaştığında assetlerini nexo da tutacaksın, gelecek o günler.

unutma anan 10 sene önce, "facebook macebook vakit öldürme" diyordu sana, şimdi elinden smartphone u, facebook'u düşürmüyor. sokacaklar o "ponzi" leri ağzınıza rahat olun.

edit:

--- spoiler ---
    blockchain ne amk, ne??? adi uzerinde zincir, yani saadet zinciri. ne sike derman olmus
    --- spoiler ---

aboooooo.... vay anasını ali sami.... köy kahvesinden beter lan bura... aman allahım...

edit2:

buyur sayın kamil

işte bunlar hep ponzi.
hesabın var mı? giriş yap