şükela:  tümü | bugün
 • zamanında tanesi 1 dolar olan karşılığı olmayan paranın 10 bin doları geçmesiyle beraber hissedilen balondur. bırak 10bini, 2 dolar bile etse amk parası yine de balondur bence. bu sanal paraya dünyaca ünlü ekonomistler giydirir, üniversitedeki profesörler zamanında nasıl almadık diye karşı çıkar, diyaneti caiz değil der, papası aforoz etmesine rağmen her geçen gün daha da artmasıdır. sanki eleştiriyle büyüyor pezevenk.
 • malesef reel ekonomiyi vuran balondur.

  normalde sermaye piyasalarında bulunması gereken ve reel ekonomiye sermaye olması gereken 200 milyar dolar, (türkiye'den de 2-3 milyar dolar) şu anda con'un, henri'nin, çinçancun'un, nokomimokoto'nun dijital cüzdanında duruyor.

  bu da ne demek?

  borsanın düşmesi, borsada kendine fon bulamayan sanayicinin kredi çekmek zorunda kalması, ürettiği malın maliyetine kredi faizini de eklemesi, bunun da satın aldığımız ürünlere zam olarak yansıması demek. hatta büyük boyutlu ticari kredilerde türk parası kullanılmadığı için sanayici kredi çekmek istedikçe doların fiyatının zıplaması demek.

  yani, dijital dünyada çakalın biri balonu şişirdikçe, zengin olup kendine porsche alarak küçük götlü, bavul çantalı, topuklu ayakkabılı etiler kızlarını sikme hayali kuran oğlanların ceplerindeki para bitcoin'e akıyor. biz de domatesi, salatalığı pahallıya yiyoruz.

  balon çoktan götümüze girdi, orada şişiyor, haberiniz yok.
 • “bitcoin isn’t a bubble, it’s the pin.”
 • bitcoin'e para vermedim, vermem de, ben beleşten köşeyi dönme peşindeyim. sıfır maliyetle...

  yollarını öğrenmek isteyen suserlar yeşillendirebilir.