şükela:  tümü | bugün soru sor
  • -paramı btc borsasında mı tutmalıyım?
    +öncelikle soruyu biraz açayım. yanlış anladıysam lütfen uyarınız. demek istiyorsunuz ki. ben tl kazanıyorum ve btc almaya karar verdim. gittim x sitesinden tl karşılığı btc aldım. param artık btc/try borsasında. bunun yerine önce try'mi usd'ye çevirip başka bir borsadan btc alsam daha mı iyi olurdu? soru bu doğru mu?

-evet. lütfen devam edin.
    +peki. şimdi burada kritik olan soru şu. paramı tutacağım borsanın değer kazanıyor olması gerekiyor. hacmi yüksek olmalı. örnek verecek olursam. paribu btc/try borsası sunuyor ve hacmi 42m$ civarında bu meblağ büyük bir meblağ değil. kaldı ki ben paramı global piyasada değer kaybeden bir try karşılığında tutmam. bunun yerine doları tercih ederim. ancak kritik nokta sisteme ne kadar güvendiğiniz. eğer ben btc sistemine çok güveniyorum altcoinler de dolara karşı değer kazanacak diyorsanız. o noktada paranızı btc karşılığında değer kazanabilecek bir piyasada tutabilirsiniz mesela eth/btc. burada (mevcut şartlarda btc'nin usd karşısında değer kazandığı varsayılmıştır)etc dolar karşısında değer kazandığında btc karşısında değerlenmese bile kazanırsınız. örnek olarak x dolar karşılığı olan y miktar eth alıp etc/btc piyasasına koydunuz. eth de btc de 1 ay sonra %10 değerlendi ve sizin etc niz karşılığı aynı miktar btc var. bu da aslında paranızın karşılığı olan btc kadar kar ettiğiniz anlamına gelir. yani ha btc piyasası ha usd piyasası değişen bir şey yok. aslında bir risk paylaşımı yaptınız. bence bu piyasaları ilerleyen zamanda tercih edebilirsiniz. şu an için usd en mantıklısı

-önerdiğiniz borsa hangisidir?
    +btc'den hard forkla ayrılan 2 ürü bch ve btg için kesinlikle btc piyasası kullanın ki zararınız minimize olsun. ikisi de belli kişilerin elinde bulunan altcoinlerdir. bu iki altcoin için usd piyasası riskli. onun dışındakiler için usd daha makul olacaktır.

-başka bir tavsiyeniz var mı?
    +özellikle altcoinlerinizin karşılığı mutlaka usd yahut en kötü btc olsun. ilerleyen zamanlarda eth iyi bir alternatif olacak.
    teşekkür ederim.
  • her kripto para birimini farklı bir şirket gibi görebilirsiniz. talep ve yatırım arttıkça değer kazanır.
  • (bkz: bitexmar)