şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin'i bilmem ama tl kesinlikle caiz değildir, alın terimle kazandığım biriktirdiğim para 15 senede 5 kat değersizleşti. tl = büyük kumar.
 • diyanet işleri başkanlığı konuyla alakalı caiz değildir demiştir. tam açıklama ise şöyle:

  "para, devletçe basılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı kağıt ya da metal nesnedir. sanal para ise, arkasında herhangi merkezi bir finans kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkân tanıyan ve kullanıcı için özel olarak kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

  bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. sanal paralar, her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finans kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. ayrıca değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım ve satımını yapmak şu anda dinen uygun değildir"

  özü şu: devlete vergini verirsen yasal. altına dayalı para değeri zaten yamuldu gitti bir süre önce. artık öyle değil o işler.
  dini kurumlar her zaman devlet üzerinde otorite sahibi olmuşlardır. bundan ötürü de böyle bir cevap verildiğine inanıyorum.
  hem allah istemese bitcoin değeri bu kadar artmazdı. bırak allah'ın dediği olsun. kaderinizde ne yazılıysa o olsun değil mi güzel kardeşim? :)