şükela:  tümü | bugün
 • apple geçen sene yaklaşık 100 milyar dolar ciro ve 25 milyar dolar kar açıkladı. şirketin kasasında total 240 milyar dolar nakit para var. şirketin şu an işlem görmekte olan hissesinin fiyatı 171 dolar. totalde ise apple'ın 800 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. şirket her sene yeni ürün üretiyor, katma değer üretiyor, yeni teknolojiler, ürünler geliştiriyor ve satışlarını arttırmaya devam ediyor. şirketin hisse fiyatı 2013'te 50 dolardı şu an ise tekrar söyleyeyim 171 dolar.

  bitcoin herhangi bir şirket değil. herhangi bir katma değer üretimi yok geleceğin parası olacağı söyleniyor ama o gelecek bir türlü gelmiyor. dolaşımda 17 milyon civarı bitcoin var tanesi 12000 dolardan 204 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. bitcoin bu sene bir şey üretmedi. seneye de bir şey üretmeyecek. bitcoin'in kasasında 200 milyar dolar nakit de yok çünkü ortada reel bir şey yok. bitcoin 2013'te 20 dolardı şu an 12.000 dolar. ciddi ciddi 1 bitcoin sahibi olmak için arabanızı satmanız gerekiyor. bitcoin'in fiyatı 50.000 dolar olursa dünyanın en değerli şirketi olan apple'ı geçmiş olacak. ve sizi ciddi ciddi bitcoin fiyatlarında balon olmadığına inandırmaya çalışan kişiler var.

  yukarıda anlattım tercih sizin. size tek tavsiyem var aklınızı başınıza alın zor emeklerle kazanıp elde ettiğiniz birikimlerinizi çar çur etmeyin. yarın bir gün apple yine olacak ve sen apple hissesi aldığında bunun bir karşılığı olduğunu, şirket kar etmeye devam edeceği için aldığın o hissenin bir katma değer ürettiğini ve karşılığının olacağını bileceksin. bitcoin'de ise kar edebilmenin tek yolu var, aldığın bitcoini o fiyattan daha yükseğe satabileceğin bir gerizekalı bulmak. işte uyardığım nokta tam olarak bu umarım zincirin en sonundaki gerizekalı siz olmazsınız.

  ama blockchain teknolojisi yeaa diyecekler işin peşin not: bu entry'de anlatılan şey blockcahin'in kötü bir teknoloji olduğu değil bitcoin fiyatının balon olduğudur. dünyada blockchain harici ne teknolojiler üreten şirketler var ama ben hiçbirinin fiyatının 5 senede 600 katına çıktığını duymadım görmedim. işte biz buna kısaca balon diyoruz.
 • balon olmayandır. arzdır taleptir ama balon değildir. herhangi bir şeyin fiyatını balon görenlerin okumalarını ısrarla tavsiye ettiğim güzide bir ekşi sözlük girisi:

  at yarrağı borsası
 • bitcoin , rezanın üzerine imza attığı peçetedir .
 • bitcoin'in hakettiği fiyat şu an 3000$, fazlası değil. bitcoin'in şu son dönem yatırımcılarının hepsinin amacı aldıkları fiyatın üstüne bitcoin satmak, bu açıkcası tamamen bir ponzi sistemine benziyor. bitcoin'in mevcut fiyatını haketmesi için ben ev, araba alırken 3. parti borsalar aracılığıyla bitcoin bozmakla uğraşmak yerine direkt bitcoinle alabilmeliyim. işte burada devreye bitcoin'in fiat money olması giriyor.

  bitcoin asla fiat money olamaz çünkü, dünyada alınan her ekmeği, her kahveyi milyon tane bitcoin node'unda tutmak çılgınlık ve zaten mevcut disk kapasiteleri ile mümkün değil.

  bu aslında bir tradeoff, bir kripto-paranın fiat money olması için dağıtıklığından vazgeçmesi lazım. ancak en öne çıkan özelliği dağıtıklık olan bir paranın bundan vazgeçme gibi bir şansı da yok. bitcoin 2014'e kadar, insanların birbirlerine hızlıca para gönderebildiği, çeşitli online hizmetler satın alabildiği bir şeyken, son yıllarda "0.1 bitcoin alayım ilerde 1 milyon dolar olacak zengin olacağım" diyen tiplerle dolduğu için fiyat git gide mining zorlaşmasıyla da şişti de şişti.
 • parasını emtia'ya yatıran insanların genelde tek beklentisi vardır enflasyon ortamında paralarının değerini korumak ve enflasyonun üzerinde bir getiri elde etmek.

  ben bugüne kadar altın, petrol alalım seneye fiyatı 100.000 dolar ondan sonra da 1 milyon dolar olacakmış diyen birini görmedim.

  bitcoin alan herkes ise milyoner olacak bir kaç seneye. bu milyonlar nereden nasıl gelecek dünyada milyonlarca milyoner nasıl yaratılacak tam olarak nereden çıkacak bu para sorgulayan yok.

  kaldı ki en büyük balonlardan biri olan altın ons'un yükselişi bile 200 dolarlardan başladı 10 senede 1900 dolarda sona erdi. şu an patlamış hali 1200 dolarda seyrediyor.

  bitcoin 5 senede 600 katına çıktı ve ortada balon yok diyorsa bir kişi bu piyasada sağlam bir tokat yemeye mahkumdur.

  o tokatın geleceği günü bekleyin.
 • para birimi ile hisse senedi arasındaki farkı anlayamayanların yorum yapmaması gereken para birimidir. aynı kafayla , ben 100 doları matbaada 1'tl ye bastırabiliyorum demek 100 dolarlık banknotun değeri 1tl'dir de diyebilir.

  bitcoin kullanıldığında dünya üzerindeki ideal para birimi olacaktır. fiyatının hızla yükselmesi ise kripto paraların öneminin belirli çevrelerce anlaşılmış olmasıdır. zaten standart sokaktaki insan şuan pek bitcoin alamıyor, siz bitcoinin fiyatını bir de tabana yayıldığında düşünün derim.
 • para birimi ile hisse senedinin farkını çok iyi anlayanların yorum yaptığı gerçektir.

  lan siz hiç bir gün euro bugün %10 değer kazandı dolar önce %20 değer kaybetti sonra günü %15 değer kazanarak kapattı diye bir habere rastladınız mı?

  velev ki bitcoin geleceğin para birimi ee? sonuç? dolar da bugünün para birimi dolar her gün %10 değer mi kazanıyor?

  balonların ve yükseliş trendinin karakteristik özelliğidir, rüya hiç bitmeyecekmiş gibi gelir, sonsuza kadar yükselecektir o aldığınız şey her ne ise.

  ama bir gün acı bir şekilde rüyadan uyanırsınız. iyi uykular.
 • uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, terörist finansman ve diğer anti-sosyal faaliyetlerde takip edilemediği ve merkezi olmadığı için (merkez tüm dünya sabit bir ülke veya şehir değil) asla değeri geçmeyecektir ve çok daha artacaktır. bazı komplo teorisyenleri bitcoinin cia tarafından icat edildiğini iddia etse de cia de dünya genelinde en büyük kara para yöneticisi zaten.
 • pek kafam basmaz bu işlere, iki taraf da haklı gibi..
  yzılanları okuyunca aklıma şey geldi, filmlerde profesyonel dövüşte mafya vardır ya hani, genç yetenek bir boksörün üzerine oynarlar oynarlar efsane yaparlar, bahisler onun üzerine yığılır yığılır boksörün kendi dahil herkes bir şey sanar ama bir gün gelir bakmışsın o dev boksör bir anda yerde, ona para yatıran herkes soyulmuş.

  bu dünyada amerika israil ve ingilterenin istemediği kontol etmedği onaylamadığı hiç bir şey olmaz. ingiltere ab ye girdi de para birliğine girmedi, zaten ab den de çıkıyor..

  neyse bu üçlü, ekonomilerine, para birimine çomak sokacak bir şeye ne izin verirler ne göz yumarlar..

  bitcoin bir projedir, neyin projesi bilemem ama gün gelir aza tamah edip çıkanlar o az ama tatlı karlarını yerken,ama sistemde kalacağım diye inat edenlerin bir kısmı tepetaklak olacaktır..

  emtia alan garajını petrolle doldurmuyor ama ortada bir petrol var, onun bir çıkarılış maliyeti bir tüketimi var. zart diye inip zort diye çıkmaz, bir adabı var..
  bitcoin de ne var? arz, talep..miş, peh.
  arz talep o kadar çabuk yön değiştirebilir ki, aklın durur.
 • boş insanların boş yorum yaptığı başlıktır. kendi kafalarındaki küçük dünyalarındaki hesaplamalarla bitcoin'e veya blockchain'e savaş açarlar.

  oturup burada tek tek açıklamaya yapmayacağım, lakin bir analoji yapmak istiyorum. hani adam diyor ya madem dünya dönüyor neden zıpladığımda ayağımın altından kaymıyor? bunu diyen adama sen dünyayla beraber döndüğünü, newton'u vs anlatamazsın ya, bu sığırlara da bitcoin ve blockchain'i anlatamazsın.

  he balon anam balon. televizyon da balondu, internet de balondu, renkli ekranlı telefonlar, mobil internet hepsi balondu. kim tv izleyecekti? kim mobil app'lere para verecekti dimi?

  bunların dedeleri de hattatlar varken matbaaya ne gerek var diyorlardı. azalarak bitmek yerine artarak çoğalıyorsunuz.