şükela:  tümü | bugün
  • bugün bir sitede okuduğum üzere ülkemizde henüz resmi olarak tanınmayan bitcoin'in marka olarak tescil ettirilmeye çalışılmasının acaba diğer ülkelerde de benzer bir uygulaması var mıdır?

    aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm sektörlerde bitcoin marka olarak kayıt ettirilmeye çalışılmış. türk patent ve marka kurumunda yapılan bu başvurular yaklaşık 4-5 yıl önce başlamış. öyle ki başvuru sahipleri logo bile aramamış, müthiş bir zeka (:

    buraya kadar aslında her şey normal gibi, klasik tatlısu kurnazlığı. fakat anormal olan bir durum var o da şu. bir banka da bitcoin için patent ve marka başvurusunda bulunmuş. hani şu ödeme merkezleri olan banka var ya, maçlara girerken kullandığımız, o banka işte.

    türk patent ve marka kurumunun sorgulama ekranı herkese açık, aslında bu gizli bir durum değil yani, giren herkes bu sorguyu yapabilir. peki bu bankanın yaptığı bu işlemden sonra yakında bitcoin satmaya da başlarlar mı, ne dersiniz. peşinden bitcoin hesabı da açarlar mı mesela (: http://online.tpe.gov.tr/…arch/pub/trademark_search
  • daha ilginç olanı, “koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, giysiler, baş giysileri” üretiminde markayı kullanmak için başvuran kişilerin tescili talebi kabul edilmesi" ne günlere kaldık.

    kaynak şurası