şükela:  tümü | bugün
  • altın, 5000 yıl öncenin en değerli maddelerinden biri ve şu anda hiçbir işlevi olmamasına rağmen sırf rezervleri sınırlı olmasından dolayı değerli.

bitcoin ise hala önemli bir işleve sahip olamamasına rağmen, tıpkı altın gibi pek işlevi olmamasına rağmen değerli. dolayısı ile bitcoine dijital altın demek yanlış olmayacaktır.

peki altının değeri neden yıllardır düşmek yerine yükseliyor? altının petrol gibi bir işlevi var mı? yok ama şu alttaki entry'de altının nasıl değerlendiğini görün isterim. sırf bu mantıkla bile bitcoin'in önü açıktır, kendi borsasını yaratmıştır artık. insanların yatırım aracı olmuştur.

(bkz: #73341216)
  • (bkz: ekonomi)
    altının fiyatı her geçen yıl yavaş yavaş yükselir, zira dünyanın her yerinde enflasyonla fiyatlar yükselir, paralar değer kaybeder. örneğin 60, 70 sene önce benzinin galonunun 35 sent civarında idi, şimdi bunun 100 katı. bir şeyin sayısının limitli olması onu değerli yapmaz, insanların ona değer vermesi değerli yapar.

zira bitcoine şu sıralar insanlar belli bir değer veriyor, birbirlerine alıp satıyorlar. bu ne kadar daha böyle gider bilinmez, zira bitcoin piyasası tamamen, "bir sonrakine daha pahalıya satmak" üzerine kurulu. normal bir borsa kağıdı gibi kullanıyor insanlar, ancak pek haklı değiller, zira şirketlerin gelecekleri aldıkları kararlar ve yaptıkları seçimler tarafından belirlenirken, bitcoin tamamen spekülasyon (bkz: pump dump) üzerinden ilerliyor.
  • ornel verim 135 gram altinim vardi. haziranla kasim arasi 1500lira artti. kasim 21 de altinlari bozdurdum 19000tllik bitcoin aldim 32.000di bitcoin btcturkte. suan yatirdigim 19000tl para 36-37000 civarinda.
  • birini yastığının altına koyar huzurla uyursun, diğeri ise uykularını kaçırabilir.

not: geleceği kaçıran adam.
  • (bkz: #73341216) şu entrideki hesabı (elbetteki ütopik olur ama) bitcoin için yaparsak sonuç; 861829406111 tl yapıyor*
  • amerikalıların yüzde 92'sinin borsada kağıdı varken türklerin sadece yüzde 8'inin var. borsa için "yeaa herkes batıyormuş" diyen mal gidip bitcoin alıyor. bitcoin borsadan kat be kat riskli. borsa aslında riskli değil ama bizim millet kumar oynayıp kısa yoldan zengin olma derdinde. adam bir kağıda basıyor 100 bin tl sonra zarar edince cart diye satıyor hoop başka kağıda. kumar oynuyor pezevenk, borsa oynanamaz yiğidim, borsa yatırım aracıdır. ağzına emzik verilince de ağlıyorlar. altına yatırım apayrı bir şey, bitcoinle de borsayla da alakası yok. fakat altını alıp yastığının altında 10 yıl saklayan biri borsadan sağlam bir kağıt alıp 10 yıl saklasaydı şimdi trilyonerdi. size 10'larca kağıt sayabilirim. neyse ytd.
  • bir gün bütün teknolojinin çöktüğünü, hadi çökmese bile teknolojiden kopmaya karar veren bir toplum düşünün. bitcoin böyle bir toplumda hiçbir işe yaramayacaktır, hatta teknolojiden bihaber olan gelecek nesiller bitcoine mitoloji muamelesi yapacaktır. ama altın her türlü bir değere sahip olacaktır. ben sahsen bilgisayarımızdaki ıntel işlemcinin dahi bizi kayıt altına aldığı teknoloji dünyasında tamamen dijitale dayalı bir ekonomi fikrinden pek hoşlanmıyorum. ha diyebilirsiniz ki banka hesabın takip edilemez mi? edilir elbet ama tamamen bir para birimi benim için iyi bir distopyanın mazotudur.
  • geçmişte parayı oluşturan madenciler iken günümüzde bankacılardır. bu durum kriptoparalar ile parayı oluşturanlar bilgisayarlar yani işlem güçleri olabilir. bu göz ile bakıldığında devrimsel bir icat olarak düşünülebilir, kriptoparalar. onun için bu versusta altın para v1 ise bitcoin para v3 denilebilir. ancak şu anda henüz ticarette kullanılabilecek niteliğe ve yasallığa ulaşmadığı için belki para v3 beta demek daha doğru olabilir.