şükela:  tümü | bugün
  • prof. dr. güngör uras

surada yazdigi yazidan anlasilacagi uzere bitcoini anlamaya calisirken beyni yanmis saygideger hocamizin.

yazidan beyin yakan kisimlar:

1) sistemin sorumlusu kim, merkezi nerede, hesaplarını kim denetliyor, paralar nereye gidiyor belli değil.
    2) bitpara sistemi kurulduğunda havuza belli miktarda sanal para konuldu. sistem yönetimi (kimler ise) zaman zaman internet aracılığı ile çok zor bilgisayar bilmeceleri-sistem soruları yayınlıyor. bunları çözenlere ödül olarak bitpara veriliyor.
    3) yeni bitpara’ların dolaşıma girebilmesi için 16 haneli bir şifreyi çözmek gerekiyor. bunu çözmek profesyonel bilgi ve teknik donanım gerektiriyor. şifreyi çözen kişi 12,5 adet bitpara kazanıyor. şifre ile uğraşamayanlar günlük fiyat ile internetten bitpara satan sitelerden para ile satın alıyor.
    4) yabancı dil ve hatta türkçe sitelerde (internette türkçe siteler var) bolca “gel-gel” var ama tek bir sorumlunun adı ve adresi görünmüyor. bermuda ofisi diye bir ofisin 3 sorumlusunun adı internette dolanıyor. bunların ikisi rusya, biri finlandiya doğumlu genç adam. (benim notum: ne diyor la bu prof burada?)
  • yahu araştırma yapmayı çok severim, bir çok konuyu da kendi çabalarımla öğrenmişimdir. ama bu bitcoin denen dalgayı kesinlikle anlayamıyorum. bana yandaş olmuş profesördür.
  • (bkz: bitcoin'i anlayamayanlar derneği)

biri bize tane tane anlatsın amk ya.
  • aslında basit bir sistem demeyi çok isterdim ama değil * lakin işin içine girince ister istemez öğreniyorsunuz. önce bana da karışık geldi ama sonra alıştım, alt coin vs derken kendimi bittrex'ten çıkmıyor olarak buldum.