şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön not : başlık "tüm kripto para birimlerinin toplamda dünya enerji tüketimini arttırması" olacaktı - sığmadı. bitcoin'i tek başına günah keçisi yapmıyorum.

  evet, gelelim konumuza :

  şu anda harıl harıl "para madenciliği" yapan kişiler, kuruluşlar kurdukları tesislerde üretim yapan cihazlar ve soğutmalar için dünya elektrik tüketimin %0,15'ini harcamaya başlamışlar. şu anda bu yıllık 32.56 terawatt tüketim demek ve sırbistan'ın ülke olarak tüketimine eşit.

  https://digiconomist.net/…itcoin-energy-consumption

  kripto paralara olan ilgi ve talep arttıkça bu harcama kaçınılmaz olarak aratacak (whatsapp'taki gün teyzeleri gruplarında bile insanlar bitcoin soruyorlar) ve işin acı tarafı pek çoğu fonksiyonel olarak bir yere ulaşmayacak olan bu paralar ponzi tipi finansman yöntemi olarak kullanılıp insanları mağdur edecek.

  hem kıt kaynakları kullanıp doğayı kirlet, dünyayı ısıt, neticede de insanlara mutluluk bile verme, çok kötü bir salgının ortasındayız. sonumuz hayrolsun.
 • çözüm 'iota'...
 • proof of stake yöntemiyle çözülebilecek sorun.
 • bitcoin'i ponzi tipi yapılanma olarak görülmesi bu tür eleştirilere sebep olmaktadır.

  yenilebilir enerji kullandığını iddia etse de google'da çok çok ciddi bir enerji sarfetmekte onu da kullanmayalım o zaman. ya da facebook bir işe yaramadığı gibi tükettiği enerji yetmezmiş gibi zamanımızı da tüketiyor ne yapalım yasaklayalım mı?

  bence; bitcoin'in kendisi yeni bir çağın başlangıcıdır. daha doğrusu altındaki blockchain mantığı yeni bir çağın başlangıcıdır.
  zamanında buğday verip elma alırken , saman verip sepet alırken adamın teki altını çıkarıyor. millet o zaman demiştir o ne aq diye. daha sonra altın verip altın alırken adamın teki doları çıkarıyor o zaman da demiştir kesin bu ne aq arkasında "amerikan merkez bankasındaki bilmem ne kadar altına denktir" yazsa da bu ne la kagıt demişlerdir. şimdi aynı şekilde temkinli insanlar yine bu ne diyorlar. bence iyi araştırıp öyle karar vermek gerekiyor.

  düzeltme: üslûp.
 • çözüm önceden basılmış ne bok yediği belli olmayan para birimleri değildir. uzak durun bu tip ahmet mehmetin kontrolü altındaki sanal para birimlerinden.
 • gayet yerinde bir analiz olmakla birlikte, türk insanının eleştiri kaldıramaması nedeniyle tepki toplamaktadır.

  sonuç olarak bu ne idüğü belirsiz para birimi eleştirildiğinde görüldüğü gibi direkt olarak google gibi bir hizmet deviyle, bitcoin gibi bir para aklama makinesini karşılaştırıp "o zaman gugıl'ı da gapatın amk" mantalitesiyle karşı karşıya kalıyoruz.

  anlıyoruz gardaş, block chain harika bir şey. ama şimdi diyelim ki türkiye'nin en büyük dolandırıcısı yakalandı, mal varlıklarına el konuldu, haksız yollarla elde ettiği kazançların hesabına çalışılıyor. bu adam parasının yarısını bitcoin'e ya da böyle bir şeye yatırmış olsa ne olacak?

  adamın dışında hiç kimse öyle bir para olup olmayacağını bilmeyecek.

  bitcoin; dolandırıcılığın, kara para aklamanın, kirli işler için ödeme yapmanın en güvenli yoludur. haklı ve doğru bir nedenle ortaya çıkmış olması bunu engellemiyor.

  şu holigan tavırlarınızdan vazgeçin iki dakika be amk. uyanın.

  evet, bitcoin çiftçileri dünyanın amına koyuyorlar. bir sizin emisyonlarınız eksikti atmosferde amk.