şükela:  tümü | bugün
239 entry daha
  • tanım, bitcoinin karşılığı vardır, bu karşılık bizzat ortaya attığı teknolojidir, fikirdir, özgürlükçü yapıdır, sahibi olmayan bir para biriminin mümkün olduğudur, bir ülkenin değil herkesin talep ettikçe kendi değerini bulacak bir paranın mümkün oluşudur.

ben özetle kıraathane diliyle anlatayım güzel kardeşim;
    1- bitcoin 2008 abd krizinden sonra bir manifesto olarak çıktı ve dedi ki kardeşim babanızın tarlası misali verdiniz önüne bastınız sınırsız kağıt dolarları ve ekonomisinin anasını ağlatıyorsunuz. para sınırlı sayıda olmalı, hatta en başından da toplam arz miktarı deklere edilmeli belli olmalı.
    2- dünyanın bütün transfer işlerini bağlamışsınız üç beş para baronun eline, bizi sikip duruyorlar. paypal, visa master vb vb...ben aliden veliye para yollamak için bu baronlara artık domalmak zorunda değilim, bunun bir yolu olmalı. bu yolu da teknoloji bize sağlıyor, yazılımın özü peer to peer, kişiden kişiye kodlanmış, belli bir merkezi ve sahabı olmayan dağıtık bir sistem olsun ve çok çok ucuza insanlar kendi aralarında para transferini yapsın.
    3- bitcoin dediki bıktım sizin ticari kısıt ve sınırlarınızdan, ben istersem paramı amerikadan fizana 3-5 dakkada yollamalıyım, bunun için hiç bir engele takılmamak, kimseye domalmak hesap vermek zorunda değilim ama yaptığım bütün transferleri de kilitleyip, şeffaf bir şekilde takibini isteyenin yapacağı şekilde de kodluyorum. ben gizli saklı bir iş de yapmıyorum. sadece cüzdan sahibinin özel bilgilerini saklıyorum dedi.
    4-bitcoin dedi ki x birinin yazdığı algoritma maliyeti kağıt para basma maliyetinin kat kat kat altında. bitcoin üretim maliyeti de ortada, darphane maliyeti de.
    5- abd dolarının karşılığı ekonomisidir evet, bitcoinin karşılığı da teknolojisi, güvenirliği, kopyalanamazlığı, tranfer hızı, merkeziyetçi değil, merkeziyetsiz oluşudur.
    6- bitcoinin sahibi bir ülke değil, bütün dünyadır.
    7- gün gelecek bütün ülkeler darphaneye bağlı olmayan, kodlardan oluşan dijital paraya geçecek, bunu bir kaşif rüyasında görüp sabah hayata geçirmedi. bu bitcoinin başarısıdır.
    8- 10 senedir bitcoin çöptür diyip duruyorsunuz da, anasını satayım yıllar geçtikçe daha çok insan tarafından yatırım alan, kabullenilen, market hacmi sürekli büyüyen bir para. bu nasıl çöp ?????
  • elinde tuttuğun renkli kağıtların da karşılığı yok ama sen bilirsin.

(bkz: para)
  • bitcoin copmus, karşılığı yokmuş bunlar iyi hoş şeyler de bana ne? piyasa yapıcılar buna bakmıyor, satılıyor mu? evet, bitti. insanlarin amaci dünyayı değiştirmek değil, para yapmak. bitcoin olur, doge coin olur, hisse senedi olur, fark etmez. alıcısının olması yeterli değerli olması icin.
  • kredi kartının da bir karşılığı yok 10 gramlık plastik ama karşığında ev bile alabiliyorsun
  • altının karşılığı var mı?
  • birileri ona bir değer yüklediği sürece paranın karşılığı vardır, bitcoin kullanarak birşeyler satın alabiliyorsanız ya da başka bir para birimi ya da altına dönüştürebiliyorsanız o da bir paradır. altın, sayısal para ya da kağıt para fark etmez. tüm banknotlar kağıttır neticede ona değer kazandıran unsurlar farklıdır. bitcoin merkez bankaları sisteminin kontrolü dışında bir para birimi olduğundan doğal olarak müesses nizamı tehdit ediyor, en basit haliyle master, visa gibi elektronik alışveriş sistemleri de bankalar piyasasına bağlı elektronik paradır ama kimseyi rahatsız etmiyor.
  • bitcoin konusunda nötr bir pozisyondayım. bence bir para birimi değil, bir emtia. evet değeri tamamen psikolojik ama insanlar yatırım yapmaya devam ettiği sürece konvertıbl bir emtia olmaya devam edecek.

fakat her bitcoin tartışmasında savunucularının “elinizdeki kağıt paranın da bir karşılığı yok” argümanını sunmaları tam bir komedi.

bakın bitcoin’in olumlu yanlarını anlatın, argümanlarınızı sunun ama insanları yanlış yönlendirmeyin. rezerv paralar için konuşuyorum, çatır çatır karşılıkları vardır, en basit anlatımla arkalarında dünyanın en güçlü devlet ve ekonomiler vardır. elinizde rezerv para yoksa arabanıza koyacağınız benzin bile ülkeye girmez.

ha, felaket senaryolarından bahsedecekseniz dünya, rezerv paraların karşılığının kalmadığı bir yıkım durumuyla karşılaşırsa emin olun evde zulaladığınız altının, oturduğunuz evin, altınızdaki arabanın da bir değeri kalmaz.

edit: hala başlığın altına “doların karşılığı yok” yazanlar var, sayıyla mı veriyorlar sizi? arkadaş, derin ekonomi bilgisine gerek yok, hiç mi temel iktisat ya da ekonomi dersi almadınız? bitcoin’in değeri bile dolarla belirlenirken, alım satımı bile dolarla yapılırken siz neyin kafasındasınız?

altın standardı uygulamasının kalkmış olması doların veya diğer rezerv paraların altın çıpasının olmaması bu paraların karşılığı olmadığı anlamına gelmez, paranın karşılığını piyasa belirler. elinizde rezerv para yoksa hiçbir şey satın alamazsanız, dünyanın bütün ticareti rezerv paralarla dönüyor.
  • 2010 yılında dolar en yüksek 1.60 tl yi görmüş. şimdi 6.85 lira. senin maaşın birikimin cebinden resmen çalınmış çalınmaya devam ediyor. senin bütün emeğini hayatını koyduğun sistemin çok karşılığı var sanki. bitcoin 2010 da ilk değerlenmeye başlandığında 0.0008 dolar imiş. şimdi 9000 dolar. al sana karşılık.
  • yanlış tanımlanmış tespit. burada ölümüne savunanlar tabii ki bu sanal değere para yatırdılar anlıyorum da. altının neden binlerce yıldır kabul gördüğünü biliyoruz. kimyasal kararlılık, fiziksel özellikler. para için ise tercih sebebi ülkelerin durumları. niye amerikan doları. güçlü ülke, sanayisi iyi, dünyada söz sahibi vs vs. bitcoine geldiğimize ise neden bitcoin sorusunun cevabını bulamıyorum. neden etherium, litecoin, ripple değil de bitcoin.
  • bitcoin'in karşılığı (senin kastettiğin anlamda karşılığı) tether'dir.

1 tether = 1 usd'dir.

şimdi git pozisyonunu büyüt ve zararından dönmek için candle stick tanrısına yalvar.
47 entry daha