şükela:  tümü | bugün
  • karşılığı olmayan bir menkul değer aynen kara delik gibidir. piyasada karşılığı olan şeyleri yutar. nisan 2011'de bitcoin'in değeri 1 dolardı. bugün kaç dolar olmuş bir bakın. büyük bir söğüşleme olacak. karşılıksız olan karşılığı olanları yutacak. bu işten sonuç olarak tüketici ve küçük birikimleri olanlar zarar görecek.
  • bitcoin'i akşam olmadan 7 dolar seviyesine düşürecek tespit. allah'ım üstümü başımı yırtıyorum şu an.
  • türk lirasının karşılığı var sanan yazar beyanı. zamanında bir milyon kat değer kaybetti de hangi karşılık toparladı değerini? anca başbakana yazarkasa fırlatır 6 sıfır atarsınız.
  • amerika'nın dolar miktarı kadar altın rezerv etmesinin yani "gold standart" olayını 1970'lerde bıraktığından haberi olamayan kişi tespiti. bitcoin de altın gibi sınırlı bir kaynak olarak gösterilebilir, çünkü yapısı gereği sadece 21 milyon adet üretilebilir ve şu an 16 milyonu piyasada bulunuyor.
  • (bkz: bilale anlatır gibi anlatmak)

karşılığı vardır. tl ile satın aldıysanız karşılığı tl'dir dolar ile satın aldıysanız karşılığı dolar'dır.

bitcoin'in ne olduğunu halen bilyenler için geliyor (bkz: #70944645)
  • yarın öbür gün banka ya gidip milyar dolarım var çekmek istiyorum derseniz müdür size masa altından nah çeker, işte o nah dolar'ın sanal bir para olduğunun kanıtıdır. 1970 ten beri de bu böyledir, 1970 ten önce dolar karşılığında tutulan altın vardır, amerikan merkez bankasına gidip al dolarını ver ulan teminat tuttuğunuz altınları dediğinizde yine aynı nahı (amerika da ortaparmağa tekabül eder) gözlemleyebilirsiniz. dolar sanaldır ve para babaları her evde bir darphane olmasını istemezler, bitcoin'i dinen uygun değildir diyen diyanet işlerinin dolara da dinen uygun değil demesi gerekir, çünkü dünyada dolar ile ilgili olmayan bir acı yaşanmıyor.
  • günümüzde amerikan dolarının karşılığı ekonomisi ve ordusuyla amerikan devletidir.
    günü geldiğinde bitcoin'inizin geçerliliğini savunacak bir ordu bulabilirseniz dolar = bitcoin iddiasında bulunabilirsiniz.
  • sevgili genşler;
    eskiler para kelimesi yerine gayme derlerdi. bu laf kaime den geliyordu. nedir kaime "yerine geçen" manasında kullanılan bir kelime. altın ve gümüş liralardan kağıt paraya geçişte, paraların üzerinde yazarmış, şu kadar altın yerine geçer mealinde. üzerinde "bu kağıdın sahibine sarayda şu kadar altın verilir gibi" bir şey yazarmış. sen bu kağıdı alırken şunu bilirdin "ben bunu saraya götürsem padişah bana altınımı verir" işte o kağıdı, değerli yapan bu güvendir.

üstteki arkadaş kısaca demiş paranın karşılığı zaten o ülkeye duyulan güvendir diye. bitcoinin arkasında ne var kim var bunu bilmeden, gelip de savunmayın. daha kim çıkarmış onun bile hikayesi net değilken çok güvenli demek geri zekalılıktır. sen riski alırsın kazanırsın bir şey diyemem ama dolardan farkı yok dersen siktir git derim.