şükela:  tümü | bugün
  • ben değil avrupa merkez bankası başkanı lagarde diyor... gerçi bende diyorum ama "geleceğin parası bitcoin abii" diyenlerden linç yiyoruz.

bir kere bitcoin'in dayandırıldığı bir varlık olsa, merkez bankaları alır... şunu bile akıl etsek bitcoine bakış açınız değişecek. yani bu merkez bankaları altın alıyor, döviz alıyor neden bitcoin almıyor, doğru siz büyük resmi daha iyi görüyorsunuz :)

eleştirilerim bitcoini yatırım olarak gören kişilere... yoksa traderler girer çıkar, kârını alır, stop olur işini halleder gider... ama bitcoini ciddi ciddi yatırım olarak gören insanlar var... bu gibi kişileri gördüğümüzde insan çiftlikbank türevlerine hiç şaşırmıyor.

son olarak bitcoin yükselse de, düşse de bu bitcoin'in spekülatif bir varlık olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

kaynak:
    https://www.ntv.com.tr/…acak,-tdldlmdhkevjidhealj7w

edit: bir arkadaş bitcoinin altından hiçbir farkı yok. ikisi de hiç bir dayanağa dayanmıyor demiş... altın, emektir... altını çıkarmak için milyonlarca dolarlık yatırım gerekiyor, iş makineleri - personel - emek vs... yani ortada dayanılan bir şey var. nasıl yok? değerli bir maden yani. kömürün nasıl değeri varsa, altının da var... kömürün değeri nasıl enerji kullanımı ile arz-talep'e göre belirleniyorsa; altın da ziynet eşyası, insanlık tarihi boyunca arz-talepe göre fiyatlanan değerli bir maden.

bitcoin sanal.
  • (bkz: bütün finansal araçların spekülatif varlıklar olması)
  • spekülasyonu kendisi yapamayınca sıkıntı olmuştur
  • bitcoin altından bile değerli

10 milyon doları 2 dakikada ugandadaki bir köye, şak diyor atıyorsun.

9 trilyon doları da geçecek.

er geç anlayacaksınız.
  • basligi acan yazarin mantigiyla, altin'in dayandirildigi baska bir varlik oldugunu ogrenmeme sebep olan basliktir. oyle demis yani... bitcoin bir varliga dayansa merkez bankalari alirdi demis sonra da merkez bankalari altin aliyor demis.

altin'in degeri, arzindaki limitten ve talepten geliyor. bitcoinin bu temelde altindan hicbir farki yok. her ikisi de birer varlik. bitcoin'in altin gibi dunya uzerinde genel kabul gormesi icin biraz zaman gecmesi gerekecek. bunun icin borsalarin, bankalar dahil finansal kuruluslarin ve en onemlisi devletlerin bakis acisinin degismesi gerek.
  • ulan biz türküz çakal, cebimizde dünyanın en spekülatif parasını taşıyoruz zaten. oradan amerikan başkanı tweet atıyor burada ayçiçek yağı fiyatları fırlıyor, öyle bir şey var bizim cüzdanlarda. bize koymaz.
  • son defa bitcoin hakkında yazıyorum. bitcoin (bkz: anarko kapitalizm) ideolojisinin takipçisi bir kişi veya grup tarafından geliştirilmiştir. satoshi dediğiniz adamın/adamların kimliğinin gizli olması ve anonim forumlarda bu işleri yürütmelerinin sebebi mevcut dünya düzeni için tehdit oluşturan insanlar, bir anlamda siber/finansal teröristler olmalarıdır.

anarko kapitalizmin hedefini gerçekleşmesi için 1) devletlerin/ finans kuruluşlarının kontrol edemeyeceği 2) tamamen anonim şekilde kullanılabilen ve takip edilemeyen 3) kriptoloji yolu ile korunan ve güvenliği sorgulanamayacak bir değer yaratmak gerekiyordu. deepweb'de her türlü illegal alışverişte, silkroad gibi uyuşturucunun ebay'i denebilecek yerlerde bitcoin kullanılarak güvenli bir şekilde hiçbir takibe maruz kalmadan insanlar ticaretlerini yapabiliyordu. crytolocker gibi fidye virüsü yollayıp para yolan hackerlar takip edilemeyeceği için bitcoin talep ediyordu. aynı zamanda bu para birimi ile transfer yapmak geleneksel yöntemlere göre daha ucuz ve daha hızlı olacaktı. kısaca para amacına ulaşmıştı.

şimdi bitcoin'ın doğuş gerekçesi ve avantajlarını anlattığımıza göre size uyan bir özelliği var mı bakalım. 1) kimliğinizi gizleyerek para transferi yapmanız gerekiyor mu? 2) illegal bir alışverişte alan veya satan olarak bulunuyor musunuz? mevcut bankalarda bulunan varlıklarınızın güvenliğinden endişe ediyor musunuz? 3) mevcut finansal düzeni yıkmaya çalışmak gibi bir gayeniz var mı? 4) sürekli hızlı biçimde ve ucuza para transferi yapmanız gerekiyor mu? çok yüksek rakamlarla sürekli para transferi yapıyor musunuz? cevaplarınız hayırsa bitcoin'ın sizin için geleneksel paradan daha farklı avantajları yok demektir.

keza bitcoin zaten bu avantajlarının bir kısmını bile şu zamana kadar kaybetmiş ve karşısına çıkmış olduğu kapitalist düzenin bir oyuncağı olmuştur. şu an kimlik bilgilerinizi vermeden bitcoin cüzdanı açabileceğiniz bir site kalmadı gibi bir şey. bitcoin'ın ilk yıllarından beri faaliyet gösteren cüzdan sitelerinin hepsi patladı. hackerlar tarafından soyuldu, sahipleri paraları alıp kaçtı vs. şu an amiral gemisi olarak gösterilen binance bile merkezini çin'den malta'ya taşıdı ve sadece 2013'ten beri faaliyet gösteriyor. yarın öbür gün binance fişi çekse paraları alıp kaçsa kime derdinizi anlatacaksınız? zaten anonim, takip edilemeyen bir paradan söz ediyoruz. türkiye sınırları içerisinde x bankası paranızı alıp kaçsa devletin garantisi söz konusu, çıkarır paranızı verir ki vermişliği var (bkz: türkiye imar bankası).

aynı şekilde (bkz: cold wallet) denen cüzdanların güvenliğinden ne kadar eminsiniz? (bkz: 7002 bitcoin yüklü cüzdanın şifresini unutan adam) gibi bir duruma düşmeyeceğiniz ne malum? veya bu cihazın çalınmayacağını nereden biliyorsunuz? ya da eve aldığınız bilgisayar, hard disk yeri geliyor bozuluyor, brick oluyor, bad sector yaşıyor. bu hard diske, cold wallete nasıl güvenebileceksiniz? ben şifresini unuttu diye bankadan parasını alamayan bir adam görmedim şimdiye kadar. ama bitcoin için böyle bir risk var. başka bir avantajı olan transferlerin ucuz ve hızlı olması da gene artan mining maliyetleri yoluyla giderek zorlaşıyor. transfer bedellerinin ve sürelerinin uzamasından hep şikayet var, bu sebeple (bkz: hard fork) denen durumlar oluşuyor ve oluşan elektrik harcamaları yüzünden çin'in belirli bölgelerde mining yasakladığı, elektrikleri kestiği haberlerini okuyabilirsiniz. yani avantajlarının çoğu zaten kaybolmuş durumda. %51 saldırısı ihtimalinden söz etmiyorum bile.

artık deep web üzerinde bile bitcoin yerine monero gibi alternatif paraların kullanılmaya başlandığını gördüğümüze göre bu para işlevini yitirmiş ve anlam taşımayan bir değer olmuş demektir. peki neden fiyatları sürekli fahiş artışlar gösteriyor? çünkü kapitalizmin elinde oyuncak olmuş ve insanları dolandırmak için bir araç haline gelmiş durumda. bitcoin'ın bu avantajlarından biri için mi alıyorsunuz yoksa çok yükseleceğini düşündüğünüz için mi? birbirimizi kandırmayalım kimse teknolojisi için almıyor bu parayı. zaten kimlik bilgilerini verip bir borsadan aldığınız bitcoin takip edilemez olmaktan çıkıyor. bu parayı 4 senede bir şişirip şişirip patlatıyorlar parsayı toplayıp kalkıyorlar. ama insanların kafasına çok güzel bir şekilde geleceğin parası diye bu mereti sokmuşlar. niye geleceğin parası olacak denilince kimse mantıklı bir izahat yapamıyor. gelecekte mevcut finansal düzen yok olacak, devletler ortadan kalkacaksa geleceğin parası olabilir evet. ama diğer türlü maalesef olmayacak arkadaşlar.

şimdi neden geleceğin parası olamayacağını üniversitelerde gösterilen para politikası dersinin girişinden bir kesitle açıklayacağım;

paranın özellikleri olan taşınabilir olma, bölünebilir olma , dayanıklı olma ve genel kabul görme kıstaslarını taşıdığını farz ediyorum.

paranın fonksiyonları olan;

-mübadele aracı olma fonksiyonu ve değer ölçüsü olma fonksiyonu : maalesef değeri bir günde dip bir günde tavan yaptığı için kimse bu parayı değişim/mübadele aracı olarak kullanmaz. evinizi veya arabanızı bitcoin karşılığı satabilir misiniz? veya maaşınızı bitcoin ile almak ister misiniz? cevabınız hayır. eğer 10 bin lira maaşınızı o günün bitcoin karşılığı olarak alıyorsanız maaşınız bitcoin üzerinden değil dolar üzerinden hesaplanmış olur. yani bitcoin 10 bin dolar da olsa 50 bin dolar da olsa siz 1 bitcoin maaş almayı kabul ettiğiniz zaman bitcoin mübadele aracı olmuş demektir. aynı şekilde bu kadar oynak bir paranın market raflarına fiyat olarak yazılması kesinlikle söz konusu değildir.

-tasarruf ve borçlanma aracı olma fonksiyonu : evet paranızı bitcoine yatırıp bitcoin ile tasarruf ediyorum diyebilirsiniz. size göre bu çok mantıklı olabilir. ama bitcoin ile kredi çekmeyi kabul edebilir misiniz? genel olarak borçlanma ve borç vermek için bir araç olabilir mi? arkadaşınıza bir bitcoin borç verip seneye 1 bitcoin alacağım dediğinizde ya yarıya düşerse veya 10 katına çıkıp arkadaşınız borcunuzu ödeyemezse? ayrıca bu yükselişler veya düşüşleri nasıl bir gelir ile karşılamayı düşüneceksiniz?

-para politikası aracı olma fonksiyonu : zaten anarko kapitalizmi savunanların yarattığı bir değer olduğu için devlet düzenine ve devletin para politikasına temelden karşı çıkan bir araç. yani devletin geleneksel parayı kullanıp faiz oranlarını, emisyon oranlarını, vergileri düzenleyebilmek için paranın gücünü kullanmasına imkan yok. bitcoin üzerinden makro ekonomik politikları düzenlemeniz mümkün değil. zaten bitcoin temelde devletlerin makro ekonomi politikaları yapmalarını engellemek istiyor. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz önemli olan bu.

bu fonksiyonları yerine getiremediği sürece bitcoin asla ve asla geleceğin parası olamaz. zaten saçma sapan borsalarda işlem görerek, jp morgan gibi düşmanı olduğu finans devlerinin alıp sattığı bir oyuncak olarak bitcoin başarısız olmuş bir devrim denemesidir. nasıl sosyalist devrimler çok ulvi amaçlarla ortaya çıkıp halkın kapitalizm tarafından sömürülmesini engellemek yerine devlet kapitalizmine/diktatörlüğe dönüşmüş ve küresel finans düzenine entegre olmuşsa, bitcoin aynı şekilde yok etmeye yemin ettiği şeyin elinde bir dolandırıcılık aracına dönüşmüş ve sağda solda geleceğin parası olacak yav, çok büyük teknolojik yenilik yav gibi konuşan ama tabiatını anlamayan/bilmeyen insanları avlamaya çalışmakta bir üründür. benim yapabileceğim teknik uyarı bu kadar. ben alavere dalavere olduğunu anladım ama bundan iyi para vuracağıma inaniyorum diyorsanız yarın gelip şu kadar para kaybettim, annemin bileziklerini kaybettim, intihar etmek istiyorum, çocuğumun rızkını harcadım, bankadan bu kadar kredi çektim ne yapacağım diye gelip ağlamayın. şeytanınız bol olsun arkadaşlar.
  • doğru olandır. tüm finansal araçlar spekülatiftir. elbette. ama bugün herhangi bir ülkenin parasının, altının, gümüşün sıfır olma ihtimalini düşünebiliyor musunuz. 36 saat sonra dünyaya ay kadar bir meteor çarpma ihtimali dışında neredeyse imkansız. samimiyetle düşünün bitcoin için bunu söyleyebilir misiniz. alın satın kazanın. bence sorun yok. iddia oynayan, rulet oynayan birisine de aynı şeyi söylerim.
  • ileride battım diye intihar edecek, devlet bize sahip çıksın diye gösterici yapacak küçük yatırım ile büyük servet sahibi olmak isteyen aptal çakalcıkların az sonra altını bitcoine övgülerle, saçma salak örneklerle, "doların karşılığı var mı ağbi yea" şeklinde süper zeka çıkarımlarla dolduracakları başlık.

öyle oturmadan servet katlama diye bir şey olmadığını anlatamadık bunlara bir türlü...
  • aaaa? “oturmadan servet katlamak diye bir şey yokmuş” demiş üstteki yazar. faiz arbitrajından, parite farkından yani forex'ten para kazanmak; bildiğin bilek gücüyle oluyor.