şükela:  tümü | bugün
  • yatırım tavsiyesi olmayan ve somut kırıntılar içeren bir altıncı his.

at fava bekle.

çok pis düşecek belki de çöker bilemeyiz.
  • biz bunları önceden söyledik.

neden dalgalanıyor?

bitcoinin büyük alımlarda şiddetli yükselmemesinin sebebi alım olduğu zaman üretiminin rahatlamasıydı. yani piyasada btc yoksa üretim direnci düşüyor ve piyasaya yeni btc ler daha hızlı sürülebiliyordu. bu da değerinin ani düşüşüne sebep oluyordu.

özellikle bazı firmaların btc ile alışverişe izin verme kararı alması başlangıç olarak btc nin şiddetli yükselmesine neden olurken piyasadan miner'lardan çekile btc ler sayesinde ekran kartları rahatladı ve üretim kapasitesi arttı. bu da piyasaya şiddetli bir şekilde btc akmasını sağladı. piyasada varlık gösteren btc ler şiddetli düşüşe sebep oldu.

bunun 2 sonucu var:

1. alım devam ederse dalgalana dalgalana 40k ya çıkar ve üretim sınırına çıkılıp durduktan sonra değeri dalgalanarak düşer ki bu dönem btc yatırımı yapmak çok risklidir.

2. çok büyük ihtimal bu kadar şiddetli dalgalanan bir para birimine hükümetler güvenmez. dünyadan btc için yasaklamalar gelir. bazı ülkelerin btc yasağı btc için ağır darbe olur. özellikle amerikan şirketlerinin btc birimine geçişi siyasi sebeplerle yasaklamaları beraberinde getirebilir. bir de btc e siyaset girerse işte o zaman btc tam bir fakir soyma aracı halini alır.
  • üretim arttıkça ve dolandırıcılık yüzünden talep azaldıkça pek artış göstermeyecek olan dalgalanmalardır.

800$ dan çok ciddi alımlar söz konusu.