şükela:  tümü | bugün
  • büyük resim felan zırvalamama gerek yok da geldiği nokta malumunuz. aklıma sadece tek birşey gelen amaçtır. o da borsa aracılığı ile insan öpmek.

ilk aşama bitcoin'i icat etmek.
    ikinci aşama bitcoin'nin değerini arttırmak.
    üçüncü aşama insanları sanal paranın cazibesine kapılmalarını sağlamak.
    dördüncü aşama altcoinlerin çeşitliliği
    beşinci aşama borsalarda bu sanal paraların bildiğimiz hisse seneti tarzında kartlarla piyasaya sunulması ve üzerine oynanıp küçük yatırımcının parasını almak.

gerçek paranızı sanal paraya dönüştürüp çok küçük miktarlarla dünyanın heryerinde aynı borsaya giriş yapabiliyorsunuz ve kaybetmeniz an meselesi. aynı zamanda küçük miktar diye peşine bile düşmüyorsunuz.

şimdi bir banka aracılığı ile hisse alıp satayım derseniz mesela x bank en az 500 tl ile yatırım yapabilirsiniz diyor. ama bitcoin'nin böyle bir limiti yok 10 tl yede girip bosraya yatırabiliyorsun.

şu anda tek amacı bu gibi geliyor bana. kazanan var mı? evet var ben bile çok kazandım ama bu iş nereye kadar gidecek? bitcoin fiyatı 14k-17k arasında sabitlendi. yani bir şekilde kontrol altına alındı. isteyen herkes altcoin açabiliyor şu anda. ve bildiğimiz bitcoin borsası kumara dönüşmüş vaziyette. bitcoin madenciliği de bankacılık teknolojisinin yerine geçmeye hedeflenen bir ağ sistemidir aslında. olayın teknoloji kısmına girmiyorum lakin şu anda deli gibi insanlarla oynuyorlar ve sömürüyorlar. bu sömürü de küçük rakamlarla ifade edilecek gibi değil. komisyonlara referanslara verilen paranın haddi hesabı yok şu anda.
  • bana hep bir keriz avlama ve spekülasyon aracı havası vermiştir. asla bulaşmayacağım şeylerin başında gelir.
  • dünya barışı ve kardeşlik
  • sermaye sahiplerinin iki yüz yıldır ulaşmaya çalıştıkları amaçtır: para çıkarma gücünü devletlerin elinden almak.
    böylece sermayenin gücü durdurulamaz seviyeye ulaşacaktır.
  • cok acik..iflas edersen fetoculerin isidir.
    zengin olursan akp hukumeti yapmistir.

amacini mi sordun, nerden vururlarsa iste...
  • başından beri nedense isminden dolayı hep itici gelen bir şeyin bilmediğim amaçlar bütünü.
    (bkz: bu işte bir bitcoin var)
  • wolf of wall street filminde borsa işlerine girmek isteyen ama karakterimize akıl veren deneyimli borsacı şu şekilde akıl veriyordu: "insanları bir hisseye yatırım yapmaya ikna et, yeterince kazanıp çıkmak istediklerinde başka bir hisse almaya ikna et. en önemi şey sistemden çıkmamaları. onların kazandığını sandıkları şey ekrandaki sayılardan ibaret." bitcoin de de aynı mantık var. sisteme para girişi devam ettikçe herkes kazanır, daha doğrusu kazandığını zanneder.
  • şimdi parayı buna gömmüş elemanlar buraya gelip "ama teknoloji, ama aracısız ödeme..." falan diye ağlamadan önce şunu şuraya bırakalım;

(bkz: #73275529)
  • milyonlarca bilgisayarın işlem gücü madencilik adı altında bir takım kodlar üreterek veya var olan bazı kodların çözümlemesini yaparak bir takım güçlere hizmet etmektedir.

bir kaç yıl içinde asıl amaç ortaya çıkacaktır. bunun arkasından ya insanlığı çok daha ileri bir seviyeye taşıyacak bir proje çıkacak yada gerçek anlamda teknolojik cehenneme şahit olacağız.

olay basit bir para biriminden çok daha farklı. bekleyip göreceğiz. bu arada ilerisi için taşınmazlara yatırım yapın, bankalar patlayabilir.