• binance’da tonla altcoin var. çeşit çeşit alıp kenarda bekletmek için seçenek çok. tabi al-sat için de sitesi, uygulaması tam teşekküllü.

bitfinex’te coin çeşitliliği daha az. web arayüzü bence binance’a göre daha iyi (özellikle chart daha kullanışlı sanki). coinleri fona yatırıp sabit faiz alabiliyorsunuz(düşük risk, düşük kazanç). margin trade ile kaldıraçlı işlem yapabiliyorsunuz (yüksek risk, yüksek kazanç/kayıp). ios uygulamasında her coine trade izni yok.

bu borsalar arası gün içi arbitraj yapılır mı diye düşünenler olacak. çünkü bazen böyle fırsatlar oluyor. ama pratikte transfer süreleri yüzünden yapamayacaksınız muhtemelen.

malesef sadece birini tercih edemiyorum ama bitfinex coin sayısını arttırırsa ve ios uygulamasındaki kısıtlamalar kalkarsa tadından yenmez. (bkz: margin trade)
  • bir önceki (#73281875) entry'de güzel bir şekilde kıyaslaması zaten yapılmış.

arbitraj fırsatlarını yakalamak için iki borsayı da gözüme kestirdim. bitfinex borsası coinmarketcap'de ara sıra göz attığımda en çok volume seviyesine sahip borsalardan oluyor, zaten adını da böyle duydum.

binance'ın ise kendi çıkarttığı coini var. bu büyük bir avantaj. tanınırlığı ve işlem hacmi yüksek. sanıldığı gibi çin merkezli değil, ingiltere tarafından bir zamanlar sömürü altında kaldığı için şu an çin'den bağımsız olarak düşünülen hong kong merkezli bir borsa.

bu yüzden iki borsada ayrı ayrı avantajlara sahip. benim tercihim ikisini de kullanmak yönünde olacak.
  • internette, binance borsasına ait ikinci bir coinin daha işlem göreceği de konuşuluyor.
    binance için bir adım daha iyi olması muhtemel bir gelişme.
  • abd vs. çin
hesabın var mı? giriş yap