şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük... memleketin en popüler sosyal medya araçlarından birisi. ergenliğimizin forum kültürünü çok ileriye taşıyarak yaratılan özgün bir açık içerik oluşturucusu. ve bu yapının en değerli parçalarından birisi: yazarlar.

ekşi sözlük yazarları, birçok üyelik sisteminde olduğu gibi sisteme kaydolurken bir kullanıcı adı seçiyorlar. ardından da bu kullanıcı adı girilen içeriğin altında bir imza olarak yer alıyor.

ben özellikle son dönemde ve özellikle çaylaklar arasında çok sık biçimde bitişik kelimelerden oluşan nickler görüyorum. örneğin kişi "beyaz kuzularını kaybetmiş çoban" diye bir rumuz almak istemiş ve bunu "beyaz kuzularini kaybetmis coban" biçiminde alabilecekken "beyazkuzularinikaybetmiscoban" biçiminde almış. ama o kadar çok bu kritere uymayan bitişik nick var ki. adam "adamgibiadam" diye nick almış mesela. oysa bunu "adam gibi adam" olarak da alabilirdi. bence daha şık ve ciddi dururdu.

bu durum üye alan sitelerdeki genel kullanıcı adı yaklaşımından kaynaklı olabilir çoğunlukla. azıcık da kullanıcı adının uzunluğu ile ilgili... çünkü birçok üyelik sistemi nicklerde boşluk kabul etmez ve belli bir karakter sınırı koyar. bu önyargı ile, denemeden açılan hesaplar da işte böyle bitişik kelimelerden nickler oluşturmuş diye düşünüyorum.

belki bu yazıyı yeni hesap açacaklar okur da bir işlerine yarar. ne işlerine yarayacaksa. arkadaşım, boşluk kullanabilirsiniz nicklerde. beyaz kuzularini kaybetmis coban gibi nickler alınabiliyor.

neyse ne. ben nickini bitişik kelimeler bütünü olarak yazan insan evlatlarını anlamadığımı ve bunu açıkçası bir ciddiyetsizlik gibi gördüğümü söylemek istedim. niye istedim bunu bilmiyorum. kendi kendime konuştum konuştum ve sonunda muhataplara da demiş olayım dedim.

bu da böyle bir dikkatimin çekilişidir.

bitişik kelimelerden oluşan bir nick seçmek, bir-çok insan için sosyal medya ortamlarında yapılabilecek can sıkıcı bir hatadır. etmeyin.
  • kürşat başar etkisi olabilir.
  • bi buton koyun şuraya dedik koymadınız.
  • bi de ingilizce yapanlar var. onları okurken neye inanmamız gerektiğini şaşırıyoruz*