şükela:  tümü | bugün
  • gördüğüm kadarı ile epey ilgi gerektiren bir akvaryum çeşidi.
    ama güzel yapılınca tadından yenmiyormuş

şuradan bir kaç örneğine bakılabilir.
  • akvaryum hobisinin en zor seviyesidir.
  • herbaryum (bkz: herbaryum)
  • bitki ve balık dengesinin kurulması, su değerlerinin sağlanması çok para ve emek isteyen akvaryumlardır.

ne kadar özen gösterseniz ve masraf etseniz de o akvaryum eninde sonunda çökecektir, dostlar. yosunla, salyangozla, çürüyen bitkilerle, kokuyla mücadele sizi sonunda yıldıracaktır. bu durumda hemen her yıl ya tamamen bozup yeniden kuracaksınız ya da lanet olsun deyip bu sevdadan vazgeçeceksiniz malesef.

ha benim param da, vaktim de çok, yerim de geniş diyorsanız başka tabi ki. kurarsınız subsistemli, 500-600 lt, soğutmalı, özel aydınlatmalı sistemi. içine de envai su katkılarından, kimyasallardan boca edersiniz. düzenlemesini, budamasını düzgün yapar, uygun balıkları, uygun şekilde yemlerseniz gayet de güzel olur. bir de jeneratör almayı ihmal etmeyin ama. 3-5 saat elektrik kesilirse hepsi yine yalan olur.
  • bugün kurmaya baslayacagim akvaryum çeşidi en alta torf üstüne lav kirigi userine hagen kum koyacagim
    moss turu bitki ve birkac cesit uzun bitki yetistirmeyi planliyorum.

elinde olan varsa herturlu moss cesidi,
    cabomba caroliniana ve anubas bitki hediye alinir.
  • en büyük sıkıntısı c02 ekleme olan akvaryum türüdür ama görüntüler tam bir sanat eseri. balık ve c02 arasında bir dengeleme yakalamak çok zor malum en büyük o2 kaynağımız ormanlar değil denizlerde ki algler.
  • paranız var hobiniz yoksa müthiş bir hobi bu insanın günlerini alıyor uğraşması o kadar zevkli ki kurması, yeşillendirmesi balık seçmesi, acayip güzel bir uğraş tavsiye ederim.
  • içinde yaşayan canlıların en çok hastalığa yakalanma riski olan akvaryum türü, dengeyi oturtana kadar maalesef kayıplar olacaktır.
  • bitki akvaryumu disiplini bir hayli emek ister.duzenli, yeterli aydinlatma ve duzenli su degisimini ister. ayni sekilde gubreleme dozajida duzenli olarak yapilmalidir. co2 ile desteklenen akvaryumlarda ph dalgalanmasi olumcul duzeylerde olabileceginden ph olcumleri yapilmalidir aksi takdirde canli olumu kacinilmazdir.bitki akvaryununda yasatilmak istenen canli da bitki secimine uygun olmalidir. ornegin siyah su ortaminda yasayan yabani bir bettayi isik ihtiyaci cok olan zemin bitkileri ile beslemeniz balikta strese sebep olacak ve devamli solgun renkler ve saklanma ihtiyaci sergileyecektir. ayni sekilde bitki akvaryumunda karides beslenmesi de bir hayli zordur. bitkileriniz icin kullanacaginiz gubrelerde bulunan bakir karidesler icin olumcul olacaktir. bu sebeple bitkili akvaryumda ahenk yakalamak cok kolay gibi gozuksede oldukca zordur.
  • yıllardır bitkili, bitkisiz akvaryumla uğraştım.co2 gerektiren bitkili akvaryumlar için size tavsiyem şu; o görsellere inanmayın,çok çaba,emek,para sarfederseniz,belki,üç-beş gün,güzel bir görüntü ve denge yakalarsınız ancak sonrası,mutlaka yosundur.