şükela:  tümü | bugün
  • bitkilerin en geniş biyolojik anlamı ile canlı olup, hisli, düşünebilen veya hakları olan manasında canlı olmaması durumudur. bitki ile bir taş arasındaki davranış, düşünme ve haklar anlamında hiçbir fark yoktur. sikimsonik bir evrim ağacı makalesi ve ilk okul 4 bilgisi ile bitkilerin "canlı" olduğunu iddia eden aklı evvellere duyurulur.
  • (bkz: dedi sığır adam)

bu fikirde olan birinin hiçbir canlıya saygısı yoktur. engelle gitsin. bir de ülkenin en iyi popüler bilim mekanı olan evrim ağacına laf atmış başlık sahibi. oradaki uzun makaleleri okuduğunu hiç sanmıyorum, başlıklarına bakıp çıkıyordur.
  • komadaki insanlar da canlı değildir, atın çöpe gitsin.
  • canlı olmak nedir? can nedir ya da?
    bir insan bedeni bilinç olmadan canlı mıdır?
    bitkilerde fark edemediğimiz bir bilinç türü olabilir mi?
    daha doğru kendi bilincimizi tam olarak anlayamamışken bir başka bilinç türünü anlayamamiz çok normal değil mi?

soru çok da yanıtlar kısıtlı.
  • bitkiler nefes alir, gorur, duyar, koklar ve cevap verir. tasi gectim senden bile daha canlilar.

bbc kaynak

kahrolsun veganlar! bitkiler olmesin*!
  • uyuyan insan?
  • otur baran sıfır!

t: tespit.
  • acı eşikleri olduğu geçenlerde tespit edildi. sinir sistemlerinin de var olduğu söyleniyor.

vejeteryanlar yasta.*
  • bu canlılığa nasıl baktığınız ile alakalıdır. zira bahçemde gövdesi kuruyup mantara bağlanmasına rağmen bir dal verebilip onu da tomurcuklandıran yaşama direncine ben temaşa ile bakarım.

hayat bir şekilde yolunu bulur, görüp ibret alabiliyor musun bu önemli.
  • canlıların ortak özelliklerinden bi' haber olan yarekka yarekka cinsi primatların inandığı yanlış.