şükela:  tümü | bugün
 • vejetaryen fantezisi..
 • ot misali yaşama istegi... sadece su ve gunestir ihtiyacı duyulacak olan. ne sevgi aranır, ne ilgi nede baska insani duygular. yapılmak zorunda olunan bir is yoktur, yetişilmesi gereken bir toplantı, omuzunuza oturan sorumluluklar ya da tasınması gereken*insanlar. öyle yeşil yeşil oturmaktır yerini bile değiştirmeden. mevsim güzelse eğer bir de kan kirmizi cicek acıverirsiniz, degmeyin keyfinize...
 • hiçligi arzulamak.
  dönüşü olmayan, beklenti ve amaçların kayboldugu, dal kırıklıklarından başka kırıklıkların var olamayacağı* hayata giden kapıyı düşlemek.
  her ne kadar potansiyel besin kaynağı ve her an üreten işçi olsa da çevrede koşuşturan tüm canlılarla barış içindedir bitki; çünkü üretirken yorulmaz, üretimi ödenen bir bedel değildir, ya da beklenilen karşılıklar yoktur. kaybolurkense* ne acı ne mutluluk hissetmez. sorgulamaların olmadıgı bakışları vardır. çevrede sürekli koşuşturan insanlarsa bazı bazı onunla konuşmaya kalkışır, konuştuklarını sanırlar; oysa bitki için çevresinden gelen tüm sesler ahenk kazanır, o da bu ahengi duyumsar.
  bitki, güneş açar, güneşe gülümser; hafif bir esinti olur, rüzgara başını eğer; yağmur yağar, yağmurla ağlar; ateş yanar, sıcak alevler arasında son bulur. oysa ne güneşe ne rüzgara ne yağmura ne de ateşe, mutluluk da acı da duymamıştır.

  işbu betimlenen koşullar, hiçbir insanın süregelen hayatında sağlanamaz***. bu yüzden de bitkisel hayata duyulan özlem, var olmayana, hiçlige duyulan özlemden başka bişi olamaz (bkz: hayal kurmak).
 • giderek kök saldığını hissettiğin anda, gerçek bir bitki olmadığına edilen lanettir...