• şirinevler meydandan mahmut bey caddesine çıktıktan sonra ya gediz ya incesu sokağa dönünce sağ taraftaki çağ ocağının yanında demir kapısı olan bir tütüncü vardır. tütün satmanın hakkını veren bu dükkanda kilosu 200 tl'den satılan bitlis tütünü mevcuttur. şimdiye kadar istanbul'da içtiğim en iyi bitlis tütünüdür (3 yıldır bu tip tütünü içtiğimden bu yorumu yapıyorum). en az 100 gram alınabilmektedir. aldığınız ilk nefeste o doyurucu dumanı çektiğiniz zaman doğru yerde olduğunuzu anlarsınız. daha iyisini ancak ve ancak bitlis'te içebilirsiniz ki bunu yapabilmek için öncelikle bitlis'te bir tanıdığınız ve kilosuna yaklaşık 150 lira verebilecek anlayışınız olması gerekir. benimkisi bu imkanlara sahip olmayanlar içindir.

tüm bunların ötesinde ahmet arif'in dediği gibi

" tütünü bilir misin?
    "kız saçı" demiş zeybekler,
    su içmez her damardan,
    yerini kolay beğenmez,
    üşür
    naz eder,
    darılır
    iki parmak arasında kıyılmış,
    bir parçası var kalbimin
    incecik, ak kağıtlara sarılır,
    dar vakit yanar da verir kendini.
    dostun susan dudağina..."
  • şu an keyifle yaktığım ve tadını damağımda hissettiğim tütündür. bence kimse fabrikasyon sigara içmemeli. fabrikasyon sigaralar çirkin ya. bildiğin çirkin kardeşim! diğer bir keyifli içim içinse,

(bkz: golden virginia)

sigaraya yapılan zamlar için ayrıca teşekkür ediyorum. bu sayede güzel tütünlerle buluştuk.
  • altın sarısıdır. pamuk gibidir. bizzat dedemin yetiştiriciliğini yaptığı tütündür. bu tütünü 70 sene içerek yaşadı. ne zaman ki tütün bozuldu, dedemde o vakit öldü.
  • kolay bulunmayan tütün.

eminönü'nde bitlis tütünü sorup da "var abi" yanıtını alırsanız muhtemelen muş tütünü alacaksınızdır.
  • zamanında tekel'in üretmiş olduğu bitlis adlı sigaranın tütünüdür. ayrıca bir zamanlar camel adlı sigaranın üzerinde yazan "turkish and american blend" ibaresindeki "turkish"in menşeidir.
    yine bir zamanların ünlü troçkist sigarası best'in harmanında bulunduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim.
  • saklandığı kutu açıldığında altın sanılan tütündür. parlak altın rengindedir. iyi bitlisi bulunca başka da tütün içemez insan, ama bulması da, koruması da kolay değildir. çoksa buzdolabının altrafında korumak, içeceğin kadarını ara ara çıkarmak gerekir. şu sıralar 200 liranın altındakilere itibar etmeyin.
  • kilosu 40 liradan, paketi 1,5 liraya denk geliyor... fiyat/performans olarak 5 üzerinden 5 verdim
  • son güncellemelerden sonra evde sigara üretimini yapmak için en ideal tütündür. benzersiz tadıyla camel soft içenlere yeni bir alternatif.
  • kesinlikle adıyaman tütünü ile kıyaslanmaması gereken, süper kokan, diğer tütünlere göre daha pahalı olan, yurdum tütünü.
  • bir aydır kullandığım ve asla paket ürüne yaklaşmadığım efsane tütün.

ben ilk deneme olduğu için bitliste bulduğum bir tütüncüden 4 farklı tütün getirttim. son kararın arzaving tütünü oldu. bu kadar içimi tatlı, orta içimli bir tütün içmemiştim. belki bir kiloya 50 gr old holdborn veya başka aromalı tütün karıştırarak efsane lezzete ulaşacağımı düşünüyorum.

hay aksi şeytan tam sigarayı bırakmayı düşünürken bu keyiften vazgeçmek... ah yara yara...
hesabın var mı? giriş yap