şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin, litecoin, ripple, bitcoin cash ve ethereum için kaldıraçlı future işlemleri yapmanızı sağlayan bir borsa. (dash, etc vs de vardır)

  100 kaldıraçla bitcoin işlemi yapmak isteyenler buyursun.

  arayüzü çok kullanışlıdır, para çekimleri 24 saat içinde gerçekleşir.

  günlük %2-3'lük hareketleri yakalayabilirseniz kaldıraçın etkisiyle paranızı %200-300 arttırabilirsiniz, tersi durum da söz konusu tabi.

  dikkatle işlem yapınız; link
 • bitcoin piyasasında son 24 saatteki işlemlerin yaklaşık 20%si bu site aracılığla gerçekleştirilmiştir. sanırım son günlerde gerçekleşen ani yükselişlerin sorumlularından biri de bitmextir.

  daha önce bu piyasada doğru dürüst işlem hacmi olmayan bir şirketin bir anda bu kadar yüksek bir payla piayasaya girmesi bir hayli ilginçtir.
 • nam-ı diğer bullmex. kripto işine alıştıktan sonra burada kalıp kasmaya karar verdim. doğru noktalar yakalandığı taktirde iyi kar yapabilirsiniz. ancak yanlış bir hamlede tüm btcniz de gidebilir.

  dikkatli olun.
  adettendir refli link de verelim; buyrun.
 • bitmex ile ilgili söylenecek o kadar fazla şey varki, nereden başlasam nasıl anlatsam öncelikle sizi şuraya alalım arkada çalsın.

  1.kural bitmex den uzak durun.
  2.kural halen istiyorsanız, abilerimizin dediği "never short btc" sözüne kulak verin.
  3.kural minumum tutarlarla işlem yapın, zira yuva yıkar.
  4.kural öncelikle buradan bir test net üyeliği açarak gereken süre kadar vakit geçirin. (en az 3 trend görün ve iliklerinize kadar yaşayın, düşüş,yükselme,balık)
  5.kural tüm kurallar bir bütündür.

  gelelim hadiseye;
  -bitmex üyelik için herkes gibi bende link veriyorum, %10 komisyon az ödersiniz. sizi şuradan üyelik ekranına alalım.

  -öncelikle bitmex bir "marging trade" yani kaldıraçlı işlemler borsasıdır. btc alınmaz, satılmaz. btc'nizi başka borsalardan almanız gerekir. halen yoksa evvela btc veya alt coin almak için en büyük borsa iyi bir başlangıç şurası olabilir.

  -arayüzünü çok iyi öğrenmeniz gerekir bunun için sizi şuraya alalım. 2 saatlik bir webinar her şey anlatılmış. sabreden öğrenir, sabretmeyen kaybederek öğrenir. paranızın durumuna göre kendiniz karar verin. webinar türkçe bu avantajı değerlendirin.

  evet şimdi gereken tüm bilgileri aldık, karnımızı doyurduk.

  sırada öneriler ve asla yapılmaması gerekenler var. bunlar yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte tecrübelerden aktarımlardır.

  asla ne yapmamalıyım ?
  -optimist olmamalısınız, karamsar olun, kaybedeceğiniz tutara odaklanın, kar gelirse ne ala.

  -işiniz varken başına oturmamalısınız.

  -pozisyonu açık bırakıp uykuya dalma günleri tecrübelenmeden olmaz, tecrübeliykende zordur, günlük, dakikalık, saatlik, haftalık, aylık trade bunlar aşama aşama kademe kademedir, her kuşun eti yenmez.

  -short matematik gereği daha çok kazandırır ancak önerilmez daha önce belirtmiştik. (hesaplama için sizi şuraya alalım.)

  başta söylemiştik yine belirtelim uzak durunuz.
 • -site arayüzüne ve mekaniklerine hakim olmak için bi süre http://testnet.bitmex.com/ üzerinde işlem yapınız. gerçek olmayan bitcoinlerle işlem yapıyorsunuz bu sitede.

  -normal bitmex'e geçince 2fa aktif etmeyi unutmayınız.

  -öncelikle bitmex'te balance ve işlem olarak tek currency bitcoin. yani tüm işlemlerinizi bitcoinle yapıyorsunuz. dolar yok, siteden bitcoin de alamıyorsunuz. cüzdanınızdan veya borsalardan bitcoin yollayabilirsiniz. yollarken veya çekerken alt limit yok 10$'lık bile yollayabilirsiniz. sitede bitcoin'in kodu btc değil xbt'dir.

  -bitcoin ve altcoinler üzerinden gelecege yonelik (futures) kaldıraçlı işlem yapıyorsunuz. bitcoin'in düşeceğini düşünüyorsanız short, yükseleceğini düşünüyorsanız long pozisyon açıyorsunuz. fakat bu işlemleri yaparken kesinlikle kafanıza göre yapmamalısınız, en azından orta düzey teknik analiz bilmeli, destek-dirençleri belirleyip fibonacci araçlarından bazılarını kullanabiliyor olmalısınız. rastgele iddia kuponu oluşturur gibi yapacağınız işlemler yüksek ihtimal başarısız olacaktır. kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. mesela daralan üçgeni yukarı doğru kıracağını düşünüyorsanız üçgenin biraz üstünde (breakout onaylandıktan sonra) long girip, üçgenin biraz içine stop koyabilirsiniz. veya tam tersi gibi yani bu tarz stratejiler belirleyebilirsiniz. `edit:` bu arada breakout traderıysanız breakout olur olmaz girmeyin. breakout gerçekleştikten sonra muhakkak geri gelip test etmesini ve o bölgenin desteğe dönüştüğünün onayını bekleyin. fiyat tekrar breakout'ın gerçekleştiği kısıma gelip ordan sekiyorsa onaylanmış oluyor. tabi hiçbir şey için %100 konuşamayız.
  edit 2: breakout traderi olmayin, bu durumlar cok kolay manipule ediliyor marketmaker tarafindan. mesela ucgenden breakout yapiyor, sonra gelip 2 kere sekiyor herkes longa girince hooop fiyat geri ucgenin altina... sozun ozu analizleri tamamen horizontal yapmanizi oneririm. bu isin next leveli budur, full horizontale gectigimden beri cok daha iyi gidiyor islemlerim.

  -trade sekmesinde:
  `limit:` bildiğimiz gibi bi limit belirliyorsunuz, fiyat o seviyeye geldiğidne işlemi açıyor.
  https://prnt.sc/jlmayv
  quantity: kaç dolarlık işlem yapacağınız
  `limit price:` hangi seviyeden işlemi başlatacağınız.
  mesela yukardaki ekran görüntüsünde diyor ki: 100x kaldıraçla 7820 $ seviyesinde 300 $'lık işlem yap. yani 100x kaldıraçla 300 $'lık işlem yapacağınız için bu işleme yatıracağınız para 3 usd.
  bu emri girince işlem "active orders"a düşüyor. ve fiyat 7820 seviyesine geldiğinde ise "open positions"a düşüyor ve pozisyonu açmış bulunuyorsunuz.

  market: bu da aynı limit gibi fakat limit price belirlemiyoruz yani işlemi hangi seviyeden başlatacağınızı belirlemiyorsunuz, o an ki fiyattan direkt pozisyonu açıyor.
  (edit: olabildigince market yerine limit order kullanin. limit order ya komisyon kesmiyor ya da market order'a gore daha az kesiyor. ayrica sitenin overload oldugu durumlar oluyor. hacmin cok fazlaya ulastigi durumlar ,ki bu cok sert dusus ve sert yukselislerde oluyor genelde, market emirleri overload sebebiyle giremeyebiliyorsunuz ama onceden yapilmis limit orderlar overload durumunda dahi calisiyor)

  `stop market:` https://prnt.sc/jlmi65
  bu işlemde fiyat, belirlediğiniz stop price'a gelince market sell/buy yapıyorsunuz. diyelim ki 8 k'dan long açtınız. likide olacağınız, yani zarar edip bu işleme koyduğunuz tüm paranın buhar olacağı fiyat 7.5 k. ayrıca 7.8k'da sağlam destek var diyelim. yani 7.8'den aşşağı sarkarsa fiyat, 7.5'e kadar gideceğini düşünüyorsunuz. dolayısıyla 7.5'de likide olup işleme koyduğunuz tüm parayı kaybetmektense 7.7'ye stop koyup zararınızı minimize edebilirsiniz. veya aynı yukarda uydurduğum sayılarla başka bi örnek vermek gerekirse: 8k'dan long açtınız, fiyatı 8.4'e yükseldi, 8.2'de sağlam destek olduğunu düşünüyorsunuz. 8.2'ye stop koyabilirsiniz.
  ben pozisyonu açtıktan sonra fiyat ilerledikçe stop'umu güncelliyorum bazen. bazen ise bunu yapmiyorum marketin durumuna gore karar veriyorum buna.

  `stop limit:` aynı stop market gibi, stop price'a yazdığınız rakam işlemin triggerlancağı yer. stop marketten farklı olarak bir de limit price: giriyorsunuz. satışı/alışı hangi fiyattan yapacağınız kısım oluyor. yani 8k'dan long açtık diyelim. stop price: 7.815 yaptık ve limity price: 7.8 girdik diyelim; fiyat 7.815'e düşünce 7.8 seviyesinden satış emri girmiş oluyorsunuz.
  `edit:` bu islemde ve take profit islemlerinde stop ve limit price arasinda minimum 10 usd fark birakmanizi tavsiye ederim. mesela stop limit 8k usd limit 8003 yaptiniz diyelim; volatilitenin hayvanlastigi durumlarda fiyat cok hizli arttigi icin 8kda triggerlaniyor ama fiyat cok hizli yukseldigi icin 8003'ten islemi gerceklestirmeyebiliyor. yani sizin islem triggerlandiginda fiyat zaten 8003'ü gecmis olabiliyor. bunu ogrenmek bana 400 $'a mal oldu,bitmex'in bi ayibidir bu olay bana gore.

  `take profit market:` bu da aynı stop gibi fakat ters yönde işlem yapmanızı engelliyor. mesela 8 k'dan long açtınız. fiyat 8.2'ye yükseldi, trigger price: 8.3 ve ne kadar satacaksanız adeti (quantity) giriyorsunuz. fiyat 8.3'e gelince pozisyonunuzun tamamını veya bir kısmını kapatıyorsunuz. normal stop işlemden farkı şu: 8k'dan açtık longu ve fiyat 8.2'ye ulaştı. 8.3'e take profit emri girebilirsiniz ama 8.1'e giremezsiniz, fiyatın tersi yönünde olduğu için. 8.1'e order koymak için stop'u kullanmanız lazım...

  `take profit limit:` buda aynı market ve limit arasındaki fark gibi o yüzden uzatmıyorum. markette o an en uygun fiyattan işlem yapıyorsunuz, limitte ise işlemin gerçekleşeceği seviyeyi özel olarak seçiyorsunuz.

  bu stop ve take profit işlemlerinde "close on trigger" diye bi kutucuk var. onun üstüne mouseu getirdiğinizde "bu bir kapanış emridir yeni pozisyon açmaz" diyor. yani 8'den long açtık 300 contract, diyelim ki 8.2'ye take profit girdiniz 300 contractlık ve 7.8'e de stop girdik 300 contractlık. şimdi fiyat önce 8.2'ye çıkarsa siz pozisyonunuzu kapatmış oluyorsunuz karınızı alıp. fakat diyelim ki pc başında değilsiniz ve fiyat geri 7.8'e düştü. yeni bir işlem açmamak için "close on trigger" kutucuğunu seçiyorsunuz. yani stopu yeni bi işlem açmak için değil de yalnızca var olan işlemi kapamak için kullanmış oluyoruz. aklınızda olsun oldukça yararlı ve lazım bi fonksiyon bu.

  bu arada aynı anda 2 pozisyon açamıyorsunuz. yani farklı coinlerle açabilrisiniz hem xrp ve btc pozisyonunuz olabilir fakat tek coinden tek pozisyon açabiliyorsunuz. hem long hewm short açamazsınız yani.

  onun dışında add/remove margin diye birşey var. açık olan pozisyonunuza margin ekleyerek yani balansınızdan para ekleyerek likide olacağınız seviyeyi düşürüp/arttırabilirsiniz.

  bir de trade sekmesinde "calculator" bölümü var. oraya verileri girip ne kadar yatırırsanız ne kadar kar edeceğinizi ve likide olacağınz seviyeyi falan hesaplayabiliyorsunuz.

  onun dışında ilk işlemlerinizi düşük kaldıraçlı yapmanızı öneririm. kaldıraçı düşük tuttukça likide olma yani pozisyonunuzun site tarafından kapatılıp paranızın buhar olma şansını azaltmış oluyorsunuz. benim şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, sitedeki guide oldukça kapsamlı sitenin her kısmını tane tane anlatıyor. tabi güzel ama ingiliççe. onun dışında funding diye bi olay var. her 8 saatte bi fonlama yapılıyor, long pozisyonlar fazlaysa longlar funding ödüyor ve shortlar alıyor. short pozisyonlar fazlaysa shortlar ödüyor longlar alıyor bu fonu. türkiye saatiyle sabah 7, öğlen 3 ve akşam 11'de gerçekleşiyor bu fonlama. o an açık pozisyonunuz yoksa fonlama almıyor/vermiyorsunuz.

  normalde bitcoin başlığındaki refçileri engellerim, işim de olmaz refle fln fakat şuraya bi ref bırakıcam. ilk 6 ay %10 az komisyon ödemenizi sağlıyor refli üyelik. yani benim refimi kullanmıyorsanız bile bir başkasınınkini kullanın derim.
  https://www.bitmex.com/register/2z3weh

  yanlışım varsa düzeltiniz. ben de arada sırada güncellerim bu entryi.
 • 1 saatte 0.25 btc 0.75 olabilir (benim yaptığım gibi) :)
  tersi de mümkün, ilk entry okunasıdır
 • gün itibariyle yine btc'yi sırtına vurup yukarı çıkan işlemlerin büyük oranda döndüğü borsadır.
  dikkatli dikkatli trade yapmakta fayda var. burada işlem yapmadan önce iyice araştırıp öğrenmek lazım. gerek youtube'da gerekse telegramda bilgi alınabilecek yerler mevcut.
  telegram
  youtube için faydali bir kaynak
  bitmex kayıt
 • günümüzün bitfinex'i. bitfinex'in kulağı amerikan yargısı tarafından çekildikten sonra bitcoin'i şu an şekillendiren borsa olma şerefine erişmiştir. yukarda uzun bi rehberim var bu siteyle ilgili ama futures işlemler acemi traderlar için çok risklidir ve sistem genelde short/long pozisyonların marketmaker tarafından likide edilmesi üzerine kuruludur. bugün 700 $ civarı bi zararım var short pozisyondan, bu entryi biraz alkollü ve duygusal bi ruh haliyle yazıyorum. zaten anlamışsınızdır :)

  orta düzey traderlar max 10x kaldıraç, ileri düzey traderlar max 25x kaldıraç kullanmalıdır can sağlığı için. yukardaki rehberimde de belirttim sanırım, olay doğru risk/reward ratio'yu yakalamaktan geçiyor. yani trade'e öyle yerlerde girmelisiniz ki
  girdiğiniz tradelerinizin yarısından çoğu zarar etse bile büyük resimde kar edebilesiniz. stop'suz işlemler ve 100x (ve 50x) kaldıraçlı işlemler tamamen aptallıktır ve kaybetmeye mahkumdur. işlemlere yatırdığınız miktar, portföy'ünüzün %1-5 arası olmalıdır. işlemin güvenilirliğine ve sizin trading bilgi ve tecrübelerinize göre oynar bu rakam. herkese bol şans.
 • kaldıraç miktarını düz mantıkla belirlememeniz gereken borsadır.

  diyelim x5 ile 7000$'dan 10k kontrat ile long açtınız. btc 5600$ olduğunda likidite olacaksınız diğer yandan stop loss'unuz btcnin %2 düştüğü yerde. diğer senaryo x50 ile yine 10k kontrat ile long açtınız. btc %2 düştüğünde likidite olursunuz. iki senaryoda da kaybettiğiniz para aynıdır. kontrat miktarınızı belirleyin. kaldıraçı hareket alanınıza göre seçebilirsiniz. neden yüksek kaldıraç kullanayım ki derseniz, yukarıdaki senaryoda %2'lik kaybı göze almışsanız x50'den pozisyon açıp kalan btclerinizi diğer borsalarda değerlendirebilirsiniz. yani 1btc ile x5 açmak yerine 0.1 btc ile x50 açarsınız. 0.9 btc'yi binance gibi borsalarda değerlendirebilirsiniz.

  aklınıza gelen her şeyi test hesapta denemenizi tavsiye ederim.